Свържи се с нас

Култура

Ретро книжарница в музей „Етър“ предлага книги на символични цени

Published

on

снимка: Музей „Етър“

Книги, издавани от музей „Етър” през годините, могат да бъдат закупени от Ретро книжарницата, която бе открита на 18 май. Цените им са символични – от 1 и 2 лева.

Ретро книжарницата е разположена близо до централния вход на музея и е част от Книгопродавницата, която от няколко години провокира интереса на любителите на музейна литература. За откриването на Ретро книжарницата бе избрана датата 18 май – Международен ден на музеите.

Заради ситуацията, свързана със заболяването КОВИД-19, честването му тази година бе отложено за есента. От българската секция на ИКОМ – световната организация на музеите, на която РЕМО „Етър” е член, изпрати поздравителен адрес, прочетен от Светлозар Тодоров, ръководител на отдел „Културен мениджмънт”.

снимка: Музей „Етър“

В музей „Етър” 18 май бе отбелязан символично, освен с откриването на новата Ретро книжарница, с раздаването на талони за безплатна почерпка с кафе на пясък на майсторите от Занаятчийската чаршия.

Музейните специалисти взеха участие във викторина с хумористични награди. Отговорите на въпросите се съдържат в издаваните от „Етър” книги, които могат да бъдат закупени от Ретро книжарницата или от Книгопродавницата.

„През 1989 г. излиза том първи на Етнографски сборник „Етър”. Каква е идейната концепция на корицата?” „Габровска черга” – първа отговори главният уредник Росица Бинева.

„През 2017 г. е публикуван сборник с научни статии и студии, посветен на директора на музей „Етър” проф. д-р Светла Димитрова. Какво е наименованието му?” „Музеят помни и разказва” – светкавично реагира Елена Минковска, представител на отдел „Културен мениджмънт”.

снимка: Музей „Етър“

Уредникът Даниела Димкова и ръководителят на отдел „Административно и информационно обслужване” Бистра Димова си поделиха наградата за отговор, свързан с първото научно издание, излязло с новото лого на музей „Етър”. Книгата носи заглавието „Паметта е традиция”.

Не липсваха и по-екзотични въпроси, провокирани от най-новото издание на РЕМО „Етър” – „Съвременните кулинарни празници в България”. „В книгата е посочено, че според ботаниката доматът спада към плодовете, но според готварството е към зеленчуците.

От кое семейство е и от кой език произлиза думата домат?” Кети Маринова от счетоводния отдел се досети, че става въпрос за семейство картофови, езикът е нахуатъл, а оригиналното име на домата е томатл. Наградата за Кети Маринова бяха консервирани в буркан домати, произведено в градина на габровско село.

Уредникът Румяна Денчева също се сдоби с консерва, но не от домати, а от зелен боб, расъл в същото село, вероятно в една градина с доматите „Едно интересно и малко позабравено ястие от старите габровски готварски книги се нарича такъми, научаваме отново от последното издание на музея – „Съвременните кулинарни празници в България”.

Какво представляват такъмите?” „Измитите и нанизани на връв черупки на охлюви, които се варят с ориз, като така му се придава аромат и вкус” – стана ясно от отговора на Румяна Денчева.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица