

Култура
Ретро книжарница в музей „Етър“ предлага книги на символични цени

Книги, издавани от музей „Етър” през годините, могат да бъдат закупени от Ретро книжарницата, която бе открита на 18 май. Цените им са символични – от 1 и 2 лева.
Ретро книжарницата е разположена близо до централния вход на музея и е част от Книгопродавницата, която от няколко години провокира интереса на любителите на музейна литература. За откриването на Ретро книжарницата бе избрана датата 18 май – Международен ден на музеите.
Заради ситуацията, свързана със заболяването КОВИД-19, честването му тази година бе отложено за есента. От българската секция на ИКОМ – световната организация на музеите, на която РЕМО „Етър” е член, изпрати поздравителен адрес, прочетен от Светлозар Тодоров, ръководител на отдел „Културен мениджмънт”.

В музей „Етър” 18 май бе отбелязан символично, освен с откриването на новата Ретро книжарница, с раздаването на талони за безплатна почерпка с кафе на пясък на майсторите от Занаятчийската чаршия.
Музейните специалисти взеха участие във викторина с хумористични награди. Отговорите на въпросите се съдържат в издаваните от „Етър” книги, които могат да бъдат закупени от Ретро книжарницата или от Книгопродавницата.
„През 1989 г. излиза том първи на Етнографски сборник „Етър”. Каква е идейната концепция на корицата?” „Габровска черга” – първа отговори главният уредник Росица Бинева.
„През 2017 г. е публикуван сборник с научни статии и студии, посветен на директора на музей „Етър” проф. д-р Светла Димитрова. Какво е наименованието му?” „Музеят помни и разказва” – светкавично реагира Елена Минковска, представител на отдел „Културен мениджмънт”.

Уредникът Даниела Димкова и ръководителят на отдел „Административно и информационно обслужване” Бистра Димова си поделиха наградата за отговор, свързан с първото научно издание, излязло с новото лого на музей „Етър”. Книгата носи заглавието „Паметта е традиция”.
Не липсваха и по-екзотични въпроси, провокирани от най-новото издание на РЕМО „Етър” – „Съвременните кулинарни празници в България”. „В книгата е посочено, че според ботаниката доматът спада към плодовете, но според готварството е към зеленчуците.
От кое семейство е и от кой език произлиза думата домат?” Кети Маринова от счетоводния отдел се досети, че става въпрос за семейство картофови, езикът е нахуатъл, а оригиналното име на домата е томатл. Наградата за Кети Маринова бяха консервирани в буркан домати, произведено в градина на габровско село.
Уредникът Румяна Денчева също се сдоби с консерва, но не от домати, а от зелен боб, расъл в същото село, вероятно в една градина с доматите „Едно интересно и малко позабравено ястие от старите габровски готварски книги се нарича такъми, научаваме отново от последното издание на музея – „Съвременните кулинарни празници в България”.
Какво представляват такъмите?” „Измитите и нанизани на връв черупки на охлюви, които се варят с ориз, като така му се придава аромат и вкус” – стана ясно от отговора на Румяна Денчева.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Културапреди 2 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката