

Култура
Най-лютата клетва: Да ти се разтече белилото, да ти се размаже червилото
„Да ти се разтече белилото, да ти се размаже червилото”. Това е най-лютата клетва, която селянка може да изрече към гражданка. Казва я екскурзоводът Елена Минковска, която е част от групичката на селянките по време на едно от съпътстващите габровския карнавал събития – Следкарнавалната гюрултията в музей „Етър”.
160 години габровци се лутат между града и селото. Наричан „Български Манчестър” и световна столица на хумора и сатирата, днес Габрово е град, но дори човек да живее в някое от селата от общината, разстоянията са такива, че софиянци биха определили местонополежинето като централно.
„160 години между селото и града” – под това мото премина Следкарнавалната гюрултия, в която по Занаятчийската чаршия дефилираха музейни специалисти, облечени в дрехи, характерни за селското и градско население от края на XIX и началото на XX век. В отстояването на корените си, хората навремето често прибягват до сарказъм. Кълнат не само селянките. Гражданките не им остават длъжни.

Анна Александрова – също екскурзовод в музея, се спомня своя дядо Тодор и думите му: „Тези пусти колибари, пак са ни заляли”. Саркастично, нали? Елена Минковска обаче не се трогва особено. Днес разликите между селския и градски начин на живот са минимални, според нея с известен превес в полза на селото, където има чиста храна и свеж въздух. Музейният педагог Люба Иванова е в селска обстановка по време на мартенско-априлската карантина. Но и дума не дава да се изрече за селски корени. „В град съм родена и в град живея”, отсича тя. Дрехите, които облича са като на „съща дама от Париж”, ако си позволим цитат от „Криворазбраната цивилизация”. Люба Иванова смята, че са удобни, прохладни и подчертават елегантната й фигура.
Цвятко Цветков е познат на стотиците хиляди посетители в музей „Етър”. Майсторът на музикални инстуремни е гражданин, но предпочита селския начин на живот.
„Уж европейци ще ставаме, но аз съм далече от това. Обичам да гледам всякакви животни, селският начин на живот наистина ми харесва”, споделя Цвятко Цветков, надува гайдата си и оглася етърската чаршия.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Културапреди 2 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката