Свържи се с нас

Култура

РИМ – Габрово показва златен медальон, връчван от Радка Пенчосемова

Published

on

Най-прилежната ученичка от стопанско училище „Хаджи Радка Пенчосемова” получава златен медальон. Връчването става на специална церемония, лично от съпругата на големия габровски индустриалец. Засега е известно, че е запазен само един такъв медальон, дарен наскоро от Таня Семова, внучка на Пенчо Семов, на Регионален исторически музей – Габрово. Хаджи Радка Пенчосемова връчва медальона от средата на 30-те години на ХХ век до 1945 година. Само момиче с успех пълен отличен може да стане носител на това отличие, казва директорът на музея Красимира Чолакова, която е изследовател на Пенчо Семов и автор на най-популярната книга за него.

Красимира Чолакова разказва, че през 1939 година, по повод тържественото честване на 50 години от създаването на Женско благотворително дружество „Майчина грижа”, Пенчо Семов дарява 100 000 лева за създаване на благотворителен фонд, предназначен за подпомагане на прилежни ученички. Медальонът също е изработен с негови средства.

снимка: РИМ – Габрово

Финансовите успехи на Пенчо Семов дават възможност за разгръщане на сериозна благотворителна и образователна дейност. По думите на Красимира Чолакова Пенчо Семов е един от българските индустриалци, който още 20-те години на ХХ век разбира нуждата от професионално образование на жената.

Това е причина да подкрепи Женско благотворително дружество „Майчина грижа” за собствена сграда. На 4 декември 1930 година е закупено зданието на казино „Бузлуджа” в центъра на Габрово, заложено от собственика в банка „Съединение” в София. Сградата става дом на дружеството и в знак на уважение към най-големия дарител то е наречено на името на родителите му – Иван и Бона Семови.

Със средства на Пенчо Семов – над 800 000 лева, по проект на арх. Никола Гръблев се надстрояват два етажа в дружествения дом, които са предназначени за девическо професионално училище. В знак на благодарност на 3 октомври 1933 година Радка Пенчосемова и провъзгласена за почетна членка. С дарение от 80 000 лева от Пенчо Семов за обзавеждане на училището са закупени готварска машина, мивка, фанфарна музика. За построения дружествен салон благодетелят дарява 200 кв. м. паркет и завеса от кадифе.

снимка: РИМ – Габрово

През 1934 година на заседание на дружество „Майчина грижа” се решава училището да носи името на Радка Пенчосемова. При голяма тържественост училище „Хаджи Радка Пенчосемова” се освещава на 21 ноември 1935 година. Приема се и дарението й – знаме от кадифе, златна сърма и коприна. Сега това знаме се съхранява в Националния музей на образованието в Габрово.

През 1937 година семейство Семови даряват 200 000 лева за закупуване на киноапарат и оборудване на кинозала на дружествения салон в сградата на дружеството. Същата година във връзка с дейността на създадения театрален и танцов състав към училището, Пенчо Семов дарява шест национални женски костюма в комплект с шест златни наниза и шест златни гривни. За издръжката на детското лятно игрище и трапезарията, дарява 5 000 лева. Дареният от внучката на Пенчо Семов златен медальон, който е единствен известен до момента, ще стане част от новата експозиция на Регионален исторически музей – Габрово, където посетителите ще могат да го видят.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица