Крими
Ключа от държавата
Фискалният борд не решава основните проблеми днес: Каква държава искаме? Как да устроим здравеопазването, образованието, вътрешния ред и пенсионната си система? Как да осигурим представителна демокрация? Тези неща се решават с обществен дебат и съгласие, а не с навличане на “ризница”. Докато се държим шизофренично и не желаем да плащаме данъци, а очакваме на “грижата” на държавата, дългосрочната фискална стабилност е в опасност със или без “фискален борд”.
Ще въвеждаме “фискален борд”, т.е. задължителни ограничителни параметри на публичните финанси.
Какви параметри?
Държавният дълг да е до 40 % от брутния вътрешен продукт (БВП), бюджетният дефицит – до 3 % от БВП, а публичните разходи – до 38 %. Ако някое правителство иска прехвърляне на границите, да осигури 2/3 от гласовете на народните представители в подкрепа на искането си. Това да се запише в Конституцията т.е. промяна може и да има, ама на кукуво лято.
Защо се прави?
България трябва да е “много финансово дисциплинирана във времето” (Дянков). Безспорно, похвално. Фискалната политика, обаче не е само макроикономически инструмент, но и сечение и балансиране на обществени интереси, изразявани и отстоявани в Народното събрание. Така трябва да е. Затова Европейският съюз няма фискална политика, а в САЩ разходите се решават директно от Конгреса.
Ще работи ли?
Без проблеми – при едно условие. Ако с Конституцията се забрани и икономическия цикъл. А икономическият цикъл води до колебания в приходната част на бюджета – постъпления от данъци и осигуровки. Когато приходите спаднат (временно) – увеличава се дефицита (временно). И в Германия. Тъй като това няма да се допуска при фискален борд, колебанията в приходите ще се отнасят директно (и временно) върху колебания в разходите. Кои разходи? За болници? За училища? За полиция? За администрация? Т.е. правителството и Народното събрание ще са с вързани ръце за макроикономическо управление – шоковете ще се носят директно от публичните сфери и от там – от всички.
За да представи дефицита по-малък, отколкото беше през 2009 и 2010 г., правителството не се разплати с фирмите, изпълнили поръчки и построили обекти. Утре това може да стане и с полицията, администрацията, учителите, лекарите и пр. Това ли искаме? Ако “да”, няма проблем. Важно е да знаем какво правим.
Произволни параметри.
Защо 38 % публични разходи? Аз бих предпочел 35 или 32 %. Каква е разликата между 40 % дълг към БВП и 35 % или 55 %?
Решение на грешния проблем.
Ама ще речете, защо му е на правителството “гъвкавост” при макроикономическото управление. Не знаем ли на практика, че нито могат, нито го правят, а има популистки елементи, които надделяват? Пък и много се краде. Затова – по-добре ограничения.
Да, да си дойдем на думата: Идеята за фискален борд беше тиражирана през лятото на 2010 г. като протест: „Фискалната политика не е достатъчно отговорна. …“, коментира преподавателят в УНСС Димитър Чобанов.” и подета от Синята коалиция като вот на недоверие срещу политиката на правителството: “Министърът на финансите Симеон Дянков да се намеси и да спре „глупостите“ с проектите … да не ги вършат тия глупости. За това призова лидерът на СДС Мартин Димитров пред БНР”. Самият министър Дянков сега пък гласува недоверие на бъдещите правителства: “пактът има за цел да дисциплинира всички управления в бъдеще”.
Е, ако това ни е проблема, че не вярваме на сегашното и на бъдещите правителства да се държат отговорно, спазвайки нормалния политически процес и действайки според обстановката, да решим проблема кардинално, вместо да бием около храстите. Да си внесем директно депутати и правителства от чужбина.
Аз предлагам да потърсим във Финландия, Дания, Холандия или Естония. Тази идея не е моя. Пол Ромър,* авторът на новата теория на растежа, предлага учредителна харта за градове, които да “предадат ключа” на чужденци. Чужденците – да им въведат и приложат общественото устройство, което ще е благоприятно за развитието им. България като цяло не е по-голяма от един средно голям град. Защо да не я приложим. Критици наричат идеята на Ромър неоколониална. Какво пък ако гражданите на града (страната) предпочитат да бъдат управлявани от чужденци, но както трябва?
Автор Любомир Христов
в.Търговски вестник
Крими
Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово


76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.
Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.
На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.
Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.
Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

Крими
Полицията с мерки за предстоящите почивни и празнични дни


Във връзка с предстоящите празнични и почивни дни Областна дирекция на МВР-Габрово предприе мерки за охрана на обществения ред и безопасността на движението по пътищата.
От днес – 30 април, до 7 май полицейски екипи ще бъдат позиционирани в рискови участъци, пътни възли, основните входно-изходни артерии на градовете.
На територията на област Габрово ще се проведат специализирани полицейски операции по безопасност на движението. Ще се осъществява активен контрол, насочен към установяване на водачи, нарушаващи Закона за движение по пътищата, водачи, управляващи МПС след употреба на алкохол, наркотици, както и интензивен контрол на скоростните режими.
От Пътна полиция призовават всички участници в движението да спазват стриктно Закона за движение по пътищата, водачите на МПС да шофират внимателно и отговорно.
С цел недопускане на инциденти, нарушаване на обществения ред и повишаване сигурността на гражданите ще бъде засилено полицейското присъствие на местата, където ще се организират обществени мероприятия.

Крими
Четирима се озоваха в ареста след сбиване в Габрово


Четирима мъже бяха задържани след сбиване в Габрово, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Екшънът се разиграл в събота, в района на ул.“Капитан Дядо Никола“ в областния град. Тогава в полицията бил получен сигнал, че в частен имот е възникнал скандал, прераснал в сбиване.

На място незабавно били изпратени полицейски екипи, които преустановили мелето и задържали четирима мъже.
Заведена е преписка за престъпление по чл.325 ал.1 от Наказателния кодекс. За случая е уведомена Районна прокуратура – Габрово.

-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Кримипреди 3 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“