Свържи се с нас

Крими

Снегът и студът като масови престъпници

Вече тотално се объркахме на какво точно е министър Цветан Цветанов – на снегорините или на електрошоковите палки

Published

on

Досега Цветан Цветанов само не е подкарал снегорин по жълтите павета. СНИМКИ: ИВАН СТОИМЕНОВ

Откакто МВР се зае да преследва бедствията, тотално се объркахме Цветан Цветанов на какво точно е министър. На снегорините или на електрошоковите палки.

Кризисният щаб, оглавяван през последната седмица от регионалния министър Лиляна Павлова показа, че сложната обстановка в страната има нужда не някой да измисля нежни имена на акции, а здраво да се хване на работа.

Министрите по принцип са слуги на хората,

а не началници. Затова няма нищо лошо да идат да проверят на магистралата как се чисти. Цветанов обаче не отиде нито в Перник, нито в Мировяне, за да надзърне на място как работят хората му. А трябваше.

Лиляна Павлова

Цветан Цветанов

Вместо това той се хвърли на амбразурата в парламента да защитава всички – и тези, които си вършат работата, и тези, които се гаврят с нея. Дори премиерът Бойко Борисов се изчерви от последните издънки на полицията.

Слава Богу, че Цветанов беше в чужбина миналите дни и не се наложи да бори и снега. Иначе щеше да има няколко самоубийства на снегорини, при повторен оглед на техния паркинг, непозволено насилие на снежинките над домовете и автомобилите на хората и серия спецакции с кодовите названия “Снежен човек”, “Сняг и ужас”, “На шейната”. След тези акции задължително следва изслушване в парламента и поне една анкетна комисия, която да разследва действията на полицията в преследването на снега като масов престъпник.

Май,

в това правителство всеки прави това, което не му е работата

Цветанов бори снега, а Симеон Дянков се кара с Томислав Дончев кой да води “мормонската” двойка в Брюксел, когато искаме повече европари. Вярно е, че Дянков е финансов министър и като вицепремиер се явява нещо като началник на Дончев, но пък министърът на еврофондовете не борави с тикви, а също с финансови стойности.

Симеон Дянков

Томислав Дончев

Да си представим следната ситуация – Дянков и Дончев отиват заедно в белгийската столица. Те носят в джоба си българската позиция, одобрена от българското правителство. Но тъй като Дянков е по-старши, той влиза пръв и пръв се ръкува със съответния еврокомисар или който и да е от Европейската комисия техен домакин. Той вади нашата позиция и я представя. Дончев кима утвърдително с голата си глава. Но тези от Брюксел задават въпроси, питат за тази, за онази програма. И тъй като Дянков ръководи само 2 оперативни програми, най-малките – “Административен капацитет” и “Техническа помощ”, оставя Дончев да проведе същинския разговор. В този момент той зяпа по картините в кабинета или си рови в таблета.

Оповестеният скандал между двамата в стенограма на правителството разкрива една страшна истина –

имаме сериозен проблем с координацията при усвояване на европарите

Системата страда от началническия синдром. Като се започне от най-високо ниво и се върви надолу. Дипломатичният и обран, но категоричен тон, на Томислав Дончев разкрива колко дълбок е проблемът. Премиерът го замазва, вместо като психоаналитик да го извади на повърхността и да го направи видим.

Николай Младенов

Външният министър пък е тръгнал да ни вкарва във финансовия пакт на Европейския съюз. Най-много да ни вкара в някой нов скандал. След като Николай Младенов оправи отбраната, след това видя сметката на дипломацията, защо ли не му поверят и природата. Кой, ако не той, ще внесе “арабска пролет” в страната и ще реши проблемите с бедствията. Кой, ако не външният министър, ще ни вкара в пакта за ненападение на снеговете и дъждовете над нашата територия. Защото снегът наистина е заплаха за стабилността на кабинета. А има много просто решение – да оставят Лиляна Павлова да си върши работата. Но тъй като у нас всеки иска да е по-по-най, едва ли ще я оставят. По-скоро сега група от поне десетина бездействащи скъпоплатени чиновници ще бъде впрегната да пише

стратегия за преодоляване на снега и студа

До към март Министерският съвет ще приеме документа, а през юни-юли ще започне да го изпълнява. Задължително ще обявят обществена поръчка за пиар на стратегията . Ще отпечатат дипляни, за да ни запознаят с основните заплахи от снега и студа. В такива брошурки обикновено има съвети като “носете топло шалче и ръкавици” при студ и “включвайте печка, ако е студено в стаята ви”.

Накрая всички министри вкупом ще се отплеснат по някой друг, по-важен проблем. Като например – жегите и сушата. Познайте кой трябва да се бори с тях. Пак Цветанов.

автор: Вероника Георгиева

АргументиБГ

Крими

Внимание: Горещото време повишава риска от пожари!

Published

on

Във връзка с високите дневни температури и повишената пожарна опасност, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово отправя настойчив апел към гражданите, ръководителите на земеделски кооперации, частни арендатори, ловно-рибарски сдружения и всички юридически лица на територията на община Габрово за стриктно спазване на противопожарните мерки.

Категорично се забранява паленето на стърнища, суха трева, слама и отпадъци по слоговете, крайпътните ивици, междублоковите пространства, дворовете и други тревни площи. Горимите отпадъци като клони, храсти и треви трябва да се събират на безопасни места, без да се изгарят.

Паленето на огън в горите е разрешено само на специално обезопасени и обозначени места. Забранява се използването на открит огън във ветровито време или на необезопасени терени, поради повишения риск от възникване и разпространение на пожари.

От службата подчертават и риска от непогасени угарки от цигари, които могат да причинят пожар в суха и леснозапалима среда.

Как да действаме при горски пожар? Ако забележите дим, мирис на изгоряло или пламъци в гората, е важно бързо да оцените ситуацията – установете откъде идва пожарът, в каква посока се разпространява и с каква скорост. Ако съществува реална опасност, незабавно се отдалечете в посока, обратна на вятъра или покрай водоеми – реки, потоци и езера.

След като сте в безопасност, веднага подайте сигнал на телефон 112 или се свържете с най-близката хижа, лесничейство, туристически пункт или кметство. В случаи на пожари в начален стадий, огънят може да бъде потушен с пръст, пясък или с тупалки от зелени клони.

Изключително важно е да се предпазите от изгаряния – избягвайте запалими дрехи, особено от изкуствени материи, и защитавайте дихателните си пътища с мокри кърпи или маски.

Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово напомня: всяко навременно подадено съобщение може да спаси човешки живот и да предотврати значителни щети.

Зареди още

Крими

13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой

Published

on

Образувано е досъдебно производство по случай с 13-годишното момче, прието в болница в Габрово със счупено ребро.

След проведен координационен механизъм в Дирекция „Закрила на детето“ – Габрово с участието на представител на Районната прокуратура на 30 юни е образувано досъдебното производство за това, че на 29 юни т.г. в Габрово, била причинена лека телесна повреда на 13-годишно момче, изразяваща се във фрактура на 6-то ребро, като същата е нанесена в условията на домашно насилие.

За престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години. Досъдебното производство се провежда под наблюдението на Районна прокуратура – Габрово.

Детето е освидетелствано. Провеждат се разпити на свидетели, предстои изготвяне на съдебно-медицинска експертиза.

Зареди още

Крими

Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там

Published

on

По искане на Районната прокуратура в Габрово, съдът задържа под стража  27-годишния рецидивист, с инициали Б.А., за извършени кражби от жилища и автомобили.

Прокуратурата го е привлякла в качеството му на обвиняем за това, че през периода от 23 май до 5 юни т.г. при условията на опасен рецидив и продължавано престъпление, чрез използване на технически средства и чрез разрушаване на прегради, здраво направени за защита на имот, извършил кражби на пари – общо 3 420 лева, от три автомобила и две жилище в Габрово. Обвиняемият влязъл в двете жилища докато техните собственици били там.

Обвиняемият е многократно осъждан. По отношение на него са влезли в сила 9 присъди, предимно за извършени кражби. В края на месец април 2024 г. бил освободен от затвора, след като изтърпял наказание лишаване от свобода, в размер на 1 година и 6 месеца.

След извършване на поредните престъпления, на 26 юни Б.А. бил задържан от РП-Габрово за срок до 72 часа, до довеждането му в съда за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.

Съдът възприе доводите на прокуратурата, че е налице реална опасност подсъдимият да извърши и друго престъпление или да се укрие, поради което  взе най-тежката мярка за неотклонение.

Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица