Крими
Над 93 % осъдителни присъди и санкционни решения по дела в съда
Прокуратурите от Габровски съдебен район отчетоха дейността си за 2022 година. На събранието, ръководено от окръжния прокурор Тихомир Петков, присъстваха Зорница Таскова – прокурор в отдел „Съдебен“ при Върховна касационна прокуратура, Йорданка Чанкова – прокурор в отдел „Административен“ при Върховна касационна прокуратура, Таня Недкова – апелативен прокурор на Апелативна прокуратура – Велико Търново, Антоанета Чакърова – прокурор в Апелативна прокуратура – В. Търново, административните ръководители на Окръжен съд – Габрово и Административен съд – Габрово, ръководителите на местните структури на МВР, ДАНС, С“БОП“, главният разследващ полицай, прокурорите и следователите от съдебния район.
Анализирани бяха резултатите от дейността на функциониращите две прокуратури на територията на съдебния район: Окръжна прокуратура – Габрово и Районна прокуратура – Габрово с териториалните ѝ отделения в Севлиево, Трявна и Дряново.
През 2022 г. прокуратурите от съдебния район са наблюдавали общо 2 721 досъдебни производства, от тях 64 % са били образувани през годината, което е положителен показател за срочността на разследването.
Приключени са били 1 189 досъдебни производства, всички в законовите срокове. Продължава да е висок делът на досъдебните производства, разследвани и решени до 8 месеца, които са близо 72 % от общия брой на прекратените и внесени в съда досъдебни производства.
От провежданите досъдебни производства най-голяма част касаят престъпления по Глава V от НК „Престъпления против собствеността“ – 48 %, като от тях най-голям дял заемат кражбите – 81 % , и престъпленията по Глава XI от НК „Общоопасни престъпления“ – 41 %, сред които близо 25 % са деянията, свързани с наркотични вещества. Констатира се увеличение в броя на престъпленията против собствеността със 7,44 %, намаление в броя на престъпленията против личността и на общоопасните престъпления с около 8 %.
Налице е намаление с 40 % на престъпленията по транспорта с причинена смърт, извършени по непредпазливост и тревожно увеличение с 300 % на деянията по транспорта с причинени телесни увреждания по непредпазливост.
В резултат на екипната работа и взаимодействието на наблюдаващите прокурори и разследващите органи са отчетените най-високи резултати на средния процент разкриваемост сред прокуратурите от района на Апелативна прокуратура – В. Търново и най-висок за ОД МВР – Габрово сред дирекциите в страната.
През 2022 г е отчетен невисок брой на постановените оправдателни присъди и върнати от съда дела по внесените в съда прокурорски актове. Всички те са били обект на анализ с цел избягване на пропуски.
През отчетния период не са постановени оправдателни присъди по дела със значим обществен интерес. Съдилищата в Габровски съдебен район са постановили общо 408 осъдителни и санкционни решения. Отчетен е висок относителен дял /93.36%/ на влезлите в сила осъдителни и санкционни съдебни актове спрямо решените през 2022 г. дела, образувани по внесени прокурорски актове в съда.
Прокурор Таскова и прокурор Чанкова, както и апелативният прокурор г- жа Недкова отчетоха добрите резултати от дейността на прокуратурите в Габровски съдебен район през 2022 г. и им пожелаха да ги запазят и през 2023 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Заловиха шофьор, каращ на „пиксели“ в Габрово

Двама мъже от Севлиево бяха задържани при специализирана полицейска операция, имаща за цел противодействие на престъпления, свързани с употребата, разпространението и държането на наркотични вещества.
Единият от тях се оказа дрогиран зад волана, а при обиска му се оказа, че държи още на наркотика в себе си. Случката се разиграла на 20 февруари в Габрово.
Тогава автопатрулен екип на габровската полиция спрял за проверка “Хонда Акорд“, управлявана от 36-годишен осъждан мъж. Водачът бил тестван за употребата на наркотични вещества, като техническото средство отчело положителен резултат за пико.
Допълнително било открито, че мъжът придобил и държи в себе си още 2,2 грама метамфетамин.
По случая е образувано досъдебно производство.
В рамките на акцията за наркотици, при полицейска проверка бе закопчан и другият 34-годишен севлиевец, у когото бяха открити около 4,2 грама метамфетамин.
Лицето било задържано, като срещу него е образувано досъдебно производство.

Крими
„Втрещен“ от близо 4 промила преди пладне едва не направи голяма беля

63-годишен мъж от севлиевското село Градница остана без шофьорската си книжка за дълъг период и ще му бъде наложена солидна парична глоба, след като полицаи го спряха за проверка. Причината за това е шофиране в нетрезво състояние.
Случката се разиграла вчера, 17 февруари, около 10.00 часа. Тогава патрулиращ екип на полицията в населеното място забелязал криволичещ по пътното платно „Опел Вектра“, управляван от 63-годишния мъж.
Това била сигурна индикация, че нещо не било в реда на нещата и се наложило органите на реда незабавно да подадат сигнал на шофьора да отбие за проверка. Щом предоставил личните си документи и тези на автомобила, пияният водач бил веднага изобличен, тъй като от него се носели остри и силни миризми на алкохол.
При беседването с полицейските служители, фъфлещият говор и завалянето на произнесените думи, насочили още по-категорично униформените, че преди да се метне мъжът зад волан е имало употреба на алкохолни питиета.
При тестването му, дрегерът отчел безобразните 3.58 промила алкохолни пари в количеството издишан въздух, които изобщо не му попречили да седне да кара. Отчетеният резултат „подпечатал“ лишаването от правоспособност на 63-годишния мъж и солидната парична глоба, която предстои да му бъде наложена.
Мъжът отказал да даде кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.

Крими
22-годишен обра възрастен габровец пред входа на блок на ул.“Свищовска“

22-годишен габровец бе уличен в извършването на грабеж над 72-годишен мъж. Престъплението било извършено вчера, 17 февруари, рано сутринта около 04.00 часа пред вход на жилищен блок на ул.“Свищовска“ в Габрово.
Жертвата заявил в полицията, че непознат за него мъж, използвайки сила, му отнел сумата от 2 000 евро. Пострадалият бил откаран в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ с луксация на раменна става.
В резултат от проведените незабавни оперативно-издирвателни мероприятия бил установен и задържан извършителят на деянието. Това бил 22-годишен мъж от Габрово, известен на МВР.
Същият бил разпитан пред съдия и е привлечен в качеството му на обвиняем за престъпление по чл.199, ал.1 т.3 от Наказателния кодекс.
Работата по случая продължава под надзора на Окръжна прокуратура – Габрово.
Междувременно по случая от прокуратурата съобщиха, че е започнало досъдебното производство с първо действие на разследването – разпит на свидетел.
Образувано е за това, че на 17.02.2026 година около 04.00 часа в Габрово, пред вход на жилищен блок, са отнети чужди движими вещи – 650 евро, от владението на 72-годишен мъж, с намерение противозаконно да бъдат присвоени, като е употребена за това сила, изразяваща се в блъскане с ръце в гърба.
Вследствие употребената сила, на пострадалия е причинена средна телесна повреда, довела до трайно затрудняване на движението на дясната ръка.
Неотложните следствени действия са извършени от екип на Районно управление на МВР – Габрово. След разпити на свидетели, в това число и на свидетел-очевидец, е установена самоличността на извършителя – 22-годишен мъж от гр. Габрово с чисто съдебно минало, като същият е привлечен в качеството на обвиняем.
Извършено било претърсване в дома на извършителя и са били установени вещи – предмет на престъплението.
Предстои назначаване на техническа експертиза на иззетите по делото записи от видеокамери в района на произшествието, както и изготвянето на съдебно-медицинска експертиза относно характера на причиненото телесно увреждане на пострадалия.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

-
Любопитнопреди 6 дни„Беглика“ гостува в края на тази седмица в Габрово
-
Кримипреди 6 дниСпипаха още една фалшива шофьорска книжка в Габрово
-
Културапреди 6 дниСреща – разговор с Ивелина Радионова и представяне на творчеството ѝ
-
Любопитнопреди 6 дниМихаил Вешим отбеляза 80 г. „Стършел“ в Севлиево
-
Новинипреди 5 дниГаброво ще почете 153 години от безсмъртието на Апостола на Свободата
-
Новинипреди 5 дниНад 30 села и няколко габровски квартала са без ток заради снега
-
Новинипреди 4 дниГЕРБ-Габрово: Опозицията в Общински съвет-Габрово каза „Не” на габровския футбол
-
Кримипреди 5 дни„Втрещен“ от близо 4 промила преди пладне едва не направи голяма беля






