Свържи се с нас

Крими

Конкурентоспособност

Не стреляйте по пианиста, той толкова си може … Браво на Центърът за изследване на демокрацията, който ни показа къде се намираме в класацията по конкурентоспособност …

Published

on

Георги Чернев

„Средноафриканското“ ни ниво на конкурентоспособност се запази и през 2011 г. Пак ни класираха на дъното. От 59 държави, ние сме си на опашката на 55 място. Тази картина със сигурност няма да се промени и през 2012 г. Може и залагания да направим. Става дума за кошница от стотина критерия. По някой критерии ни оценяват по данни от статистиката, по други субективно – на базата на анкети.

Конкурентоспособност е другата дума за качество на живот. Конкурентоспособност е в началото на хранителната верига. След нея е пазара. Ако нашата икономика и фирми са конкурентоспособни ще имаме пазар, ако не – пазарът ще се свива. Последното е свързано с финансовото ни състояние. Ако нямаме пазари, няма да сме в добро финансово състояние. Трудно ще обслужваме кредитите си. Ако финансово сме зле , зле ще е заплащането т.е. потреблението ще куца. Безработицата ще расте и т.н.

По тази верига всеки може да се упражнява и да предлага решения. Нужен е системен подход. Всеки критерий от кошницата трябва да бъде следен ежемесечно. Ние не просто трябва да подобряваме състоянието по отделните критерии. Да не забравяме, че другите страни също работят. Ние трябва да се мобилизираме за да постигнем напредък т.е. да се изкачим в класацията за конкурентоспособност означава да подобрим качеството на живот у нас, означава да спрем емиграцията на младите хора, на лекарите. През последните години всички правителства отчитат успехи, а се оказва, че все сме си на дъното на класацията т.е. нямаме успехи !

Най-интересното е, че напредъкът по много от стотината критерии не изисква финанси, а организационни умения и мениджмънт. В момента не се работи системно по тези критерии. Убеден съм, че отделните министри дори не ги знаят. Медиите не ги знаят, гражданите не ги знаят, бизнес организациите не ги знаят. Вместо това нас ни занимават злободневни теми – убийства, вече по няколко на ден, изнасилванията в Ню Йорк, отсвирването на 13 чиновника, Шенген и т.н. Заливат ни блудкави телевизионни шоу програми. Всичко това гледаме като щрауси със заровена в пясъка глава и мислим, че качеството на живот ще се подобри от само себе си или само с корпоративния данък от 10%. Много е важно правителството да започне системна работа по всички критерии обуславящи конкурентоспособността ни. Да анализира ежемесечно нивото и да взема мерки. Има две прости мерки, които може да помогнат в подобряването на конкурентоспособността ни. Едната е правителството да преброи т.н. работодателски организации, които са представителни. Да елиминира отечественофронтовските т.е. ненужните, паразитиращите, които само смучат от еврофондовете. Европейският модел изисква да имаме една, най-много две национално признати работодателски организации. Някои от тях, които претендират, че имат 51 000 члена , откровено лъжат. Техните членове с право на глас са една кошница т.е. не повече от 200. Те не бива да бъдат закривани. Нека си останат като паметници, срещу които някои събират подписки за премахване. Тези организацийки са от времето след 09.09. 1952 г и са достойни да останат в аналите на стопанската история на България с истинското си лице, а не с маската, която си слагат и си присвояват чужда история. Елиминирането на тези организацийки е без алтернатива.

Бизнесът трябва да остане с една , най -много две национални организации на работодателите, които да защитават истински неговите реални интереси. Това ще е само от полза и за диалога със синдикатите. Трябва да има и една национална търговско-индустриална асоциация от камари и закон за тях. Така правителството и бизнесът ще имат нормален истински диалог за критериите за конкурентоспособност, за взаимна оценка, за проблемите и за решенията. Кога да се направи тази реформа, ако не сега? Отлагането на реформата само ще влошава ситуацията, ще замъглява истинската картина с конкурентоспособността и с качеството на живот.

автор: Георги Чернев

в.Търговски вестник

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Крими

Старши комисар Пламен Иванов е новият директор на ОДМВР – Габрово

Published

on

Със заповед на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов старши комисар Пламен Иванов е временно преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР- Габрово.

Днес новият ръководител на областната дирекция бе представен пред състава от изпълняващия длъжността главен секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР – Габрово.

Старши комисар Пламен Иванов е роден на 01.12.1967 г. в Добрич. Завършил е висше образование в Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ и Великотърновски университет “Св. Св. Кирил и Методий”.

В системата на МВР постъпва през 1987 г. От 2020 г. изпълнява длъжността началник на Районно управление Трявна. Досегашният директор старши комисар Илиян Иванов е преназначен на друга длъжност в МВР.

Зареди още

Крими

Спряха пиян габровец без книжка на ранина при проверка в Дряново

Published

on

38-годишен габровец, с отнета за употребата на алкохол шофьорска книжка, бе засечен отново в нетрезво състояние зад волана. Срещу него е заведено бързо полицейско производство.

Пияният водач бил отбил за проверка в неделя, 14 април, 10 минути преди 08.00 часа в Дряново. Тогава екип на полицията, патрулиращ в града на Майстор Колю Фичето, проверил шофьора на лек автомобил „Пежо 206“.

Водачът бил тестван за алкохол, тъй като видимо изглеждал употребил. Техническото средство отчело 1.05 промила в количеството издишан въздух.

При извършената справка в информационните масиви на МВР проверяващите полицаи установили, че мъжът управлявала автомобила след влязла в сила присъда за управление на МПС след употреба на алкохол.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица