Според официалните резултати от преброяването за десет години населението на България е намаляло с половин милион души. Отрицателен демографски прираст, висока смъртност при новородените, миграцията, неособено високата продължителност на живота, влошеният здравен статус на хората, се сочат като ключови причини за застаряването и опасното “редуциране” на нацията.
При подобна ситуация, когато зад демографския срив стоят “предотвратими причини”, една нормална държава стартира активна политика за преодоляване на съответните проблеми. Или поне за очертаване посоката, в която трябва да се върви, за да се намери начин за справяне със ситуацията. Какво се случва в България? Здравеопазването затъва все повече и повече в блатото, наречено “реформа в сектора”. Социално-икономическият статус на българина влошава допълнително неговото физическо и психическо състояние.
Младите жени днес нямат никаква мотивация да раждат
дори и по едно дете, а от миналата година насам държавата се е заела активно да наказва и онези “безумни” майки, които въпреки целия абсурд, в който живеем са се нагърбили с нелеката задача да отглеждат деца.
След като преди година НОИ погна успешно майките-престъпнички от Благоевград, Търговище и Хасково, сега усилията на държавата са се фокусирали да елиминират и криминалния контингент в Русе. Там над 1700 млади майки били ползвали неправомерно майчинство и получавали надбавки за отглеждане на малки деца.
Явно обаче нито русенските майки, нито представителите от Центъра за демографска политика, решили да подкрепят младите жени в борбата им с държавата-мащеха, не са наясно, че техният глас ще бъде поредният “глас в пустиня”. Изпратените писма до министър-председателя, омбудсмана на България и всяка друга институция ще останат без отговор. Това вече беше разиграно преди една година, когато майките от южна България дори се опитаха да протестират пред Министерски съвет. Протест, на който абсолютно никой не обърна внимание, но породи коментари от типа “Те са се опитали да лъжат системата, нека си понесат наказанието и да върнат парите!” или “Непознаването на закона не ги оневинява!”.
Безспорно. В една правова държава законите трябва да се спазват. Въпросът обаче е
какво правим, ако законите са неточни
и създават предпоставки за различни интерпретации. Ако това са закони от типа “Да се освободи, не – да се обеси!”?
Защото казусът е именно такъв. Само дето майките и защитаващите ги организации по неясни причини поставят проблемът на съвсем друга основа. Повече от година призивите към НОИ са “да се опростят дължимите суми”, когато първото искане, което едно активно и отговорно гражданско общество би трябвало да отправи към държавата и съответните институции, е за тълкуване. Тълкуване на член 53 от Кодекса за социално осигуряване, който според НОИ тези майки са нарушили, но не него, а ВЕРСИЯТА на закона, актуален към датата на т.нар. “нарушение”.
ЗАЩОТО обвиненията срещу майките, че са получавали неправомерно обезщетения от НОИ за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, когато детето е било записано в детски ясли, могат да бъдат подложени на сериозна критика.
През 2006 година Кодексът за социално осигуряване претърпява една редакция, която за НОИ е основание да третира майките като престъпници. Преди промените, текстът на спорния член 53, алинея (4) гласи, че
“Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка”
След редакцията през 2006 година обаче, от текста отпада израза “на пълна държавна издръжка” и чл. 53 (4) вече гласи
(4) (Предишна ал. 3, изм. – ДВ, бр. 69 от 2004 г., бр. 68 от 2006 г., бр. 89 от 2008 г., бр. 49 от 2010 г., в сила от 1.07.2010 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството.
Тук НОИ тълкува частта “настаняване на детето в детско заведение” като “прием в ясли”, докато в законите, касаещи социалното подпомагане горната фраза визира социален дом. Още повече, не може да не се обърне внимание, че в конкретното изречение “настаняването в детско заведение” е дадено като алтернатива на осиновяването – използван е предлогът “или” – докато алтернативното отглеждане, каквото всъщност представляват детските ясли, е отделено смислово в последната част на изречението във връзка с програмата в подкрепа на майчинството.
Според НОИ презумпцията за прекратяване на обезщетението е, че тези пари се дават на майката от държавата, за да се подпомага тя в отглеждането на детето. Когато обаче то е настанено в детско заведение, държавата й помага, като дотира издръжката му там. До 2006 година обаче обезщетението се спира, само ако детето е настанено в заведение на пълна държавна издръжка!
Основание за искане за
официално и еднозначно тълкуване на закона
дава фактът (споменат в представената по-долу статия и чиято достоверност би могла да бъде проверена), че има прецедент от 2007 година, когато съдията от бургаския съд Таня Евтимова отсъжда, че настаняването в детско заведение няма нищо общо с посещаването на детска ясла.
Друг факт в подкрепа на това, че законът в този си вид е неточен и създава предпоставки за различни интерпретации, е нанесената през декември 2010 година корекция именно в член 53 (4) от КСО, при която вече изрично се упоменават “детските ясли”
(4) (Предишна ал. 3, изм. – ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., изм. – ДВ, бр. 68 от 2006 г., изм. – ДВ, бр. 89 от 2008 г., изм. – ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 01.07.2010 г., изм. – ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детски заведения, ВКЛЮЧИТЕЛНО И ДЕТСКИ ЯСЛИ, както и при отглеждането му от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството.
Наистина, държавата не трябва да допуска спекулиране с правото на обезщетение от една или друга социална група. Фактите по конкретния казус обаче показват, че вина за създалата се ситуация до голяма степен се крие в администранивните и законодателните неуредици, за което не следва да бъдат наказвани онези, които по една или друга причина са попаднали в тези плаващи пясъци.
Монополът на държавата върху правото на наказание в крайна сметка е пряко обвързан с въпроса за морала. В този контекст не бива да се забравя, че дори майките да са излъгали държавата (въпреки, че както се вижда от представените по-горе аргументи, основанията за подобни твърдения са твърде спорни), то неправомерно получените суми, вариращи между 220 и 3000 лева (!!!) в крайна смекта не са отишли за закупуване на луксозни имоти или корупционни сделки, а за осигуряване на нормални условия за отглеждането на бъдещите граждани на страната.
Следователно, дори и ако компетентният орган приеме, че майките са действали в нарушение на закона, то има резон за опрощаване на поне 50% от дължимите от тях суми. В крайна сметка законът определя, че работещите майки на деца до 2-годишна възраст имат право да получават обезщетение в размер на 50% от минималната работна заплата, без значение дали детето е записано в ясли или не!!! – което също е парадокс.

Зора Попова е културолог, доктор по социални и политически науки от Университета в Бат, Великобритания.
Защото, какво точно осигурява държавата на едно дете, навършило 2 години? Местата в яслите в големите градове се броят едва ли не на пръсти, да не говорим, че и приемът на 3-годишните в първа група е едно голямо приключение. Какво прави една майка, работеща дори на средна работна заплата, например, която иска да се върне на работа, но не може да запише детето в ясла, няма на разположение баби или друг близък, който да поеме грижите за малкото дете? Това ли е политиката на държавата да насърчава раждаемостта и заетостта – да поставя майките в ситуация да предпочетат да получават помощи за безработни и да осигурят все пак някакви условия за отглеждането на детето си, отколкото да се върнат на работа и пак да не могат да осигурят необходимата сума за наемане на детегледачка, например? Решението в нормалните страни от ЕС е просто – държавата или осигурява условия за отглеждането на децата, или финансира тяхното отглеждане в семейството.
Насърчаването на раждаемостта не става само с подпомагане на двойките с репродуктивни затруднения, а със създаването на сериозни стимули и добри условия за отглеждането на деца. А преследването на майки-нарушителки със сигурност не е мярка, която ще има особен положителен ефект, дори и от финансова гледна точка. Но в крайна сметка те са доста удобен обект за отчитане на високи постижения в борбата с организираната и не дотам организираната престъпност.
Автор: Зора Попова
Аргументи БГ
Крими
Нови разкрития за лидера на разбитата в Габрово наркобанда (снимки от акцията)


32-годишен мъж от Габрово, с прякор „Алека“, е лидерът на разбитата от ГДБОП, полицията и прокуратурата организирана престъпна група за наркоразпространение, действала в Габрово и страната, за която по-рано съобщихме.

Мъжът в момента изтърпява в затвора в Троян присъда за убийство при ПТП, заради тежката катастрофа край с. Български извор, станала през ноември 2020 г., при която загинаха трима млади мъже, а двама други бяха тежко ранени.

Тарторът на наркобандата имал зад решетките два телефона (по различно време), чрез които координирал дейността на подчинените му, подредени в йерархична структура. В хода на воденото досъдебно производство било установено, че той давал напътствия на групата от общежитието в Троян, където били открити и вещи, доказващи престъпната му дейност, сред които: телефон, тефтер с имена и голяма парична сума.

Организираната от него наркобанда била изключително добре изградена, със защитни механизми. Не осъществявали лични срещи, комуникирали чрез чат приложения и разполагали с автомобил, в който имало тайник.
Задържаните на 16 юли т.г. са на възраст от 19 до 57 години, сред които има и една жена. Тарторът е от Габрово, останалите закопчани са от Габровска област. Акциите по арестите им били осъществени в Габрово, Слънчев бряг, където има двама задържани и един в София.
Във всяко лице имало открито наркотични вещества. От дванадесетте само двама са осъждани.
При извършените им арести бе иззето голямо количество от кокаин, канабис, метамфетамин и екстази. Специализираната полицейска операция е била проведена в периода 13 – 16 юли, със съдействието на служители от областните дирекции на МВР в Русе и Габрово.
При проведените действия по разследването претърсени били 16 помещения и 2 моторни превози средства, както и били извършени лични обиски. Открити са общо 1.250 кг кокаин, около 7 кг канабис, около 1 400 гр метамфетамин и екстази, над 36 мобилни телефона и електронни устройства, 8 везни, сумата от над 20 000 в лева и евро.
При действията в Габрово, освен кокаина, са намерени над 3.800 кг канабис, близо 190 гр метамфетамин и 85 гр екстази, а в Русе – около 900 гр метамфетамин и над 2 800 гр суха тревна маса.
Мярката „задържане под стража“ на 7 от задържаните е продължена до 72 часа с постановления на наблюдаващите прокурори – на 4-ма в Габрово и 3-ма в Русе.
На 12 души – 9-ма в Габрово и 3-ма в Русе, са повдигнати обвинения за участие в организираната престъпна група за извършено престъпление по чл. 321 във връзка с чл.354а НК.


















Крими
Тарторът на наркогрупата издавал заповеди от затвора


Тарторът на организираната престъпната група за наркотици, за която вчера ви информирахме, издавал заповеди от троянския затвор, където излежавал 8-годишна присъда. Това става ясно от информация на БТА-Габрово след проведен брифинг в Съдебната палата в Габрово, във връзка с разкритата престъпна група за дрога, от която бе иззето голямо количество наркотични вещества: кокаин, канабис, екстази и други.
Участие взеха зам.-окръжният прокурор и говорител на Окръжна прокуратура-Габрово Пламена Дичева, един от наблюдаващите досъдебното производство прокурори Жени Шикова, Камен Недялков, началник сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ към отдел „Криминална полиция“ в Областната дирекция на МВР в Габрово, и Костадин Костадинов, началник на отдел в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ на МВР.
Досъдебното производство е започнало на 16 юли за организирана престъпна група, с цел извършване на престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества на територията на област Габрово и страната. Оперативно-издирвателната дейност е започнала преди повече от една година. В течение на времето са използвани различни способи за документиране на извършените деяния.
Лидерът на групата изтърпява наказание за престъпление в Троян, каза Комисар Костадинов и допълни, че цялата организация на групата е строго йерархична, като всички са подчинени и изпълняват поръченията на ръководителя. „Опитахме се и придобихме незаконни телефони от ръководителя. Иззехме няколко вида наркотици“, обясни той. Първоначално са били задържани три лица при сделка с над килограм кокаин в Габрово, в неделя е била осуетена сделка и в Русе. Установени са 12 участници, привлечени като обвиняеми са девет.
Групата е била с добре изградени защитни механизми, не са осъществявали лични срещи, комуникирали са с чат приложения. „Получихме съдействие от всички служби, за да постигнем тези резултати“, заяви Камен Недялков.

„След като са извършени лични обиски, претърсвания на имоти и моторни превозни средства, са повдигнати обвинения на девет лица, съпричастни към случая“, обяви прокурор Жени Шикова.
По отношение на четирима, предвид съдебното им минало, е предприето взимане на мярка „парична гаранция“ в размер на 10 хил. лв., на други четири е взета мярка „задържане до 72 часа“, като се обсъжда взимане и на най-тежката мярка.
Ръководителят на групата няма мярка, тъй като изтърпява наказание „лишаване от свобода“. Задържаните са на възраст от 19 до 57 години.
По отношение на ръководителя на групата, който изтърпява наказанието си в затвора в Троян, прокуратурата посочи, че той е на 32 години. Присъдата му е осем години „лишаване от свобода“ след реализиране на пътнотранспортно произшествие. Инцидентът е бил преди няколко години в района на Български извор.
Задържането на лицата е било осъществено както в Габрово, така и в София и в курортен комплекс Слънчев бряг. Иззети са голямо количество наркотици, парични суми и множество мобилни телефони.
Извършителите са създали автомобил със специално пригоден тайник, в който са открити наркотици, автомобилът също е иззет. Тепърва ще се установява дали има служител от затворническото общежитие в Троян, който е съдействал на ръководителя на групата.
Прокуратурата съобщи, че всички лица са били известни на полицията, двама от тях са били осъждани вече.

Крими
Разбиха престъпна група за наркотици, действала в региона


ГДБОП, полицията и Окръжната прокуратура в Габрово разбиха престъпна група за наркотици, действала в региона. Претърсени са множество адреси и моторни превозни средства.
За разкритото престъпление ще бъде даден брифинг, който ще се проведе на 18 юли, съобщиха от Апелативна прокуратура – Велико Търново. Иззето е голямо количество наркотични вещества: кокаин, канабис, екстази и др.
В брифинга ще участват зам.-окръжният прокурор и говорител на ОП-Габрово Пламена Дичева, наблюдаващите досъдебното производство прокурори: Жени Шикова и Александър Александров, Камен Недялков, началник сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ към отдел „Криминална полиция“ в ОДМВР-Габрово, и Костадин Костадинов, началник на отдел в ГДБОП-МВР.

-
Кримипреди 17 часа
Нови разкрития за лидера на разбитата в Габрово наркобанда (снимки от акцията)
-
Кримипреди 19 часа
Тарторът на наркогрупата издавал заповеди от затвора
-
Културапреди 4 дни
13 лета кино под звездите: София Филм Фест се завръща в Севлиево
-
Културапреди 5 дни
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси
-
Икономикапреди 5 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници
-
Кримипреди 2 дни
Разбиха престъпна група за наркотици, действала в региона
-
Новинипреди 3 дни
Осигурен е транспорт за желаещите да посетят Узана Поляна Фест
-
Културапреди 3 дни
Паметта за Колю Фичето оживява в Дряново и отвъд