Свържи се с нас

Новини

Импровизиран фестивал на копривата в квартал Лютаци (снимки)

В синхрон с природата

Published

on

снимка: Тодорка Мирчева

Регионален център „Читалищата – Габрово“ и Народно читалище „Искра – 1954“ – кв. Лютаци организираха Празник в синхрон с пролетното настроение. Таня Георгиева и Пенка Ненкова положиха тази година усилия да се случи един импровизиран фестивал на копривата.

снимка: Тодорка Мирчева

Под мотото „Да се хванем за зеленко“ в театралния салон на читалището в квартал Лютаци се събраха хората, които поддържат творческия дух през годините в населените места на нашия град.

снимка: Тодорка Мирчева

Участие с вокални групи, кулинарни гозби и изкушения взеха домакините, народните читалища в кварталите Недевци, Хаджицонев мост, Русевци, “Будителите – 2017“, селата Гарван, Съботковци, Козирог, Райновци.

снимка: Тодорка Мирчева

Българският народ по показването на копривата и кукувичата песен е знаел, че вече твърдо пролетта е дошла. Жените се захващали да правят гозби от коприва, лапад и див чесън.

снимка: Тодорка Мирчева

В миналото те не са били запознати с химичния състав на копривата и дивия чесън, но безгрешно са познавали лечебните им свойства. Копривата при рани се използвала като кръвосъсирващо средство, а дивият чесън срещу високо кръвно.

снимка: Тодорка Мирчева

Днес вече са направени редица изследвания и всеки може да разбере безбройните ползи от консумацията и потреблението на тези зелени природни храни.

снимка: Тодорка Мирчева

Сред красивия декор на сцената, дело на днешния професор Никола Хаджитанев, се изявиха най-малките участници в празничната програма.

снимка: Тодорка Мирчева

Вероника и Дияна Светославови Петрови от квартал Лютаци, Иван и Ани Пеневи от квартал Лисец представиха на гостите тематични стихотворения.

снимка: Тодорка Мирчева

Децата от село Гарван, под ръководството на Васил Папазов, и музикант в ансамбъл „Габровче“, представиха един творчески експеримент на база на ритъм.

снимка: Тодорка Мирчева

Ритъмът се използва като терапия, но тук целта на Васко Папазов не бе терапевтичният ефект, а да види заложбите на деца, които никога не са свирили на музикален инструмент. Дали могат на „АУФТАКТ“, т.е. върху музика да прескачат силното време и да изсвирват слабото. Интересен, забавен подход за работа с малки деца да се тренира техният слух и внимание.

снимка: Тодорка Мирчева

Впечатляващ е фактът с изографисването на стенописа на сцената на читалището от художника Никола Хаджитанев. В началото на 70-те години на миналия век стените са някак постни. Художникът решава да направи дарение на читалището като ги изпише.

снимка: Тодорка Мирчева

Както казва шеговито той: „много яйца и туткал са отишли за боите“. Стената първо е обработена с обезмаслено мляко – суроватка. После цялото село е идвало да дава предложения, даже и копривата къде да бъде изографисана.

снимка: Тодорка Мирчева

Извор на духовност и неповторимост по дейност са нашите читалища. Предстоят им следващи съвместни работи, от които ще имат полза, заради обменения опит и културата, която съхраняват и представляват.

Автор: Тодорка Мирчева.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица