Новини
Снегът не спира да вали повече от 30 часа над Габрово
На територията на община Габрово в продължение на 30 часа продължава да вали сняг с различен интензитет. Духа слаб северен вятър със скорост до 2 м./сек. Височината на снежната покривка в централната градска част вече достига 50 см, а за населените места във високата част на планината снежната покривка достига 100 см. Температурата на въздуха е минус 4 градуса.
Проходът Шипка е проходим при зимни условия. Температурата на въздуха там е минус 10 °С. Височината на снежната покривка е 110 см. Пътното платно е обработено, почистено и опесъчено. Остава в сила забраната за движение на МПС с обща маса над 12 тона.
Пътят за м. Узана е почистен и проходим при зимни условия. Препоръчително е използването на вериги за МПС. Във високата част на планината има силен вятър. Пътищата за гр. Севлиево, Трявна , Дряново се почистват и са проходими при зимни условия.
Без ток са 8 села на територията на общината: Горнова могила, Чукили, Геновци, Пъртевци, Мечковица, Трънето, Бойновци, Зелено дърво, както и местността Узана и част от с. Яворец.
Основните дейности относно транспорт, водоснабдяване, топлофикация, снабдяване на населението с хранителни и други основни стоки сe изпълняват в рамките на нормалната дейност при усложнени зимни условия.
За снегопочистване и опесъчаване на улиците и пътищата в градската част от ОП Благоустрояване работят общо 21 машини. Фирма Димас продължава почистването на общинската пътна мрежа към селата. В 35 от тях има сериозни проблеми с достъпността, поради обилния снеговалеж.
Прогнозата за времето днес е, че ще бъде предимно облачно със слаби валежи от сняг. От запад на изток валежите постепенно ще спират и облачността ще се разкъсва. Ще духа умерен, вятър от север-северозапад. Очаквана максимална температура около минус 4°С. В планината ще бъде предимно облачно със слаби снеговалежи. Ще духа силен северен вятър. Мразовито време с максимална температура на височина 1200 метра около минус 10°, на 2000 метра – около минус 14°. Заради вятъра усещането ще е за още по-студено време. Има условия за измръзвания.
Информация за възникнали кризисни събития на територията на община Габрово може да съобщавате на тел. 066 80 33 28; 0884 000 141; 066 818 375;
ВНИМАНИЕ! Община Габрово напомня някои от задълженията и отговорностите на своите граждани, ръководители, собственици на фирми, наематели или ползватели на търговски обекти, ателиета за услуги, кооперации, държавни учреждения, учебни заведения, детски градини и обществени организации, съгласно разпоредбите на Наредба №1 за чистотата в Габровска Община, а именно:
Съгласно чл. 2 и чл.19 – „Да почистват редовно:
1. Прилежащите тротоари от сградите, а там където няма такива – по дължината на обектите и на ширина 2 м от тях;
2. Дворовете и входовете около обектите;
3. През зимния сезон терените по т.1 и т.2 да се почистват от сняг и ледени висулки от сградите.“
Съгласно чл.15 „Поддържането на чистотата на местата за паркиране на лични и обществени превозни средства е задължение на собствениците им и на експлоатиращите паркингите фирми, предприятия и организации.
Съгласно чл. 24 т. 7, т. 8 и т. 9 „Забранява се:
– Хвърлянето в кофите и контейнерите за смет на горива и избухливи вещества, горящи и неизгасени отпадъци, твърди и обемисти предмети, строителни материали, течности, стружки и др., които могат да повредят сметосъбиращите машини и съдовете за смет;
– Изхвърлянето на битовите отпадъци извън контейнерите и съдовете за смет и препълването им;
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Разследват побоя на ул.“Митко Палаузов“ по хулигански подбуди

Районната прокуратура в Габрово ръководи разследването по досъдебно производство, започнато на 07.05.2026 г., във връзка с масово сбиване на публично място в града.
Извършен е оглед на местопроизшествие, иззети са записи от камери за видеонаблюдение, разпитани са свидетели, назначени са експертизи.
Установено е, че на три лица са били причинени телесни подреди. Изискана е медицинската документация от прегледите им и са назначени съдебномедицински експертизи.
Наказателното производство се води за престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 4 и т. 12, вр. с чл. 130, ал. 1 от НК – за причиняването на леки телесни повреди по хулигански подбуди на повече от едно лице: две пълнолетни и едно непълнолетно лице, което е на 16 год.
Предстои изясняване на вида на телесните повреди и механизма на тяхното причиняване, след което ще се пристъпи незабавно към преценка за привличане на извършителите като обвиняеми и вземане спрямо тях на съответните мерки за неотклонение.
Действията по разследването продължават под ръководството на Районна прокуратура – Габрово.

Крими
МВР започва проверка на Областната дирекция в Габрово

Инспекторатът на Министерството на вътрешните работи започва проверки в Областната дирекция на МВР в Габрово, във връзка с възникналото обществено напрежение в града. Това съобщи изпълняващият длъжността секретар на МВР Георги Кандев по време на протест пред сградата на Областната администрация в Габрово, цитиран от БТА-Габрово.
На площад „Възраждане“ снощи се събраха граждани с искания за повече сигурност и институционална реакция по повод последния инцидент в града.
Пред медиите Кандев е заявил още, че е инициирана работна група по темата. По думите му случаят е „изключително деликатен“, а целта на институциите е напрежението да бъде овладяно чрез координирани действия между всички компетентни органи.
„Днес, по разпореждане на министъра на вътрешните работи, бяхме изпратени заедно с директора на Главна дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ в град Габрово, във връзка с възникналото напрежение“, заяви Кандев.
Той посочи, че в Областната администрация е била организирана работна среща между държавните институции, имащи отношение към случая. На срещата са присъствали представители на ромската общност, както и представители на протестиращите граждани. По време на разговорите са били обсъдени всички факти и обстоятелства, свързани със случая. На срещата е присъствал и окръжният прокурор на Габрово.
„Нищо няма да бъде скрито от обществеността и всичко, което е предвидено в закона, ще бъде свършено“, каза още Георги Кандев. Той увери, че в следващите дни ще бъдат предприети всички действия, предвидени в Закона, като част от мерките включват и проверки от инспектората на МВР в Областната дирекция на полицията в Габрово.
След изявленията пред медиите представители на институциите проведоха разговори и със събралите се граждани пред сградата на Областната администрация. Пред гражданите излязоха и. д. главен секретар на МВР Георги Кандев, окръжният прокурор на Габрово Тихомир Петков, областният управител на Габрово Асен Даскалов, кметът на Габрово Таня Христова.

Новини
Кметът на Габрово излезе с позиция във връзка с протестите
-
Кримипреди 4 дниНапрежение в Габрово заради побой над двама, задържани са някои от биячите
-
Културапреди 7 дниЗора Колева и нейните ученици с нови върхове на музикалната сцена
-
Любопитнопреди 5 дниГотови ли сте за истинска италианска пица?
-
Кримипреди 4 дниОбявиха подробности около инцидента, породил напрежение в Габрово
-
Новинипреди 4 дниДенят на Европа в Габрово ще бъде отбелязан с изложба за женската сила и смелост
-
Новинипреди 5 дниНови свидетелства за отразяването на Априлското въстание в световния печат
-
Новинипреди 7 дниЯнтра се изкачи до втора позиция след ценен успех в София над ЦСКА II
-
Културапреди 5 дниГала Савчева с ново престижно отличие и музикален проект





