Свържи се с нас

Новини

Дебат за Целенасочената инвестиционна програма

Целенасочената инвестиционна програма предизвика дискусия по време на заседанието на Регионалния съвет за развитие на СЦР

Published

on

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

„Целенасочената инвестиционна програма (ЦИП) е първият опит за национална програма, която се стреми да постигне интегритет между всички общински, областни и регионални планове и проектите по оперативните програми.“

Това коментира заместник – министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Аспарухов, който днес се включи в заседанието на Регионалния съвет за развитие на Северен централен регион, съобщиха от Областна администрация – Габрово.

По време на заседанието беше представен и самият проект за Целенасочената инвестиционна програма в подкрепа на развитието на Северозападна България, Родопите, Странджа-Сакар, пограничните, планинските и полупланинските слабо развити райони.

Очаква се чрез нея да се подкрепи икономическото развитие на изоставащите райони за постигане на растеж и откриване на нови работни места.

И макар и програмата да няма финансиране и координационната функция да не е изяснена към този момент, заместник –министърът изрази увереност в успеха й, ако се доведе до край.

„Вярвам в успеха, защото именно в тези райони се усеща по-голяма консолидация“, сподели пред участниците в заседанието Аспарухов и допълни, че Целенасочената инвестиционна програма променя досегашната философия на приоритизиране на проектите, като дава тежест на тези, свързани с решаване на социално-икономическите проблеми, създаването на заетост и укрепване на човешките ресурси пред чисто инфраструктурните проекти.

Затова и целите на програмата са подредени именно по този начин. „Успехът на два-три ключови проекта, в даден район, ще бъде началото на спасяването на регионите. Затова и волята ни е да успеем да реализираме поне един проект от тези региони. Събудим ли малко надежда, нещата ще се случат. Затова е важно да поставим началото”, каза още министър Аспарухов.

В дневния ред на заседанието беше включено и актуализиране представителите на РСР на СЦР в Комитетите за наблюдение на Споразумението за партньорство на Република България за периода 2014-2020 г., Оперативна програма „Региони в растеж“ и Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“.

Определени бяха и представителите на Регионалния съвет за развитие на Северен централен район, с които да се осъществява контакт и предоставя информация във връзка с изпълнението на Оперативна програма за храни и/или основно материално подпомагане, финансирана от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се.

Експерти от „Географика“ ООД представиха проект на Методически указания за изготвяне на концепции и схеми за пространствено развитие. Основната цел на проекта е да се осигури методическа подкрепа на органите, отговорни за изготвянето, съгласуването, приемането, наблюдението, мониторинга и актуализацията на регионалните схеми за пространствено развитие на районите от ниво 2, регионалните схеми за пространствено развитие на областите и концепциите за пространствено развитие на общините.

Представителите на Управляващите органи на оперативните програми – членове на Регионалния координационен комитет информираха участниците в съвместното заседание за постигнатия напредък и въздействието на оперативните програми върху развитието на Северен централен район, както и за отворените и предстоящи процедури.

В края на заседанието областният управител на област Габрово Николай Сираков – председател на настоящия форум, предаде председателството на Регионалния съвет за развитие на Северен централен район за първото шестмесечие на 2016 г. на областния управител на област Силистра.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой

Published

on

Образувано е досъдебно производство по случай с 13-годишното момче, прието в болница в Габрово със счупено ребро.

След проведен координационен механизъм в Дирекция „Закрила на детето“ – Габрово с участието на представител на Районната прокуратура на 30 юни е образувано досъдебното производство за това, че на 29 юни т.г. в Габрово, била причинена лека телесна повреда на 13-годишно момче, изразяваща се във фрактура на 6-то ребро, като същата е нанесена в условията на домашно насилие.

За престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години. Досъдебното производство се провежда под наблюдението на Районна прокуратура – Габрово.

Детето е освидетелствано. Провеждат се разпити на свидетели, предстои изготвяне на съдебно-медицинска експертиза.

Зареди още

Култура

Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор

Published

on

Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.

С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.

Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.

Зареди още

Култура

Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново

Published

on

Тази събота, 5 юли, от 11.00 часа, в храма „Свети Никола“ в Дряново ще се състои тържествен концерт на мъжкия хор към храм „Успение на Пресвета Богородица” – Габрово и мъжкия хор към храм „Св. Троица” – Габрово.

Събитието се осъществява със съдействието на Архиерейско наместничество – Дряново и е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор – строител, които се организират от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерство на културата.

Преди концерта, от 09.00 часа, в църквата ще бъде отслужена Света литургия. Не е случайно, че музикалното събитие ще се състои именно в храма „Св. Никола“ – едно от най-значимите архитектурни постижения на възрожденския майстор Колю Фичето.

Построен през 1851 г., храмът е сред трите запазени негови обекта в родния му град. Именно тук той проявява своя собствен архитектурен почерк и създава един от шедьоврите си.

Обявен за паметник на културата от национално значение, храмът „Св. Никола“ е и една от най-посещаваните забележителности на територията на община Дряново.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица