Свържи се с нас

Новини

Среща за завършване на Обходен път Поповци

Published

on

Среща, касаеща завършването на Обходен път Поповци се проведе в АПИ по инициатива на областния управител Мариян Костадинов. На срещата присъстваха всички заинтерисовани страни –Лазар Лазаров, член на УС на АПИ, Валентин Зарев от „Пътстройинвест инженеринг”, представител на проектантската фирма, както и на главния изпълнител „Пътни строежи” АД. Целта на срещата беше уеднаквяване на взаимодействието между инвеститора, проектанта и изпълнителя. По незнайно какви причини обходният път е бил разделен на два етапа – първото разрешение за строеж е от  април 1984 г., като от тогава до 2006 г. променливо през различен период са извършвани различни строително-монтажни дейности. През последните пет години Пътното ведомство не е отпускало никакви средства за довършване на обекта.  „Неясни остават за мен причините, поради които един обект с толкова дългогодишна история и с необходима инвестиция от 4 млн.лв, с оглед цялата инвестиционна програма на АПИ, не е бил дофинансиран”- коментира Костадинов.

В хода на срещата стана ясно, че има валиден работен проект, има валидно разрешение за строеж, което трябва да бъде усъвършенствано поради твърде задната си дата, има валиден Договор с фирма, осъществяваща строителен надзор и има Договор за извършване на строителни работи.  На въпроса „Какво липсва?” областният управител отговори „Нека всеки сам си отговори какво няма. Не искам и не мога да приема, че за всичките тези години четирите млн. лв са единствения препъни камък пред област Габрово и пред един достатъчно важен инфраструктурен обект. Защото неоспорим факт е, че след въвеждането в експлоатация н обходния път комфортът на живот в населеното място значително ще бъде подобрен и предпазен от един от най-натоварения трафик в областта.”

През следващата седмица ще се проведе среща на нарочна работна група, която ще установи видовете строително-монтажни работи и респективно ще определи тези, които са необходими за окончателното довършване на обекта.

Относно срока за изпълнение  и пускане в експлоатация на обекта, представителите на строителната фирма казаха, че при отворено финансиране имат пълна готовност за разконсервиране и започване на строителни работи, които ще бъдат завършени за 9 месеца. Костадинов обаче помоли да преразгледат наличните ресурси и ако е възможно срокът за изпълнение да бъде намален на 6 месеца.

Показателен за сериозността на намеренията и резултат от направените постъпки през изминалата година е фактът, че макар и цялата инвестиционна програма на АПИ за 2011 г. за ново строителство да е 10 млн., Лазар Лазаров декларира пред областния управител на Габрово ангажираността на ведомството да подсигури необходимите 4 млн.лв.

Култура

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл в Кукления театър

Published

on

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл с международно отличие в Държавен куклен театър – Габрово. Безвъзмездният жест на Женското благотворително дружество на Габрово насочен именно към най-малките любители на кукленото изкуство и техните близки има за цел в началото на годината да предостави искрица добро настроение със спектакъл лауреат на международен фестивал в Китай, носител на приза „Изключено културно наследство в областта на кукленото изкуство“, част от репертоара на ДКТ-Габрово.

В съдружие, ръка за ръка – двете организации дават възможност не само за досег до изкуството на Мелпомена, но и да се изживее истинска семейна неделя на 18 януари, неделя, от 11.00 часа. Тогава е първият спектакъл на кукления театър за годината, вдигащ завесата за честванията по повод 55 години Държавен куклен театър – Габрово и 70 години куклено изкуство в град Габрово.

Куклен театър – Габрово, благодари на своите съмишленици и приятели от ЖБД „Майчина грижа“ за подадената ръка в името на по-доброто ни бъдеще, ощастливявайки нашите деца, децата на Габрово, дарявайки им стойностен спектакъл.

Зареди още

Култура

Библиотеката отличи най-активните си читатели за десета поредна година

Published

on

Габровската библиотека отличи своите най-активни читатели за десета поредна година. Инициативата „Читател на годината“ на габровската регионална библиотека се организира за десети път.

Наградите се връчват традиционно в началото на новата година и имат за цел насърчаване на четенето сред всички възрасти и формиране на трайна любов към словото и книгата. Определят се на база безпристрастна статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература в библиотеката.

Наградите се връчват в две възрастови групи – до 14 и над 14 години, за деца и за възрастни, и са I- ва, II-ра и III-та награда. При най-малките читатели на първо място е Христиана Красимирова Митева, на 8 години с 216 заети книги, на второ – 5-годишният Волен Андреев Струмин със 150 заети и на трето място – Ванеса Димова Димитрова, на 10 години със 118 прочетени книги. Любимите книги на Христиана са „Магьосникът от Оз”, „Фингъс” и „Кучето Мопс”, Волен харесва „Дивият робот”, „Спайдърмен” и „Пес Патрул”, а Ванеса „Чичо Скрудж”. И двете млади дами учат в Шесто ОУ „Иван Вазов”.

При порасналите читатели на първо място е Румяна Константинова Тотева с 557 заети библиотечни единици, на второ Ива Любомирова Момчилова с 268 и на трето Габриела Несторова Несторова с 244 прочетени книги.

Директорът на библиотеката Савина Цонева поздрави отличените читатели на 2025 година и им връчи наградите – грамоти „Читател на годината”, книги, календари и талон за безплатна карта за една година.

Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много нови прекрасни четива през 2026-та година, през която габровската библиотека ще отбележи своята 165-годишнина.

Зареди още

Новини

Гроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!

Published

on

„Започва работа по тунела под връх Шипка“, съобщи в Габрово вицепремиерът и министър транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.

Той нарече обекта „епохален“ и припомни, че договорът за строителството на тунела беше подписан през месец юни 2022 г.

Министърът уточни, че четири години бяха загубени заради екологични процедури, обжалвания и съдебни спорове.

„Сега работата започва. Надявам се, че до края на 2030 г., тунелът ще бъде функциониращ и ще свържем най- после Северна с Южна България“, допълни министър Караджов.

Гроздан Карджов беше в Габрово по повод при откриването на новото болнично вертолетно летище в МБАЛ „Свети Иван Рилски“ – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица