Свържи се с нас

Култура

Стартира процедурата за „Живи човешки съкровища – България 2014“

Published

on

choveshki-sakrovishta-2

Във връзка със защитата на нематериалното културно наследство, Министерството на културата поддържа Националната системата „Живи човешки съкровища – България”, с която се цели съхраняване на знанията и уменията за културно изразяване, които имат важно културно, историческо и художествено значение за България и тяхното предаване на следващите поколения. Новината съобщиха от Областна администрация – Габрово.

Право на номинации имат народните читалища, като най-стари културни институции, представени и днес в почти всяко селище на България, както и регионалните музеи. Те предлагат лица или групи, които владеят във висша степен традиционни знания и умения в някоя от областите на нематериалното културно наследство. Чрез номинациите следва да намира израз и културното многообразие на територията на нашата страна, включено в националния регистър на нематериалното културно наследство.

Процедурата за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България” се извършва на регионално и национално равнище.

По регламент, кандидатурите на регионално ниво се събират в областните администрации до 20 април 2014 г.

Предстои да се определи със заповед на областния управител експертна комисия, която да включва представители на регионални музеи, краеведи, експерти от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН и университети.

Срокът за действие на тези комисии е до 31 май 2014 г.

Излъчените от тях за национално ниво кандидатури ще се представят на интернет страницата на Министерството на културата, на страницата на областната администрация, както и чрез медиите.

Изпратените от регионите кандидатури ще бъдат разгледани от национална комисия и някои от тях ще бъдат вписани в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство.

Церемонията по обявяването на регионалните и националните живи човешки съкровища ще се състои в Министерството на културата на 24 юни 2014 година.

Всички необходими документи за участие и организиране на процедурата са на официалната интернет страница на Министерството на културата www.me. government.bg, както и на сайт „Читалища” (www.chitalishta.com).

Припомняме, че при предишното издание на „Живи човешки съкровища – България” в рамките на установения срок бяха подадени три кандидатури в Областна администрация – Габрово – Разказване на фолклорен хумор, приказки и вицове е кандидатурата на НЧ „Алеко Константинов 1898”, с. Дамяново, носителят на нематериалното културно наследство за тях е Мария Маркова. „Следсватбен обичай” на НЧ „Светлина 1927”, с. Жълтеш, община Габрово и обичаят „На седянката” от НЧ „Св. Климент Охридски 1899”, с. Сенник, община Севлиево. След селекция на комисията беше номинирано сладкодумието на Мария Маркова от с. Дамяново за следващ етап в надпреварата.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица