Новини
Специализирана сесия за проблемите на образованието в дневния ред на местния парламент
По инициатива на председателят на постоянната комисия „Образование и наука“ към местния Общински съвет, проф. Николай Данчев, започна подготовка на сесия по проблеми на образованието в Габрово.Целта е да се разкрият основните тенденции в развитието на образованието през последните години и да се подготви стратегия за следващия тригодишен период.
Според направено проучване ежегодно в училище влизат между 250 – 300 ученици по-малко. Това води до намаляване на паралелки, до закриване на цели учебни заведения и съкращаване на учители.
„Крайната ни цел е да се разкрият всички резерви за оптимизация на учебно – възпитателния процес и училищната мрежа в Габрово. Подготвя се регионално съвещание, специална сесия на общинския съвет На нея трябва да се вземе решение какви промени са необходими в организацията и провеждането на педагогическия процес. Абсолютно наложително е по- плътното обвързване на образованието в общините с реалните икономически, социални и духовни проблеми, които да решава в бъдеще гр. Габрово. “ – коментира проф. Данчев.
Крими
34-годишен пострада при падане от близо шест метра

34-годишен пострада при трудов инцидент в Габрово, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Злополуката е станала в събота, 13 декември, около 12.30 часа. Инцидентът е възникнал по време на ремонтни дейности на сграда.
34-годишният мъж е паднал от височина около 5,50 метра. Пострадалият е бил транспортиран в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово с множество фрактури.
На местопроизшествието е извършен оглед. По случая е образувано досъдебно производство.

Новини
Таня Христова оттегля предложението си за увеличение на ТБО

Оттеглям предложението за промяна на таксата за битови отпадъци в община Габрово. Това написа на профила си в социалната мрежа фейсбук кметът на Габрово Таня Христова.
Таксата за битови отпадъци засяга пряко всяко домакинство и затова всяка промяна в нейния размер следва да се прави в условия на предвидимост и стабилност. Липсата на приет държавен бюджет за 2026 г., както и нестабилната вътрешнополитическа среда, създават висока степен на несигурност, се посочва още в кметската публикация.
Поради това Община Габрово се отказва от предложеното увеличение на таксата за битови отпадъци.
Това решение не е отказ от реформа. Общината ще продължи последователната работа по въвеждане на по-честен и точен модел за определяне на такса „битови отпадъци“, основан на реални данни, в съответствие със законодателството и в защита на обществения интерес, заявява още Христова.


Новини
Домът на Ръгби клуб „Янтра“ ще бъде ремонтиран

Стадион „Христо Смирненски“ в Габрово, който е дом на Ръгби клуб „Янтра“, ще бъде напълно обновен благодарение на одобрено финансиране по Националната програма за финансиране на спортни проекти 2025 г. на Министерството на младежта и спорта. Новината беше съобщена от народния представител от ГЕРБ – Габрово Михаил Митов.
Инвестицията предвижда цялостно подобряване на спортната база и условията за тренировки и провеждане на състезания. Проектът включва поставяне на ново тревно покритие, изграждане на дренажна и поливна система, както и монтиране на нова ограда.
За удобството на публиката и спортистите ще бъдат поставени нови скамейки и трибуни, а вечерните тренировки и мачове ще бъдат улеснени чрез ново осветление. Освен това, в рамките на проекта ще бъдат поставени и нови ръгби врати, които ще отговарят на съвременните стандарти за спортни съоръжения.
Новата визия на стадион „Христо Смирненски“ се очаква да привлече повече млади спортисти и да създаде по-добри условия за тренировъчен процес и провеждане на национални и международни срещи.


-
Кримипреди 4 дниКола блъсна жена, пресичаща на пешеходна пътека в Габрово
-
Любопитнопреди 3 дниАрена Механо ще бъде официално открита
-
Кримипреди 6 часа34-годишен пострада при падане от близо шест метра
-
Любопитнопреди 6 дниДетското коледно градче на Габрово отваря врати в парка с Мечето
-
Любопитнопреди 5 дниСевлиево посреща Коледния камион на Кока-Кола
-
Културапреди 5 дниНовата стихосбирка на Венелин Бараков с премиера в Габрово
-
Любопитнопреди 6 дниКоледен фермерски пазар на площад „Възраждане“
-
Новинипреди 4 дниЗдравни работници от Трявна протестираха за по-високи заплати






