Свържи се с нас

Новини

43% от жителите на област Габрово се преброиха по интернет

Published

on

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Снощи точно в 24.00 часа приключи електронното преброяване. От днес преброители започнаха да обхождат домовете на хората. От Националния статистически институт съобщават, че от област Габрово са се преброили 55 536 души, което нарежда областта на трето място сред най-активните в страната. На пресконференция днес бяха оповестени обобщените резултати за 4-те общини.

„Резултатите са плод на обединените усилия на всички. Ние специално и екипа, които е в областната комисия и в общинските комисии сме се надявали да бъдем едни от първите. Независимо от това, че в първата седмица и първите 10 дена се движехме още 4-ти – 5-ти, като го хванахме това трето мясно не го изпуснахме. Специално при община Севлиево данните са най-ниски, защото там 39% от населението е разполижено по селата. Лидер е област Габрово е град Габрово с 49,9% – може да се каже половината от община Габрово се е преброило по електронен път, като число 33 687 души. От тях 17 588 са жени, а 16 099 са мъжете. Като домакинства тези хора са реазположени в 13 636 и те живеят в 12 986 жилища. Изчисленията сме ги направили на база на данните от 2009 година, на 67 501 души население на общината. Дряново е на второ място с 41,2% , като преброилите се лица са 4 328. Те са разположени в 1 742 домакинства и живеят в 1 650 жилища. В много моменти Трявна и Дряново се приближаваха по резултати. Община Трявна са трети с 39,7%, пребрили са се 4 950 лица. Като число втори в областта е община Севлиево – преброените са 12 571, но процента там е 31,8% от населението. За региона числото, което сумирахме е 55 536 лица са се преброили на територията на област Габрово“, коментира директорът на Регионалния статистически институт – Георги Цветков.

За разлика от 2001 година, когато цяла година са се въвеждали данните сега сроковете са съкратени и до края на месец март трябва да бъдат изнесени експресните данни от преброителните карти предоставени от контрольорите. През април и май трябва да приключи въвеждането на данните. „Аз и моите колеги се обедихме, че нещата, които са планирани се случват и благодарение на това ще въвеждаме с 43% по-малко от хартиените карти. В края на юни след изчистване на различните грешки да изнесем официалните данни. Все още не е известен %-та дублираните ЕГН-та. Миналата седмица процента, който ни дадоха на нашето съвещание беше приблизително 4%“, допълни г-н Цветков.

На места по кметства бяха направени допълнителни пунктове за преброяване, което от своя страна допринесе да се увеличи %-та в цялата област. Кодовете от електронното преброяване, които ще се получат ще бъдат разпечатани и предоставени на контрольорите.

Новини

Диабетът във фокуса на здравна инициатива в Габрово

Published

on

МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово със съвместна инициатива с Българската асоциация диабет по повод Световния ден на диабета. На 12 ноември от 11.00 часа д-р Цветослав Милчев, специалист от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ „Д-Р Г. Странски“ Плевен ще представи новости в лечението на захарен диабет в днешно време.

Срещата ще се проведе в библиотеката на областната болница, като е отворена за лекари, специализанти и за широката публика. Д-р Милчев е завършил Медицински Университет Плевен през 1998 г. Придобива специалност по ендокринология и болести на обмяната и се присъединява към екипа на Клиниката по Ендокринология и болести на обмяната при УМБАЛ “Д-р Г. Странски” Плевен. Член е на Българското дружество по ендокринология, Български лекарски съюз и Европейската асоциация за изследване на диабета (EASD).

Професионалните му интереси са в областта на захарния диабет – тип 1 и тип 2, съвременно инсулинолечение, неинсулинови терапии при диабет тип 2, сензори за глюкозното мониториране, диагностика и терапия при пациенти с инсулинова резистентност и метаболитен синдром, остеопороза (постменопаузална и сенилна) и заболявания на щитовидната жлеза.

Световният ден на диабета се чества всяка година на 14 ноември от 1991-а насам под егидата на СЗО. С резолюция 61/225 от 2006 г. на ООН той е официален празник, наблюдаван от ООН. Изборът на датата не е случаен- това е рожденият ден на Фредерик Бантинг, който заедно с Чарлс Бест прави епохалното откритие за ролята на инсулина при лечението на захарния диабет. Днес, в над 160 страни по света, денят се чества от различни организации, компании, здравни сдружения и съмишленици, обединени от една цел: подобряване начина на живот и лечението на хората с диабет.

Зареди още

Любопитно

Лексикон на успеха: Никола Рахнев от Гората.бг

Published

on

Инициативата Лексикон на успеха продължава със среща с габровеца Никола Рахнев на 13 ноември от 17.30 часа в зала „Възраждане“. Новината оповестиха от Областна администрация – Габрово.

Световният ден на доброто будителят на десетилетието ще сподели за пътя си като самоизградил се милионер, сериен предприемач и инвеститор, но и вдъхновен мечтател, засадил над 5 милиона дървета.

Рахнев е организирал даряването на стотици тонове храна и още десетки каузи, които са докоснали сърцата на над половин милион българи.

Никола споделя, че е убеден, че всеки може да бъде успешен, щастлив и да живее пълноценен живот.

Входът е свободен, а за всички посетители ще има подаръци. Очаква Ви един открит разговор с много практични съвети, идеи, опит, истории и вдъхновение!

Зареди още

Култура

Излезе от печат том 5 на „Известия на Исторически музей – Дряново“

Published

on

Излезе от печат том 5 от поредицата „Известия на Исторически музей – Дряново“, който вече е достъпен за читателите.

Изданието впечатлява с обновена визия на корицата, но запазва връзката с предходните томове и продължава основната мисия да събира, съхранява и популяризира научните изследвания на историци, музейни специалисти, архивисти, преподаватели и краеведи.

Книгата съдържа материалите от четвъртата Национална научна конференция „Епохи, личности, памет“, която се проведе в Дряново – родния град на майстор Колю Фичето – в периода от 1 до 3 октомври тази година.

Сборникът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата, а печатът е осъществен от издателство „Фабер“ – Велико Търново.

В обем от 522 страници са събрани докладите на участниците в конференцията – представители на музеи, университети и национални културни институции от цялата страна.

Темите, представени в новия том, обхващат широк кръг въпроси – от историята на Дряново и региона, през личности и събития от национален мащаб, до проблеми, свързани с музейните колекции, културното наследство и неговото опазване.

Зад редакционната работа по сборника стои утвърден екип: проф. д-р Петко Ст. Петков от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, д-р Венелин Бараков – главен уредник в ИМ – Дряново, както и Стилияна Топалова – Марчовска и Дянко Колев, уредници в музея. Коректор на изданието е д-р Милена Йончева.

Петият том на „Известия на Исторически музей – Дряново“ вече може да бъде намерен в обектите на музея или поръчан онлайн чрез официалния сайт на ИМ – Дряново.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица