Свържи се с нас

Новини

Очни лекари правят проучване сред пациенти с катаракта

Published

on

Очни лекари от Севлиево и Велико Търново правят проучване за резултатите на пациенти, оперирани от катаракта (перде на очите). Проучването се осъществява от началниците на очните отделение на МОБАЛ Велико Търново и в болницата в Севлиево от д-р Елка Миланова и д-р Анелия Хаджицонева. Само за миналата година в двете болници са извършени над 250 такива операции, като пациентите са били от Велико Търново, Габрово, Севлиево, Дряново и региона.

Проучването е направено на база на няколко десетки пациенти, които са оперирани от катаракта. Изследвано е цялостното състояние на пациентите и особено остротата на зрението в през деня, в сумрачни условия и вечер. Катарактата представлява потъмняване на естествената леща на окото и неизбежно се развива при хората над 55-годишна възраст. Единственото лечение е операцията, при която помътнялата леща се премахва и на нейно място се поставя изкуствена.

Преди години лещите са били твърди и са правени през голям разрез, който е създавал дискомфорт и неудобства за оперираните, включително и трудно зарастване на операцията. Сега медицината е напреднала дотам, че операцията трае не повече от половин час, извършва се с местна упойка, а лещата е мека и максимално наподобява естествената. Новите лещи имат защита – жълт филтър, който подобрява зрението в сумрак, предпазва от вредната синя светлина при гледане на телевизия, работа на компютър и слънчевите лъчи. Те са с ниско водно съдържание за максимална биосъвместимост.

„Установихме, че в сравнение с други лещи при пациенти с имплантирани жълти, асферични лещи и ниско водно съдържание, зрението е значително по-добро, спрямо пациенти с имплантирана стандартна мека леща. Това се дължи на характеристиките на материала, който създава по-добър контраст”, твърдят направилите проучването офталмолози.

Старите лещи, поставяни преди години, са наподобявали сфера. Новите са асферични, което подобрява контрастната чувствителност и дълбочината на зрението. Ниското водно съдържание предпазва от разрастване на епителни клетки, а оттам – до образуване на вторично перде. „Важно е пациентите да знаят това, за да не се налага допълнителна интервенция в окото. Проучването показва, че при меките асферични лещи с жълт филтър и ниско водно съдържание рискът това да се случи е минимален”, обясняват началниците на двете очни отделения. Всяка леща се изчислява индивидуално, за да се напасне диоптърът на пациента и да се постигнат индивидуални най-добри резултати.

Катарактата е главна причина за загуба на зрението при хора над 55 годишна възраст. По данни на Националния статистически институт, хората над 55 години във Велико Търново са 91 856 души, а в Севлиево – около 10 000.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица