Свържи се с нас

Култура

Весел четвъртък с Весел в Дома на хумора и сатирата

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

Днес гост на поредния Весел четвъртък в Дома на хумора и сатирата ще бъде писателят-хуморист Весел Цанков, който лично ще представи нашумялата си книга „Блогът на местния идиот”.  Събитието е съпътстваща изява в рамките на III-я Смешен филм фест – Габрово 2012 (23 – 29.10.) и е включено във фестивалната програма.

Весел Цанков гостува в столицата на хумора като член на журито на фестивала и макар че е претрупан с ангажименти около конкурсната програма, той с удоволствие посвещава една вечер за лична среща със своите почитатели и с всички любители на хумора и шегата.

Романът „Блогът на местния идиот” добива голяма популярност и се радва на изключителен интерес още с излизането си през 2011 г., а тази година донася на създателя си и Златен плакет в категория „Книги” на Годишните награди на Съюза на българските журналисти. Книгата е своеобразно огледало на събитията и нравите в днешна България, пресъздадени с ударен хумор и здаровсловен, груб, дори нецензурен език. Авторът определя романа си като „уникален документ на една кретения, в която 74% от съдържанието е взаимствано от актуалните български новини”.

снимка: Дом на хумора и сатирата

Весел Цанков започва кариерата си на писател-хуморист още на 16 години с първа публикация във в. „Средношколско знаме”. Не след дълго талантът му е оценен и отличен с редица награди – Голямата награда „Щастливеца” (1987), Наградата на в. „Стършел” (1988), Годишната награда на СБЖ (2000), Наградата „Златен будилник” (2007). Любителите на хумора познават Весел Цанков като автор и водещ на много забавни предавания по Българското национално радио. От 2002 г. той е отговорен редактор на редакция „Хумор, сатира и забава”, а от 2007 г. – продуцент на направление „Култура” на програма „Христо Ботев”. Изявява се като сценарист на комедийни сериали, автор на стихотворения, пародии, фейлетони,  радиопиеси и хумористични коментарни рубрики в пресата. През последните четири години издава четири романа: „Пиксел” (2008), Да не бъдем кльощави (2009), „Блогът на местния идиот” (2011) и „Спасяването на африканските диаманти” (2012).

снимка: Дом на хумора и сатирата

Гостите на Веселия четвъртък ще имат удоволствието да се срещнат с хумориста сред творбите на друг талантлив българин, свързан с книгите – художникът и основоположник на книгооформлението в България Борис Ангелушев. Точно на рождения му ден (роден е на 25.10.1902 г.) Домът на хумора и сатирата показва на широката публика оригинали на твореца, съхранявани в художествения фонд „Хумор на народите”. „Изложбата „Богът на илюстрацията” е посветена на 110-годишнината от рождението на Борис Ангелушев и представя 61 черно-бели рисунки, създадени през първата половина на XX век. Акцент в изложбата са тематичните колекции „Бай Ганьо” и „До Чикаго и назад”, допълнени от карикатури и рисунки, третиращи важни събития от обществено-политическия живот в страната през миналия век.

Борис Ангелушев е известен с множеството сатирични рисунки и карикатури на антифашистка, политическа и социална тематика. Наричан от съвременниците си „богът на илюстрацията”, и днес художникът е високо ценен за приноса му към изкуството на книгата – след смъртта му СБХ учредява годишна награда, носеща неговото име. Художникът има забележителни постижения в графичното оформление на пощенски марки, създаването на нови шрифтове и развитието на политическия плакат. Но негова страст си остава изкуството на книгата и именно той утвърждава концепцията за цялостно въздействие на илюстрации, оформление и шрифт. Най-известни са илюстрациите му на „Септември” от Гео Милев, „Бай Ганьо” от Алеко Константинов, „Немили-недраги” от Иван Вазов, „Моторни песни” на Никола Вапцаров, „Снаха” от Георги Караславов, „Приказки” от Андерсен, „Чичо Томовата колиба” от Хариет Бичър Стоу, „Съдбата на човека” от Михаил Шолохов.

Изложбата „Богът на илюстрацията” ще остане в зала 5 на Дома на хумора и сатирата до края на годината.

Автор: Дарина Маринчевска

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица