Свържи се с нас

Крими

Феър плей по нашенски

Published

on

снимка: Новините.бг

В края на миналата седмица замириса на избори. В петъчния ден червената опозиция поиска от премиера Борисов да каже какво прави кабинетът, за да гарантира честни и свободни избори. Два дни по-късно отговорът дойде от Кюстендил. И заради съмненията по организацията и избирателните списъци, и заради шарения местен парламент. Дали ще станем свидетели на най-невъзможното мнозинство – БСП, ГЕРБ, РЗС и Лидер не е толкова интересно.
По-важното е, че загубата на управляващите – само 4 места от 37 общо в местния парламент, е предупреждение. Но не само към тях. То е към всички онези, които в петъчния ден премиерът и председател на ГЕРБ призова за феър плей.

Но какво значи този спортен термин в българската политическа действителност? Ще бъде наивно, ако приемем понятието в буквалния смисъл, т.е. като призив за честна игра и да няма ритане по кокалчетата. Феър плей по нашенски означава, че колкото и да критикува опозицията кроежите на управляващите, тя никога не оспорва тяхното изрично право да променят изборния закон. По причина, че всеки иска правото си ненакърнено, когато му дойде времето да се сдобие с властта. Куриозно е, но ако сега управляващите поискат да обърнат пропорционалната система на мажоритарна, могат да го направят без никакви проблеми. На теория и при долния праг за кворум в пленарната зала, такъв закон може да мине с малко над 60 депутатски гласа.
Какво значи това, всеки сам може да си отговори. Като знае, че става дума за закон, който е основополагащ за политическата ни система. При това в страна с еднокамерен парламент и неработеща съдебна система.

Докладът на Организацията сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) за миналогодишните избори не стресна българските политици. Да се надяваме, че случилото се в Кюстендил ще го направи. Когато всяка управляваща партия може да променя изборния закон, решаваща става конюнктурата, а не политическата философия и правата на гражданите. Но това има своя предел. Предел и бъркотия, зад която вече надничат сума ти конюктурни партии. И на местно, и на национално равнище.

Що за самоубийствена игра водят днешните български политически партии, можем най-добре да разберем, ако се огледаме как го правят хората. В по-далечни или по-близки страни.
Така например, в актуалната напоследък Франция, изборният закон е органически, изискващ квалифицирано мнозинство и сложна процедура в двете палати на парламента. Никакъв шанс преди за Саркози, а сега и за Франсоа Оланд, да сторят онова, което без усилие и за броени дни прави всяка българска партия, която има мнозинство в парламента.  На север братята румънци не са цъфнали и вързали, но поне са си научили урока. И според тяхната Конституция изборните закони са органически. И съответно се гласуват от парламентаристите с мнозинство от две трети. По същия начин приемат изборните закони в Унгария и Словения. Така е в Чехия, където  процедурата в двете палати също е достатъчно сложна, при това с висок изискуем кворум в пленарните заседания.

Накъде сме тръгнали ние, е въпросът? Засега към промяна в Конституцията, която да предвиди квалифицирано мнозинство за промяна в бюджетните параметри. А какво ще се случи, когато един ден бюджетът влезе в един напазаруван шарен парламент, разтеглен от крайно ляво до крайно дясно? И дали няма до дойде момент, кога политическата стабилност ще е също толкова важна, колкото финансовата.

На този въпрос засега българските политически партии не дават отговор. Или по-скоро отговорът е в наскоро приетия Изборен кодекс, претърпял три промени още през първата година от неговото приемане.

Ето защо, според мен, в препоръките на ОССЕ са пропуснали нещо много важно: няма избирателен закон, който да респектира партии и избиратели, ако вместо основополагащ консенсус, в него е вградена единственото волята на управляващите.

В близкото минало, особено през 2009 година, промените в тогавашния изборен закон, изиграха лоша шега на днешната червена опозиция.

Изборите в Кюстендил сочат, че идната година потърпевшите може би ще са повече.

Автор: Виктор Киселов

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Крими

Старши комисар Пламен Иванов е новият директор на ОДМВР – Габрово

Published

on

Със заповед на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов старши комисар Пламен Иванов е временно преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР- Габрово.

Днес новият ръководител на областната дирекция бе представен пред състава от изпълняващия длъжността главен секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР – Габрово.

Старши комисар Пламен Иванов е роден на 01.12.1967 г. в Добрич. Завършил е висше образование в Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ и Великотърновски университет “Св. Св. Кирил и Методий”.

В системата на МВР постъпва през 1987 г. От 2020 г. изпълнява длъжността началник на Районно управление Трявна. Досегашният директор старши комисар Илиян Иванов е преназначен на друга длъжност в МВР.

Зареди още

Крими

Спряха пиян габровец без книжка на ранина при проверка в Дряново

Published

on

38-годишен габровец, с отнета за употребата на алкохол шофьорска книжка, бе засечен отново в нетрезво състояние зад волана. Срещу него е заведено бързо полицейско производство.

Пияният водач бил отбил за проверка в неделя, 14 април, 10 минути преди 08.00 часа в Дряново. Тогава екип на полицията, патрулиращ в града на Майстор Колю Фичето, проверил шофьора на лек автомобил „Пежо 206“.

Водачът бил тестван за алкохол, тъй като видимо изглеждал употребил. Техническото средство отчело 1.05 промила в количеството издишан въздух.

При извършената справка в информационните масиви на МВР проверяващите полицаи установили, че мъжът управлявала автомобила след влязла в сила присъда за управление на МПС след употреба на алкохол.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица