Европейският ден на телефон 112 беше отбелязан със zoom връзка, под мотото „Да кажем „Благодаря“ на хората, които винаги ни помагат“. И тази година България се включи в инициативата на Европейската асоциация на спешните номера, която призова гражданите да споделят в социалните мрежи своята лична история.
В дирекция „Национална система 112“ са получени над 500 благодарности на граждани за оказана помощ и съдействие в извънредна ситуация, две от които с видеобръщения. От името на министър Христо Терзийски, зам.-министър Милко Бернер се обърна към колегите от дирекцията и им благодари за всеотдайния труд и съпричастност към проблемите на хората.
Той ги увери, че ръководството на МВР ще продължи да утвърждава единния номер 112 като съвременна европейска услуга, осигуряваща високи стандарти при търсенето и получаването на помощ и гарантираща здравето, живота и сигурността на гражданите в риск.
Поздравление към служителите на „Национална система 112“ в деня на техния професионален празник поднесоха зам.-министър Михаил Златанов, зам.-главният секретар на МВР главен комисар Стоян Темелакиев, директорът на ГДПБЗН главен комисар Николай Николов, зам.-директорът на ГД „Национална полиция“ старши комисар Благородна Макева, зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков, зам.-председателят на Агенцията по безопасност на движението по пътищата Анжелина Тотева, директорът на дирекция „Аварийна помощ и превенция“ в Столична община Красимир Димитров, говорителят на ЦСМП-София Катя Сунгарска, председателят на БЧК акад. Христо Григоров и председателят на младежката организация на СГБ Росица Караджова.
Работата на системата 112 в условия на пандемия беше отчетена от директора на Национална система 112 Цветомир Цеков. От негово име и от името на административния секретар на МВР Бойко Славчев бяха наградени служители от системата, доказали своя висок професионализъм.
През 2020 г. са приети 3 619 998 повиквания, от които 2 137 288 с конкретни искания на граждани за оказване на помощ (реални сигнали). Към службите за спешно реагиране са изпратени 1 423 119 инцидента, което е с 4,2 % увеличение спрямо 2019 г.
Запазена е тенденцията на увеличение на относителния дял на регламентираните повиквания от общия брой приети – 59% за 2020 г. и 53% за 2019 г.
Злоумишлените обаждания са намалели с над 50 000 броя, вследствие на предприетите мерки от ДНС 112 и СДВР/ОДМВР за търсене на отговорност и издаване на наказателни постановления на граждани, злоумишлено използващи телефон 112.
Сигналите, предадени към полиция, са се увеличили с 6,26 %. Наблюдава се намаление с 11,76% на сигналите за престъпления против личността, с 20% – на тези за пътнотранспортни произшествия и с 15 % – към звената на пожарна и аварийна безопасност.
Сигналите към Центровете за спешна медицинска помощ са се увеличили с 2,16 %, същата тенденция – с 14,98% се наблюдава и към Планинска спасителна служба, ИА „Морска администрация”, Агенция „Пътна инфраструктура”, Изпълнителна агенция по горите и общините.
Значително е намалял броят на сигналите за терористични актове, бедствия, за инциденти и събития с животни, за аварии и за изгубени и бедстващи хора. Средно на ден центровете 112 са обслужвали по 9 888 повиквания.
Един човек е починал, а двадесет и осем са новите регистрирани случаи на КОВИД-19 за последните 24 часа на територията на област Габрово. Това съобщиха днес, 5 март, от Регионалната здравна инспекция в Габрово.
Битката за живота си с вирусната инфекция е загубила 82-годишна жена от община Габрово.
Според данните на здравните власти за последното денонощие най-много заразени в четирите общини на областта има в Габрово, общо 15 потвърдени. Дванадесет души са заболелите в Севлиево и един в Дряново.
От потвърдените двадесет и осем случаи на КОВИД – 19 в региона на 4 март, 27 човека са с леки симптоми или без симптоми и провеждат домашно лечение, а 1 пациент е хоспитализиран в лечебно заведение за болнична помощ.
Кметът Силвия Кръстева връчи наградите на децата от Трявна, които бяха отличени в Националния детски конкурс за рецитиране на патриотични стихотворения “България – майка на герои”, организиран от Община Трявна и Местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.
На награждаването присъства и председателят на журито Кольо Дабков – ст. експерт „Култура, образование, спорт и здравеопазване“.
Поради епидемичната обстановка, наградите на децата от други населени места, които бяха отличени, бяха изпратени по куриер.
Пълният списък на всички наградени деца можете да видите оттук.
В началото на месец март – месец, в който обръщаме поглед към нежната половина от човечеството, Общински съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационният център по зависимости на Община Габрово инициират кампания по проблем, за който се говори много малко – алкохолизма при жените.
По данни на Световната здравна организация България се нарежда сред първите 10 страни с най-голяма консумация на алкохол, като статистиката показва, че около 32% от българките употребяват спиртни напитки.
За броя на злоупотребяващите и зависимите от алкохол жени точни цифри липсват. Темата е стряскаща, плашеща и „неудобна“ – тема-табу. Но зад нея са скрити тежки съдби на реални личности – на съпруги, колежки, сестри и майки, а заедно с тях и на всички техни близки.
Алкохолната зависимост при жените е сред най-тежките стигми на общество ни, а липсата на открит диалог, информация и приемане на проблема се превръща в предпоставка за прикрита употреба, срам и забавено лечение, често с фатални последствия.
Именно за неяснотите, свързани с тежкото заболяване, за трудния път, по който вървят жените, попаднали в капана на зависимостта и за начините за подкрепа ще стане дума в специализирани материали, които екипът на ОбСНВ/ПИЦ-Габрово подготви.
В поредица интервюта и разкази от първо лице ще се срещете с жени, чиято анонимност ще бъде запазена, преминали оздравителна терапия и успели да си върнат радостта от живота. Представена е о гледната точка на д-р Иван Добринов – един от водещите специалисти в България, работещ със зависими, в търсене на отговор на част от най-важните въпроси като „как влияе на семейството съжителството с жена-алкохолик“, „как се чувстват децата на майките-алкохолички“, „къде зависимите жени могат да потърсят помощ и подкрепа“ и др.
За целите на кампанията са използвани и статии от списание „АркА“ – бюлетин на Регионалната програма „Alkohol & Drug” на полската Фондация “Стефан Батори”, която подпомага развитието на система за решаване на алкохолните проблеми, както и проблеми, свързани с други зависимости, в страните от Източна и Средна Европа.
Всички материали по темата можете да прочетете оттук, а при въпроси и нужда от консултация със специалист може да се обърнете към ОбСНВ/ПИЦ-Габрово и фондация „Общност в помощ на зависимите“, с чието партньорство се осъществява тази кампания.