„Въпросът с ваксините излезе извън рамките на медицинските аспекти. А когато има политика и търговия в здравеопазването, от това страдат гражданите. Според мен този въпрос трябва да бъде върнат изцяло на терена на здравето“, заяви евродепутатът Петър Витанов в предаването „Брюксел 1“ по „Bulgaria on Air“.
Освен че ръководи Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент, Витанов е и член на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните (ENVY). Според него политиката на българското правителство по отношение на ваксините е недалновидна и поставя в риск живота и здравето на хората.
Забавените доставки от страна на „АстраЗенека“ и съмненията, че компанията продава на трети страни предназначени за ЕС дози, предизвикаха общоевропейски скандал. „Опасенията са, че тези дози отиват към Обединеното кралство. Затова Европейската комисия може да даде право на страните-членки да забранят износа на ваксини, произвеждани на територията на ЕС за трети страни. Извън това, всяка държава може да предяви съдебен иск към производителя за неизпълнение на договора. Моят въпрос е ще има ли българското правителство смелостта да го направи?“, попита евродепутатът.
Според Витанов забавянето на доставките ще има най-осезаеми последствия именно за България.
„Повечето държави от ЕС са диверсифицирали риска, поръчали са различни количества от всички 6 ваксини, които се очаква да получат одобрение. Като съотношение, в европейски план, ваксините, поръчани от „Пфайзер“ са 26%, от „Модерна“ – 8%, от „Астра Зенека“ – 17%. В България – от „АстраЗенека“ са поръчани 55% – основно заради по-ниската цена. Тоест, погрешно сме планирали и не сме диверсифицирали риска. На практика нямаме количества. Другият проблем с „АстраЗенека“ е, че няма достатъчно надеждни изпитания за ефективността на ваксината за възрастовата група над 65 години и това буди тревога“, каза още политикът. България все още е на последно място по темп на ваксиниране в ЕС.
„Изоставаме петкратно спрямо средния показател за ЕС и десеткратно от някои страни-членки. В Румъния преди три дни 48 000 румънци бяха ваксинирани за един ден. В същия ден в България бяха ваксинирани 655 души. В Израел вече 50% от населението е ваксинирано, в Обединените арабски емирства – 30 %, в Обединеното кралство – 11%, в Дания и в Румъния – 4%, средно за ЕС процентът е 2,5. Ние все още седим на 0,4 %. Очевидно е, че в България има проблем“, констатира Витанов.
„Голяма част от ваксините по допълнителните споразумения ще дойдат в края на годината. Да, ваксини вероятно ще има, но колко човешки живота ще загубим, докато бъдат доставени? Би следвало някой да носи отговорност за това. Опасявам се, че ще дойде момент, когато дори онези, които искат да се ваксинират, няма да имат тази възможност, защото няма да има необходимите количества“.
Мобилният пункт за разделно събрани отпадъци от домакинствата тръгва отново по габровските улици, информираха от местната общинска администрация.
Инициативата на Община Габрово и ОП „Регионално депо за неопасни отпадъци“ е изключително популярна сред габровци, които вече две години предават своите разделно събрани отпадъци в мобилния пункт.
Събраните количества се насочват за рециклиране, обезвреждане или оползотворяване. За изминалата 2020г. чрез мобилния пункт са събрани 3135,90 кг отпадъци.
След зимния период, в който мобилният пункт се движеше само по заявка, през март той отново тръгва из габровските квартали.
В първите дни от графика, на днес и утре (9 и 10 март), пунктът ще посети съответно кв. Трендафил 2 и кв. Трендафил 1 и кварталите Стефановци, Бойката, Златари и Тончевци. Работното време на мобилния пункт е от вторник до събота (включително), от 14.30 до 18.00 часа.
Пълният график и останалите точките по трасето на пункта за месец септември може да видите оттук.
През 2021г. продължава и кампанията с награди. Всички, предали отпадъци на мобилния пункт, имат възможност да получат специална награда, осигурена от организаторите на инициативата – Община Габрово и ОП „Регионално депо за неопасни отпадъци“.
Наградите ще се получават чрез събирането на печати в специална книжка, като за получаването на един печат е необходимо предаването на минимум три вида отпадъци.
А наградите са атрактивни, удобни и насочени към опазване на природата – пакет компост, текстилна торбичка, тефтер, шапка или комплект за пикник.
В пункта могат да се предават разделно събрани битови отпадъци: пластмаси, хартия, метал, стъкло, текстил, фритюрна мазнина, батерии, дребни излезли от употреба уреди, лекарства с изтекъл срок на годност, флакони и опаковки от препарати.
На 10.03.2021 г. град Габрово ще приеме резултатите от успешното изпълнение на проект № BG16RFOP001-1.016-0003 „Развитие на устойчив градски транспорт на град Габрово“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020г., както и от Европейския фонд за регионално развитие.
Официална церемония по представяне на подвижния състав, както и заключителна пресконференция ще представят постигнатото по този мащабен и стратегически проект за над 13 милиона лева.
Реализацията на проекта осъвремени градския транспорт на Габрово, правейки го по-ефективен, по-бърз и по-екологичен. Намаленото потребление на енергия, подобрената достъпност и разширените възможности за алтернативни форми на транспорт допринасят за повишаване на качеството на живот и подобряват екологичната среда. Инвестициите в модернизирането на организирания обществен транспорт са важен фактор в устойчивото развитие на Габрово.
Равносметката в цифри: – Електробуси – 3; – Автобуси на сгъстен природен газ /CNG/ – 11; – Зарядни станции / три стационарни и една мобилна/ – 4; – Автобусни спирки с електронни информационни табла /ЕИТ/ – 104; – Система за управление на градския транспорт /хардуер и софтуер/; – Преустройство на автобусна спирка „Рачо Ковача“ в „джоб“; – Реконструкция на пътно кръстовище и предгаров площад; – Възстановяване, ремонт и модернизация на пешеходни подлези; – Подобряване на организацията на движение на 5 кръстовища – подмяна и изграждане на нови светофарни уредби.
Тази публикация е създадена в рамките на договор № BG16RFOP001-1.016-0003-С04 „Развитие на устойчив градски транспорт на град Габрово“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Община Габрово и при никакви обстоятелства не може да се счита, че тя отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган на ОПРР 2014-2020 г.
Трима души са починали, а 57 са новозаразените с КОВИД – 19 през почивните дни на територията на област Габрово.
Данните, които са за периода от 5 до 7 март, оповестиха днес, 8 март, от Регионалната здравна инспекция в Габрово.
Битката за живота си с вируса са изгубили 81-годишен мъж и 62-годишна жена от община Габрово, и 90-годишен севлиевец.
За периода от 5 до 7 март в четирите общини на област Габрово най-много заразени с КОВИД – 19 има в Габрово, общо 32 случаи. Двадесет и четири са положителните резултати в Севлиево, а една потвърдената проба в Трявна.
От потвърдените нови 57 случаи в областта, 15 човека са хоспитализираните в лечебно заведение за болнична помощ , а останлите 42 са с леки симптоми или без симптоми, и провеждат домашно лечение.