Новини
Елена Йончева: Вървим към изграждането на общата европейска отбрана

Европейският парламент направи още една крачка към изграждането на общата европейска отбрана, коментира Елена Йончева, член на групата на социалистите и демократите. Във вторник евродепутатите приеха доклад за прилагането и управлението на Постоянното структурирано сътрудничество (ПСС). Докладчик от името на социалистите и демократите по него е Елена Йончева.
Нито една държава-членка не може да се справи сама с разностранните заплахи в сферите на сигурността и отбраната, пред които ЕС е изправен днес. Поради това е необходимо да бъде изградена система за ефективно и стратегически обосновано общо използване на ресурсите за отбрана на съюза.
С доклада не се настоява за увеличаване на разходите на държавите-членки. Напротив – постоянното структурирано сътрудничество ще предостави допълнителни средства за стимулиране и повишаване на отбранителните способности на съюза. Европейският отбранителен фонд на стойност 5.5 млрд. евро годишно ще насърчи развитието на иновативната и конкурентна промишлена база на отбранителната индустрия и ще допринесе за стратегическата автономност на ЕС.
Българските фирми ще имат възможност да извлекат преки ползи от двете програми във фонда. Като привличат финанси към одобрени проекти, те ще могат да подобрят дейността си, както и да увеличат производствената си база. Компаниите ще могат да участват на равнопоставени начала с едни от най-големите европейски оръжейни концерни в научно-изследователската и развойна дейност. Всичко това ще повиши конкурентоспособността на този отрасъл.
Фондът има две основни направления – научно-изследователска дейност и разработване и придобиване. По първото направление компаниите имат достъп до безвъзмездни средства за съвместни изследвания в областта на новаторските отбранителни технологии и продукти, изцяло и пряко предоставени от бюджета на ЕС. Второто направление насърчава сътрудничеството между държавите-членки при съвместното разработване и придобиване на отбранителна техника и технологии чрез съфинансиране от бюджета на ЕС.
Не на последно място – в доклада се отчита, че пандемията от COVID-19 показа, че съюзът не разполага с достатъчни правомощия в областта на здравеопазването, и трябва да бъдат създадени и приложени общи планове за управлението на извънредната ситуация в общественото здравеопазване.
Крими
Образуваха досъдебно заради пожара в завода за боеприпаси над Трявна

Окръжна прокуратура-Габрово ръководи разследване по досъдебно производство, образувано във връзка с възникналия днес, 10 август, пожар в склад за боеприпаси в завод край с. Белица, Община Трявна.
Досъдебното производство е образувано за престъпление по чл. 330, ал. 3 от НК. Започнато е с разпити на свидетели-очевидци. Районът на пожара е отцепен и след пълното му обезопасяване разследващите ще извършат оглед.
Предстои изискване на документацията, свързана със склада и съхраняваните в него материали.
Причината за пожара и размера на причинените вреди ще бъдат уточнени чрез назначаване на необходимите експертизи. На този етап няма данни за пострадали лица. Унищожена е само сграда и имущество.

На място на инцидента се намира окръжният прокурор на Окръжна прокуратура – Габрово Тихомир Петков. От там се координира работата на разследващите и се съгласуват действия със сформирания оперативен щаб.
Действията по разследването се извършват под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово. Допълнителна информация по случая ще бъде предоставена след извършване на огледа на местопроизшествието.

Икономика
Работа за сериозни хора над 55!
Габровска фирма, с отлична репутация, търси да назначи отговорен човек над 55-годишна възраст за работа в производството си.
Не се изисква специална квалификация, достатъчна е основна техническа грамотност, а най-ценени са желанието за работа и стремежът към развитие.
За положения труд се предлага добро финансово възнаграждение, пълни осигуровки, постоянен трудов договор и стандартен 8-часов работен ден.
За връзка: +359 88 954 3686.

Крими
Няма жертви и пострадали при взривовете в завода край Белица

Няма жертви и пострадали, вследствие на пожара в склад за боеприпаси в завода край с. Белица, община Трявна. Огънят в помещението е потушен от екипи на РСПБЗН – гр. Трявна и РДПБЗН – гр. Габрово. Сформиран е оперативен щаб на място с всички органи на реда, информира кметът на Трявна Денчо Минев.
Всички работници са извозени от страна на „ЕМКО“ ООД. В момента се работи по потушаване на пожари, разраснали се из гористите местностни в близост до района на инцидента.
Причините за възникването тепърва ще се уточняват. Районът е отцепен и не се допуска достъп на външни лица. Ще бъде поставена мобилна станция за измерване на качеството на въздуха в гр. Плачковци, поради разпространението на гъстия дим в голям периметър.
На мястото на инцидента са началници и екипи на полиция, пожарна, РИОСВ – гр. Велико Търново, Община Трявна.

-
Културапреди 5 дниГаброво е кандидат за европейска столица на културата през 2032 г
-
Новинипреди 7 дниКак става таксуването в градския транспорт на Габрово?
-
Кримипреди 6 дниНазначават химическа експертиза по катастрофата със загинал на Шипка моторист
-
Културапреди 7 дниВенцислав Симеонов: Градският часовник е символ на просперитета
-
Любопитнопреди 4 дни„Персеиди и китари“ събира младежи под звездите за трета поредна година
-
Любопитнопреди 4 дниГрупа Молец пристига за Младежкия фестивал „Тук и сега“
-
Кримипреди 4 дниУсловна и парична глоба за причинилите мелето на ул.“Митко Палаузов“
-
Кримипреди 10 часаНяма жертви и пострадали при взривовете в завода край Белица







