Новини
БМЧК на 99 години
На 14 октомври Български младежки Червен кръст отбелязва своята 99-годишнина. По повод празника габровските доброволци почерпиха своите връстници, раздадоха им информационни материали за организацията и получиха много поздравления и усмивки!

Български младежки Червен кръст е създаден през 1921 г., като през годините на своята работа подпомага милиони младежи и деца чрез обучения, промоция на хуманитарни ценности, здравна просвета и подготовка за реакция при бедствия.

В средата на ХХ век организацията временно променя статуса си на самостоятелно съществуваща организация в рамките на БЧК, но през 1990 г. се възстановява като такава. Младите доброволци работят в клубове, организирани в учебните заведения (училища, университети), по местоживеене и по интереси.

БМЧК осъществява програми за обучение, дейности и услуги сред децата и младежите в следните приоритетни области: намаляване на социалната и здравната уязвимост на децата и младежите; обучение по първа долекарска помощ; оказване на първа психологична помощ и психосоциална подкрепа; превенция на рисковото сексуално поведение и зависимостите; здравна просвета и насърчаване на здравословния начин на живот; разпространение на идеите и принципите на червенокръсткото движение; развитие на доброволчеството; социално-помощна дейност и застъпничество за правата на децата и младежите от рискови групи и/или настанени в социални институции и др.


Честит празник младежи, бъдете здрави, вдъхновени и заразяващи с добро!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Шофьор на бус се отъркаля на пътя и отсечен знак край Габрово

60- годишният водач на товарен автомобил Форд самокатастрофира край Габрово. Причината за инцидента е несъобразен скорост. Това става ясно от полицейската сводка за днешния 17 юли.

Катастрофата е станала вчера, 16 юни. По данни на пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово 60-годишният шофьор не съобразил скоростта си на движение с пътните условия и релефа на местността, изгубил контрол над управлявания от него бус, в резултат на което се ударил в пътен знак и се преобърнал извън пътното платно.

След инцидента водачът е бил тестван за употреба на алкохол и наркотици, като отчетените пробите са отрицателни.
Мъжът е бил транспортиран до МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово и след преглед е освободен. Пътнотранспортното произшествие е било обслужено по административен ред.
*Снимки: Иван Владимиров, фейсбук.

Новини
Подменят и поставят допълнителни парапети по 3 булеварда в Габрово

Община Габрово продължава изпълнението на мерки за повишаване на пътната безопасност и намаляване на пътния травматизъм.
Извършва се монтаж на допълнителни и подмяна на съществуващи пешеходни парапети по булевардите „Стефан Караджа“, „Могильов“ и „Столетов“, информираха от администрацията на кмета.
Предстои и поставянето на още 12 светодиодни пътни знака при пешеходни пътеки в районите на учебни заведения, с цел да се повиши вниманието на водачите.
По проекта за екологосъобразна мобилност в Габрово допълнително бяха осветени още 31 пешеходни пътеки, което подобрява безопасността на движението през тъмната част на денонощието.

Крими
Автоджамбаз „разкова дрегера“ след удар в електрически стълб

Истински екшън, завършил с щастлив край и за огромен късмет без човешки жертви, се е разиграл на 14 юли, в Севлиево. Безумно пиян мъж открадна товарен автомобил и катастрофира с него, отнасяйки електрически стълб.
Във вторник, в местната полиция постъпил сигнал за противозаконно отнет товарен автомобил Ивеко, собственост на севлиевско търговско дружество. От проведените оперативно-издирвателни мероприятия било разкрито, че извършителят е мъж от севлиевското село Градница.
Установено било, че след отнемането на автомобила, при движение по ул. „Васил Левски“ в посока центъра на Севлиево, автокрадецът се блъснал в електрически стълб. При проверката му за употреба на алкохол били отчетени умопомрачителните 2.39 промила.
Извършителят на престъплението бил отведен в местния арест, където бил задържан по реда на Закона за МВР за срок до 24 часа. Извършен е бил оглед на местопроизшествие. В РУ Севлиево е образувано досъдебно производство.
Още един „наквасен и загубил разсъдък от наздравици“ водач, е бил засечен и спрян от движение преди да е станало прекалено късно, отново във вторник.
Екип на полицията, патрулиращ в село Млечево спрял за проверка лек автомобил „Ситроен“, управляван от 50-годишен жител.
При проверката, извършена с техническо средство, се оказало, че мъжът се метнал да кара след употребата на алкохол.
Дрегерът отчел безобразните 3,20 промила в количеството издишан въздух, които изобщо не попречили на водача да седне да кара.
Извършен е бил оглед и е образувано бързо производство.

-
Любопитнопреди 3 дниОсигурен е транспорт за посетителите на Узана Поляна Фест
-
Кримипреди 4 дниПолицията проведе акция за контрол на електрическите тротинетки
-
Икономикапреди 2 дниОбновена е фасадата на помощна сграда в двора на Лафчиевата къща
-
Културапреди 3 дниМеждународно признание за школата Wild Sound на Зора Колева
-
Културапреди 2 дниБългарският фолклор завладява Испания с ФА „Развитие“
-
Кримипреди 2 дниМащабна полицейска акция обхвана целия габровски регион
-
Новинипреди един денЯнтра пусна абонаментни карти за новия сезон
-
Любопитнопреди един денУзана Поляна Фест ви очаква този уикенд





