

Новини
„България в еврозоната – възможности и предизвикателства“

На 16 октомври 2020 г. в аула „Максима“, в Университета за национално и световно стопанство ще се проведе международна конференция „България в еврозоната – възможности и предизвикателства“.
Конференцията беше предвидена за месец май 2020 г., но поради наложените забрани за организиране на мероприятия на закрито, тя се отложи за началото на новата академична година в УНСС. Организатори са г-жа Цветелина Пенкова, член на Европейския парламент, част от Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите и катедра „МИО и бизнес“ към Университета за национално и световно стопанство.
В програмата на събитието е предвидено:
09.30 часа Брифинг за медиите
10.00 часа Официално откриване от проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС Приветствие от г-жа Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България Приветствие от проф. д-р Миланка Славова, ръководител катедра „МИО и бизнес“, УНСС Приветствие от г-жа Цветелина Пенкова, член на Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент
10.40 часа Представяне на резултатите от социологическо проучване на тема: „Нагласи на българите спрямо еврото и членството на България в еврозоната“
10.45 часа Първи панел „Опитът на страните-членки, присъединили се към еврозоната – поуки за България“.
Модератор – Николай Василев, управляващ партньор и изпълнителен директор на ExpatCapital и министър на държавната администрация и административната реформа (2005 г. – 2009 г.); Опитът на Словения – Мирослав Церар, министър-председател на Словения в периода 2014 г. – 2018 г. Опитът на Нидерландия – д-р Пол Танг, член на Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент; Предизвикателствата пред Хърватия – Ведрана Йелушич Кашич, партньор за финансовите консултантски услуги в Deloitte Touche Tohmatsu Limited
12.45 часа Втори панел „Възможности и предизвикателства, които предлага единната валута – готовност на България за присъединяване към еврозоната“. Модератор – проф. д-р Татяна Хубенова – Делисивкова, член на Институтa за икономически изследвания към БАН, секция „Международна икономика“
Ивайло Калфин, заместник министър-председател и министър на труда и социалната политика (2014 г. – 2017 г.)
Проф. д-р Даниела Бобева, член на Института за икономически изследвания към БАН и заместник министър-председател на Република България (2013 г. – 2014 г.);
Атанас Пеканов, член на Стратегически съвет към президента и член на Института за икономически изследвания на Австрия Целта на конференцията е да стимулира експертен, обективен и задълбочен анализ на предизвикателствата и възможностите пред България в процеса на присъединяване към еврозоната, както и да се представи опитът на други държави, присъединили се вече към общото валутно пространство.
Конференцията поставя акцент върху липсата на достатъчна информираност в обществото относно възможностите и предизвикателствата, които стоят пред България в процеса по приемане на еврото и след това.
Поради наложените противоепидемични мерки за борба с COVID-19, присъствието е ограничено. Конференцията ще се излъчва „live“ във Facebook, в страницата на събитието.
Икономика
От 1 април минималната здравна вноска за безработните става 43,08 лв. месечно


От 1 април 2025 г. хората, които сами внасят задължителните си здравноосигурителни вноски (например трайно безработни, които не получават обезщетение за безработица и не се осигуряват от държавата и др.) и не упражняват трудова дейност като самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване, дължат месечно не по-малко от 43,08 лева.
От първия ден на април е увеличен минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица от 933 на 1077 лв. Според Закона за здравното осигуряване, неосигурените на друго основание се осигуряват върху доход, не по-малък от половината от минималния месечен доход за самоосигуряващите се лица. Така здравноосигурителната вноска за тях се изчислява в размер на 8% върху месечен осигурителен доход не по-малко от 538,50 лв. и не повече от 4130 лв. месечно.
Срокът за внасяне на тези вноски е до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Здравната вноска за месец април 2025 г. трябва да се внесе най-късно до 25 май 2025 г. или първият работен ден. Всички, за които възниква задължение сами да внасят здравноосигурителните си вноски, подават в НАП декларация Образец № 7, припомнят още от приходната агенция. Тя се подава електронно с персонален идентификационен код /ПИК/ на НАП или КЕП, чрез Портала за електронни услуги или в офис на приходната агенция, в срок до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който е възникнало задължението за внасяне на здравноосигурителните вноски.
Здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка, се прекъсват, ако не са внесени повече от три дължими месечни вноски за период от 36 месеца. Прекъснатите здравноосигурителни права се възстановяват, при условие че се заплатят всички дължими здравноосигурителни вноски за последните 60 месеца. Правата се възстановяват от датата на заплащане на всички дължими здравноосигурителни вноски за този период.
Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП, която е със свободен достъп в Портала на НАП. Справка за здравния статус клиентите на администрацията могат да направят и на телефон: 0700 18 700 /на цена, съгласно тарифата на съответния оператор/. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Тя дава данни за месеците с внесени здравноосигурителни вноски и за времето без данни за здравно осигуряване. Справката за здравен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден.


Икономика
Пазарът на труда в Габровско: Над 41 хиляди заети през 2024 г


През 2024 г. заетостта и икономическата активност в област Габрово остават стабилни, показват данни на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“.
Според статистиката, общият брой на заетите лица в региона е 41.9 хиляди. От тях 21.0 хиляди (50.1%) са мъже, а 20.9 хиляди (49.9%) – жени. Общият коефициент на заетост за населението на възраст 15 и повече години е 50.6%, като при мъжете този показател достига 53.9%, а при жените – 47.6%.
Във възрастовата група 15 – 64 години броят на заетите е 40.2 хиляди, а коефициентът на заетост възлиза на 73.8%. По пол този показател се разпределя, както следва: 73.0% за мъжете и 74.6% за жените. Степента на образование също оказва влияние върху заетостта в областта.
През 2024 г. коефициентът на заетост е: 87.7% сред лицата с висше образование, 79.8% сред хората с професионална квалификация, 74.9% сред тези със средно образование, 49.4% сред лицата с основно и по-ниско образование.
Икономически активните лица на възраст 15 – 64 години са 43.1 хиляди, или 79.0% от населението в тази възрастова група. В сравнение с 2023 г. този показател се е увеличил с 0.1 процентни пункта.
Данните са предоставени от Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“ и са в съответствие с изискванията на Регламент (ЕС) 2019/1700 на Европейския парламент и Съвета, който установява обща рамка за европейската статистика на лицата и домакинствата.


Новини
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът

Народният представител Михаил Митов се срещна с жители на габровски села, за да ги информира за предстоящи инфраструктурни проекти, финансирани от държавния бюджет. Средствата са насочени към основен ремонт на улици и подмяна на водопроводи. Част от селата, включени в програмата, са Борики, Враниловци, Жълтеш, Новаковци, Поповци, Райновци, Стоевци и Яворец.
„Създадохме сложно правителство, за да прекъснем порочния кръг от избори и да осигурим нормално функциониране на държавата в полза на хората. Успяхме да приемем бюджет, който предвижда важни инвестиции – като възобновяването на проекта за тунел под Шипка, увеличението на пенсиите спрямо инфлацията и доходите, както и ремонт на улици и водопроводи в Габровска област, включително в селата“, заяви Митов.
Той уточни, че ремонтите няма да започнат незабавно с приемането на бюджета, тъй като е нужно време за провеждане на процедурите по избор на изпълнител, но скоро и поетапно ще започне реализацията им. В селата Враниловци и Яворец, освен уличната рехабилитация, се планира и ремонт на сградите на местните читалища. Такъв ремонт е предвиден и за културните институции в селата Гъбене и Драгановци.

„Поех ангажимент да се срещам с жителите на областта не само по време на избори. Днес съм тук, за да ви информирам лично за важните приоритети и да се запозная с вашите проблеми и нужди, за да търсим решения заедно“, допълни Митов.
Бюджетът предвижда и средства за ремонт на пътя Киевци – Габрово, както и за подобряване на водоснабдяването на група села: Велковци, Кметчета, Лесичарка, Карали, Костенковци, Стойчовци, Драгомани, Тодорчета, Междене, Узуни и Старилковци. Те ще бъдат свързани с вътрешната водопроводна мрежа на Габрово.

-
Културапреди 6 дни
Проф. Пламен Павлов гостува в Дряново с „България: кратки хроники“
-
Кримипреди 5 дни
Тежко престъпление в Трявна: Разследват убийството на млада жена
-
Новинипреди 6 дни
Младежкият център в Габрово ще подкрепи „Часът на Земята“
-
Новинипреди 6 дни
Децата играят, децата мечтаят и в Габрово, и в Токио!
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ посреща „шоколадите“ от Своге
-
Културапреди 3 дни
Благотворителна изложба ще покаже „Счупената вяра“
-
Новинипреди 3 дни
„Янтра“ разтопи „шоколадите“
-
Икономикапреди 3 дни
5 години стил и комфорт с „Белбро“