Новини
Нови три заразени с коронавирус
Регионалната здравна инспекция в Габрово съобщи за три нови потвърдени случаи на КОВИД – 19. Това са две жени и един мъж.
Положителна проба за коронавирус е дала 37-годишна жена от Габрово, която е с грипоподобни симптоми. Тя е служител във фирмата за текстил и облекло, намираща се в квартал „Войново“. С нея общият брой на регистрираните случаи до момента в предприятието достигна 16.
Другите два случая са от Севлиево. Касае се за мъж на 27 години, който е безсимптомен, но е дал положителна проба за вируса, и 33-годишна дама, която е с грипоподобни симптоми.
И тримата новорегистрирани са в добро общо състояние. Провежда им се домашно лечение. Поставени са с предписание на задължителна 14-дневна домашна изолация.
Изготвени са и връчени предписания до контактните лица на потвърдените случаи за задължителна 14-дневна домашна изолация.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Габрово отбелязва Световния ден за възпоменание на жертвите при ПТП

На 14 и 16 ноември Областната комисия по безопасност на движението по пътищата в Габрово ще проведе няколко инициативи, посветени на Световния ден за възпоменание на жертвите от пътно-транспортни произшествия.
Събитията целят да насърчат вниманието и отговорността на всички участници в движението и да отдадат почит към загиналите на пътя.
На 14 ноември децата от Детско полицейско управление при НУ “Васил Левски“ ще се включат в специална образователна кампания. Малките „пътни полицаи“, заедно с представители на Областната дирекция на МВР – Габрово, ще спират преминаващи автомобили на три ключови локации в града: спирката до стадион „Априлов“, спирката пред Областна администрация – Габрово и спирката до НУ “Васил Левски“. Те ще раздават на шофьорите информационни материали, напомнящи за необходимостта от спазване на правилата за движение и безопасно поведение на пътя.
В същия ден, от 14.00 часа, във фоайето на Областна администрация – Габрово ще бъде открита изложба с рисунки на децата от Детското полицейско управление. Творбите им са посветени на темата за пътната безопасност и отразяват детския поглед към важността на живота и вниманието на пътя.
Кулминацията на проявите ще бъде на 16 ноември (неделя) – денят, в който светът отдава почит на жертвите от пътно-транспортни произшествия. По инициатива на служителите от сектор „Пътна полиция“ ще бъде отслужен молебен в памет на загиналите при ПТП.

Крими
Шест кашона с контрабандни цигари „цъфнаха“ от багажник (снимки)

Близо 50 000 къса цигари без бандерол бяха иззети при специализирана полицейска операция, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Акцията, имаща за цел противодействие на нелегалното разпространение на акцизни стоки без бандерол, е била реализирана на 5 ноември. В операцията се включиха служители от сектор „Противодействие на икономическата престъпност“, РУ-Севлиево и екипи на Агенция „Митници“.

В Севлиево за полицейска проверка бил спрян лек автомобил „Шкода Октавия“, управляван от 48-годишен местен жител. В колата били открити общо 49 960 къса цигари, който били без валиден български акцизен бандерол, пакетирани в шест кашона.
Контрабандната стока веднага била иззета, а по случая се извършва проверка за документиране на престъпление чл.234 от Наказателния кодекс.

Новини
Представиха проекта, модернизиращ водната инфраструктура с 64 млн. лева

На 6 ноември в Ритуалната зала на Община Габрово се състоя официалното представяне на проекта за реконструкция и модернизация на водоснабдителните и канализационните мрежи в областта. Инициативата е финансирана по Програма „Околна среда“ 2021–2027 г. и се реализира със съфинансиране от Европейския съюз.
Общата стойност на инвестицията е над 64 милиона лева, като близо 57 милиона са европейски средства, а останалата част е собствен принос на „ВиК“ ООД – Габрово. Срокът за изпълнение е до януари 2029 г. Проектът цели да подобри достъпа до качествени ВиК услуги в Габрово и Севлиево, да намали загубите на вода и да повиши ефективността на съществуващата инфраструктура. Очаква се над 60 000 жители от двете общини да се възползват от подобреното водоснабдяване и канализация.

Областният управител Мария Башева подчерта, че това е инвестиция не само в строителството, но и в качеството на живота и опазването на околната среда. Тя призова жителите да проявят разбиране към временните неудобства по време на строителните дейности.
Кметът на Севлиево д-р Иван Иванов изтъкна, че повече от 31 милиона лева от средствата ще бъдат вложени в подобряване на местната ВиК мрежа, което ще подобри значително на цялостната водоснабдителна система в града. Той подчерта, че преминаването на общинската фирма „Бяла“ ЕООД към асоциацията по ВиК и след това към единния оператор „ВиК“ ООД – Габрово е срещнал скептицизъм, но в крайна сметка се е оказал правилен и вече дава резултати.

Заместник-кметът на Габрово Мария Йозова припомни успешния опит на Общината от реализацията на предишния голям воден проект и изрази увереност, че и този ще бъде изпълнен с високо качество.
По време на събитието управителят на „ВиК“ – Габрово инж. Владимир Василев представи конкретните дейности, включващи изграждане и реконструкция на близо 50 километра водопроводна и канализационна мрежа в двете агломерации, модернизация на пречиствателните станции и въвеждане на интелигентна система за управление на водните ресурси (SCADA и ГИС).
„Проектът е резултат от дългогодишна работа и партньорство между институциите. Строителните дейности ще бъдат мащабни, но след тях хората ще имат по-надеждно и екологосъобразно водоснабдяване“, коментира инж. Василев.
Информация за напредъка на строителните дейности и евентуални временни прекъсвания на водоподаването ще бъде публикувана на сайта на „ВиК“ – Габрово.


-
Културапреди 7 дниПианистите от МК „Весела“ с поредно блестящо представяне
-
Кримипреди 4 дниЗадържаха под стража рецидивист след поредна кражба
-
Новинипреди 3 дниИван Екимов стана държавен шампион по шахмат
-
Кримипреди 3 дни20 години затвор за севлиевец, убил по жесток начин майка си
-
Новинипреди 4 дни„Янтра“ приема дубъла на ЦСКА в труден тест
-
Културапреди 3 дниИсторически музей – Дряново тръгва на тур с две книги за Колю Фичето
-
Икономикапреди 2 дниНов офис на Изи Пей в квартал „Трендафила“ в Габрово
-
Любопитнопреди един денЖБД „Майчина грижа“ с нов сайт







