

Новини
Социалистите в Габрово с обръщение към гражданите
Структурата на БСП – Габрово се обърна към гражданите, членовете и симпатизантите на левицата по повод протестите в страната с искане за оставките на премиера Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев, и начина по който се управлява България през последните години, в т.ч. и Габрово.
Местните социалисти се обявиха в подкрепа на справедливите искания на хората за законност, сигурност и почтеност, и призоваха гражданите за активно участие в мирните протести. Според представителите на левицата в Габрово пред страната ни вече е дошло ново време и поколение, за които е нужна демократична, социална и честна политика.
Обръщението към гражданите на общината, членовете и симпатизантите бе отправено по време на 20-та отчетно – изборна конференция на Габровската партийна организация.
В него се казва още:
„Площадите на София и много български градове отново са изпълнени с недоволни граждани. Недоволството от начина, по който се управлява България прерасна в многохилядни митинги и демонстрации срещу арогантността на управлението, срещу начина, по който се прилага законът и се потъпкват конституционните права на гражданите.
Недоволството от водената политика е справедливо и трупано с години. Протестът днес е провокиран от двойните стандарти на държавното обвинение и избирателното прилагане на наказателни репресии, от показността на груба сила срещу свободата на гражданите и президентската институция.
Държавното обвинение извърши грубо и показно посегателство срещу духа и основните принципи на Конституцията. Опитът да бъде унизен Президентът е заплаха срещу всеки български гражданин, срещу всеки който има различно мнение от това на управляващата върхушка. Не може да има правов ред в страната при държавно обвинение, което безконтролно погазва елементарните норми на справедлив процес.
ГЕРБ и Бойко Борисов разрушиха държавността и институциите, наложиха едноличен и авторитарен модел на управление, обслужващ олигархията с мафиотски прийоми. Този модел на управление от години наблюдаваме и в Община Габрово.
България се нуждае от възвръщане доверието на гражданите в собствената ни държава, в законността, в справедливостта в по-добро бъдеще за децата ни. Доверието не може да бъде изградено върху силата и растящата репресия, както и върху множащите се заплахи и ограничения.
Социалната несигурност, неефективните правителствени програми за справяне с икономическите последици от пандемията са причини за дълбоко и мащабно социално недоволство, надхвърлящо справедливата реакция срещу прокурорския произвол.
Растящата пропаст между най-богатите и работещите граждани е материален израз на несправедливото разпределение на благата от труда. Всеобхватната криза на системата неизбежно води до още безработица, падаща цена на труда и растяща експлоатация, социално противопоставяне.
Идва ново поколение, което не приема да живее на кредит и с откраднато бъдеще, което отхвърля пошлата демонстрация на власт и социално превъзходство. Идва ново време, което налага смяна на системата.
Общинската организация на БСП в Габрово подкрепя справедливите искания на българските граждани за законност, сигурност и почтеност. Ние подкрепяме и участваме в спонтанните граждански протести.
Призоваваме гражданите на Габрово за активно участие в тях. Не стойте в къщи. Да протестираме мирно и да не се поддаваме на провокации. Отхвърляме всякакви политически сделки за оцеляване на статуквото чрез формирането на нов кабинет в рамките на това Народно събрание.
Днес пред гражданите на България има една огромна опасност – водени от справедливия гняв да бъдем измамени. Това неведнъж е ставало в последните десетилетия.
Предупреждаваме, че с гражданската енергия може да бъде злоупотребено в името на користни политически цели. Смяната на порочната система на задкулисно олигархично управление е условието за свободен и сигурен живот на всеки български гражданин.
Нужна е нова политика – демократична , социална и честна. Това може да бъде постигнато само по пътя на свободни и честни избори, на основата на отговорни към държавата и гражданите програми за управление чрез връщането на доверието в народното представителство.
БСП – Габрово.„
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Мач за историята: „Янтра“ приема „Локо“ на осветление!


„Янтра“ ще приеме състава на Локомотив (Горна Оряховица) в исторически вечерен мач на осветление, това стана ясно от оповестената програма за 12-я кръг на първенството във Втора професионална лига.
Първият мач на изкуствена светлина на стадион „Христо Ботев“ ще се проведе 18 октомври (събота) от 20.15 часа и ще бъде предаван пряко по „Диема спорт“, това стана ясно след оповестената от СТК програма за 12-я кръг на първенството.

Фирма „ВЕМАТ“ – изпълнител на проекта за поставяне на осветление на габровския стадион – вече приключва с дейностите, доставен е и дизел-генераторът, който ще може да възстанови захранването при евентуално прекъсване на тока.
Вчера вечерта лаборатория измери и точните нива на осветеност на терена. Любопитен факт е, че първият организиран мач в историята на габровския футбол е срещу състава на Горна Оряховица, изигран на 21 септември 1919 година.
106 години и 27 дни по-късно срещу същия съперник представителния тим на Габрово ще изиграе нов паметен мач – първият на осветление на стадион „Христо Ботев“.


Новини
Джудо клуб „Габрово“ с отборна титла от турнира в Панагюрище


В края на месец септември в зала „Арена Асарел“ в Панагюрище се проведе открит турнир по джудо за деца, част от програмата „Децата и спортният клуб“ – 2025, организиран от Обединен спортен клуб – Панагюрище.
Джудо клуб „Габрово“ записа блестящо участие и спечели отборната титла, след като неговите състезатели завоюваха редица призови места.
Зоя Самотрясова стана шампионка в категория до 32 кг, а Даяна Нестерова триумфира при 40 кг. При по-големите Атанас Рачев (50 кг) и Виктор Рачев (55 кг) също завоюваха злато, докато Александра Нестерова грабна първото място при 44 кг. Сребърни медали извоюваха Еди Диванов (73 кг), Йосиф Стефанов (60 кг) и Йоан Шанов (66 кг), а Борис Терзиев зае пето място в категория +60 кг.
Отличното представяне на габровските джудисти не само донесе купата за най-силен отбор. Успехът за пореден път показа високото ниво на работа и подготовка от треньорите Георги Колев и Пламен Ангелов, дух и амбиция на младите таланти, които с резултатите си продължават да пишат спортната история на града.


Новини
РЗОК разяснява здравните права на хората в информационни срещи


Експерти на Районната здравноосигурителна каса /РЗОК/ в Габрово в Международния ден на възрастните хора проведоха първата от поредица информационни срещи с граждани на областта за разясняване на техните здравни права.
Присъстващите 42-ма потребители в „Център за социална рехабилитация и интеграция“ в Габрово, ръководен от Съюза на слепите в България, научиха повече за процедурите за заявяване и получаване на помощни средства за хора с увреждания, правата и задълженията си при ползване на медицинска и дентална помощ, подготовката за явяване пред ТЕЛК.
Специално внимание беше отделено на достъпа до личната здравна информация чрез мобилното приложение Е-здраве и ползата от този достъп. Хората имаха възможност да зададат своите въпроси и да получат изчерпателни експертни отговори.
Срещите са част от националната информационна кампания на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ – „НЗОК за теб“, която стартира през юни 2024 г. и непрекъснато се разширява. Инициативата си поставя задача да приближи институцията до хората като отиде на място при тях, за да им разясни техните здравни права и всичко, което ги вълнува като здравноосигурени пациенти.
В специалния фокус на кампанията са хора от уязвими групи, потребителите на социални услуги, възрастните хора, учениците, на които предстои завършване. Експертите на РЗОК Габрово ще се срещнат до края на годината с гражданите и в други населени места на областта, като се предвижда тези срещи да станат регулярни дори и извън рамките на настоящата инициатива.
От институцията посочват, че целта е да засилят директните си контакти с хората, доказвайки на практика своята ангажираност с техните нужди и проблеми.


-
Икономикапреди 7 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници
-
Икономикапреди 4 дни
НАП наблюдава борси, тържища и складове в цялата страна
-
Икономикапреди 4 дни
Близо 1000 граждани и фирми дадоха оценка на контролните действия на НАП
-
Културапреди 3 дни
НМО показа в Ямбол с изложбата „Училищни символи и ритуали“
-
Новинипреди 4 дни
9-годишният Иван Екимов спечели шахматен турнир в Стражица
-
Новинипреди 4 дни
Положиха основния камък на новия параклис кв.“Шенини“ в Габрово
-
Културапреди 3 дни
„Габровски гласчета“ с четири „ДА“ в „България търси талант“
-
Икономикапреди 4 дни
МТСП обяви конкурс за годишната Национална награда за социални иновации