Новини
Петър Витанов: Възстановяването на свободното движение ще намали безработицата

„Не съм голям оптимист по повод гласуването на мерките по пакета „Мобилност“ в пленарна зала идния месец. Нашите надежди са по-скоро към мерките, които българското правителство може да предприеме, а именно – сезиране на Съда на Европейския съюз в Люксембург“, заяви Петър Витанов в предаването „Сутрешен блок“ по обществената телевизия.
На вчерашното заседание Комисията по транспорт подкрепи законопроекта за нови правила за международните пътни превози и отхвърли българските поправки. „Чакаме с нетърпение оценката за въздействие на новия комисар по транспорта за приложимостта на тези мерки – доколко те са дискриминационни, доколко са пропорционални. И когато нашите съмнения бъдат оправдани, това ще даде повод за ново отваряне на пакета „Мобилност“, допълни Витанов.
Той изрази надежда Европейската комисия в крайна сметка да отчете негативните последици от приемането на закона в сегашния му вид – празните курсове на камионите ще доведат до увеличаване на вредните емисии и оскъпяване на стоките, вследствие на повишения разход за транспорт.
Ръководителят на българските социалисти в Европейския парламент определи ограничаването на свободното движение като основно предизвикателство пред Европейския съюз, което видимо се отразява и на покачващите се нива на безработица в страните-членки.

„Безработицата е огромен проблем. За да може да бъде решен, първо трябва да се възстанови свободното придвижване на хора“, категоричен е Витанов. Координираното отпадане на ограниченията ще помогне за възстановяване и на туризма, който генерира над 10 милиона работни места в Европа.
Въпреки очакваните загуби за туристическия бранш вследствие на кризата, европейците все пак ще осъществят пътувания с цел почивка. „Така че е много важно как всяка страна-членка на ЕС ще се ориентира и ще успее да привлече тези туристи“, каза евродепутатът. „Ако някой разчита, че Европейският съюз по административен път ще успее да канализира туристическите потоци, жестоко се лъже. Отговорността и компетенциите по туризма са национални. Така че България трябва да предложи адекватни мерки. Но адекватните мерки не означават кафявото море във Варна или „подпорната стена“ на четири етажа в Созопол.
А означават привличане на туристи. Означават изпълняване на стратегията за туризма“, заяви Витанов. Според него България трябва да се фокусира в сферите, където има предимства. „Да се съревноваваш със страни като Гърция, Хърватия, Турция, които имат много по-дълга брегова ивица, много по-дълъг летен сезон, не е най-разумното нещо.
България трябва да насочи вниманието си там, където има сравнителни предимства – минералните води, спа туризма, еко туризма. Имаме даденостите и неслучайно това е записано в Националната стратегия“, убеден е евродепутатът.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Габровски учител участва в международен педагогически форум

Главният учител в Иновативно основно училище „Христо Ботев“ – гр. Габрово г-жа Стефка Чернокожева участва в XXVI Международен педагогически форум, който се проведе в периода 25–28 юни в к.к. „Албена“.
Темата на симпозиума бе „Интелект, креативност и ценности – опори на съвременното образование“. Форумът бе организиран от Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите при Тракийски университет – Стара Загора. Събитието събра 260 учители от цяла България и постави във фокуса на професионалния разговор ролята на знанието, творческото мислене и ценностите в съвременната образователна среда. В програмата участваха лектори от България, Румъния, Гърция, Великобритания и Австрия, които представиха професионален опит, изследователски подходи и добри практики в областта на съвременното образование.
Г-жа Стефка Чернокожева участва в научната сесия на форума с доклад, на тема „Изкуственият интелект в подкрепа на учителя и ученика в условията на дигитална трансформация“. В него бе споделен добър педагогически опит, свързан с използването на изкуствен интелект за повишаване ефективността на педагогическия процес в начален етап на основното образование.

Представената методика се базира на интегрираното използване на езикови модели и специализирани платформи, адаптирани към потребностите на учениците в началния етап.
Акцент бе поставен върху възможностите на изкуствения интелект като помощен инструмент за учителя при планиране на учебни дейности, създаване на образователни ресурси, онагледяване на учебното съдържание, индивидуализиране на работата с учениците и повишаване на мотивацията им за учене.
Разгледани от нея бяха конкретни педагогически ситуации, в които дигиталните технологии и инструментите с изкуствен интелект подпомагат активното участие на учениците, развитието на комуникативни умения, творческото мислене и самостоятелната работа.
Специално внимание бе отделено на ролята на учителя като водещ организатор, медиатор и наставник в образователния процес. Подчертано бе, че изкуственият интелект не замества личността на учителя, а разширява възможностите му за прилагане на иновативни, интерактивни и приобщаващи педагогически подходи.
Ефективността на приложената методика бе проследена чрез педагогическо наблюдение, анализ на продукти от съвместната дейност на екипа „учител – ученици“ и обратна връзка от ученици, учители и родители.
Представеният опит показа, че разумното и целенасочено използване на изкуствен интелект в обучението на ученици от начален етап може да допринесе за по-висока ангажираност, по-добро разбиране на учебното съдържание и по-ефективна организация на педагогическото взаимодействие.

Новини
Комуникацията между институциите в региона е добра, работи се в синхрон

Областният управител Кристина Сидорова и заместник областният управител Андрей Николов проведоха среща с директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов.
Той отчете дейностите от проведената вчера, 7 юли, специализирана полицейска операция на територията на град Габрово. Основната цел на операцията бе противодействие на конвенционалната престъпност, подобряване на пътната безопасност, противодействие на престъпления, свързани с държането, разпространението и употребата на наркотични вещества, установяване на лица, обявени за общодържавно издирване, както и извършване на проверки по Закона за гражданската регистрация. Операцията започна в ранните часове на деня с участието на служители от ОДМВР – Габрово и Дирекция „Жандармерия“.
Сидорова му благодари за доброто сътрудничество, като подчерта, че институциите в област Габрово работят в синхрон за осигуряването на обществения ред и гарантирането на сигурността.

Старши комисар Иванов посочи, че данните за първото полугодие на 2026 г. показват намаляване на регистрираните престъпления и намаляване на коефициентът на престъпността. Регистрираните криминални престъпления в областта към края на юни 2026 са 467 при 561 за същия период на 2025 г.
За първото полугодие на 2026 г. в РУ-Габрово са регистрирани 207 криминални престъпления, като за същи период на 2025 г. са 250 – намалени със 17,2 %. Установени са извършителите на 102 престъпления, регистрирани през периода с процент на разкриваемост 49,28% (38,40 % за 2025 г.). Установени са извършителите на още 57 престъпления от предходни периоди.
Регистрираните престъпления против собствеността за 2026 са 87 срещу 115 за 2025 г., или намаление с 24,34 %. Данните сочат за устойчиво намаляване на престъпността и повишаване ефективността на дейността по разкриване на извършените престъпления.

Новини
Сребро за Иван Екимов от международен шахматен турнир

Състезателят на ШК „Орловец 1997“ – Габрово Иван Екимов се завърна със сребърен медал от V Международен шахматен турнир „Георги Раковски“ в Котел, в който участваха 100 състезатели на различна възраст от няколко държави, сред които международни и ФИДЕ майстори.
В продължение на 5 дни Иван Екимов се съревновава с опитни шахматисти и постигна 4,5 точки, като заслужено се нареди втори във възрастовата категории до 10 години и грабна сребърния медал.

-
Новинипреди 7 дниКметът на Габрово посрещна финландския посланик
-
Кримипреди 7 дниСилният вятър събори десетки клони и дървета в Габровско
-
Кримипреди 7 дниСпор между „майстори“ завърши с падане и потрошаване
-
Новинипреди 6 дниЯнтра се превърна в трамплин за български футболисти
-
Любопитнопреди 6 дниДетски празник на новата площадка зад библиотеката в Габрово на 6 юли
-
Новинипреди 3 дниНово модерно реанимационно легло на Неонатологията в Габрово
-
Новинипреди 3 дниСК „Равен старт“ донесоха 9 медала на България от Европейските игри в Бърно
-
Кримипреди 2 дниКомисар Илиян Иванов контрира Таня Христова: Габрово остава спокоен град!









