Свържи се с нас

Новини

Детските ясли в Дряново стават безплатни

Published

on

Отпадане на таксите за детската ясла в Дряново се предлага в Проект за изменение и допълнение на Наредба за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на общината.

Предложената промяна предвижда отпадане изцяло на таксите за детска ясла, което е във връзка с политиката на Община Дряново, насочена към подкрепа на семействата.

Отпадането на таксите за посещение на деца в детските ясли цели насърчаване и задържане на младите хора и семействата в града и стремежът да се осигури достъп до качествена услуга, най-близо до детето и семейството.

Предложението е в потвърждение на стремежа на Община Дряново да реализира социална политика – ангажирана и последователна по отношение на подкрепата и потребностите на децата и техните семейства.

В чл. 19 от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Дряново са уредени размерите на таксите за ползване на тротоари, площади, улични платна, места, върху които са организирани пазари (открити и покрити), тържища, панаири, както и терени с друго предназначение, които са общинска собственост.

За предходните години е налице недостиг на прихода от събираните такси, както и невъзможност за пълното възстановяване на разходите за услугите за таксата. Поради тези причини е необходимо да се извърши актуализация на съществуващите такси, които да претърпят известно увеличаване, като предложените промени са съобразени с принципите определени в чл. 4 от Наредбата.

Следващото предложение за промяна в общинската наредба касае таксите за ползване на общинската спортна инфраструктура. За изминалите няколко години е налице недостиг на прихода от събираните такси, както и невъзможност за възстановяване на разходите за услугите за таксата.

През изминалите години има значително дофинансиране от други източници. През 2019 г. разходите на Община Дряново, свързани с поддръжката на съоръженията и терените са в размер на 137 649.50 лв., а приходите от същите са едва 24 775.00 лв. Поради тази причина е необходимо да се извърши актуализация на съществуващите към момента такси, които да бъдат увеличени.

Като база за сравнение, може да се посочи обстоятелството, че в други сходни до община Дряново таксите са по-високи. Предложените промени са съобразени с принципите определени в чл. 4 от Наредбата.

снимка: Община Дряново

Община Дряново предлага въвеждането и на нова услуга – Наем на контейнер за строителен или едрогабаритен /обемен/ отпадък, за срок от 7 календарни дни, транспортиране на отпадък до Регионално депо- Севлиево и депониране . Тази услуга до този момент не е съществувала, но е целесъобразно въвеждането й, тъй като тя би била изключително подходяща и полезна за гражданите и лицата извършващи СМР на територията на Общината.

От друга страна въвеждането на такава услуга ще спомогне и запазването на природата, като намали изхвърлянето на строителни отпадъци в нея.

Необходимо е също така да се промени и месечната такса за поставяне на кафе автомат или вендинг машина върху терен общинска собственост, която е приета през 2016 г. и е в размер на 25 лева.

Към настоящия момент са се променили социално-икономическите обстоятелства в страната, като е необходимо тази такса да бъде увеличена и нашето предложение е тя да бъде в размер на 35 лева на месец.

Целта на приемането на предложените промени в Наредбата е да бъде увеличен обхватът и средната месечна посещаемост в детските ясли, което ще доведе до по-добра социализация на децата в ранна детска възраст и ще повиши подготовката им за детска градина.

Предложената промяна в Наредбата ще осигури по-пълна защита на обществения интерес. Целта на приемането на предложените промени в Наредбата, по отношение на таксите за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади, улични платна и терени с друго предназначение, е да бъдат увеличени приходите от събираните такси, с което да бъде намалено дофинансирането от други източници за покриване разходите.

В бъдеще това би довело до подобрения в условията на предлаганите от Община Дряново услуги. Целта на приемането на предложените промени в Наредбата, по отношение на таксите за ползване на общинската спортна инфраструктура, е да бъдат увеличени приходите от събираните такси, с което да бъде намалено дофинансирането от други източници за покриване разходите.

Това би довело и да подобряване на материалната база, спортните съоръжения и предлаганите услуги. Целта на приемането на предложените промени в Наредбата, по отношение на въвеждането на нова услуга- Наем на контейнер за строителен или едрогабаритен /обемен/ отпадък, за срок от 7 календарни дни, транспортиране на отпадък до Регионално депо – Севлиево и депониране – 100 лв., е да бъде осигурена възможност на гражданите и другите лица, извършващи СМР на територията на Общината, да изхвърлят строителните отпадъци по-лесно и на определените за това места.

От друга страна въвеждането на такава услуга ще спомогне и запазването на природата, като намали изхвърлянето на строителни отпадъци в нея.

Заинтересованите лица могат да представят предложения и становища по проекта в деловодството на Община Дряново, както и да изпратят същите на официалния имейл на Община Дряново: dryanovo@dryanovo.bg.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица