Новини
Петър Витанов към ЕК: Как ще бъдат подкрепени пилотите и кабинния екипаж без доходи?

Ръководителят на делегацията на българските социалисти в ЕП Петър Витанов, съвместно с Групата на социалистите и демократите от Комисията по транспорт и туризъм, изпрати запитване до Европейската комисия относно заплащането на едни от най-пострадалите от кризата – пилотите и кабинния екипаж на редица авиокомпании и липсата на предложения за социално подпомагане на авиотранспортния бранш.
„За разлика от други професии, при въздушните екипажи ще има по-дълготрайни последици, тъй като според прогнозите трафикът няма да се възобнови спрямо предишните си нива през следващите няколко години. Масовите съкращения ще доведат до загуба на висококвалифицирани работни места и до потенциален недостиг на опитни пилоти. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща, че никой няма да бъде забравен в тази криза. Как Комисията смята да подкрепи хилядите пилоти и кабинен екипаж, които в момента нямат доходи и социална закрила поради нетипичните схеми за наемане чрез посреднически агенции или поради полагане на труд като самоосигуряващо се лице?“, обръщат се към ЕК Витанов и евродепутати.

В писмото се подчертава, че по последни данни на Евроконтрол нивото на трафик е спаднало с 85% спрямо миналата година. Заземените самолети нямат нужда от въздушен екипаж. Някои екипажи са се съгласили да намалят възнагражденията и компенсациите си за отпуск, за да задържат работата си, докато други изгубиха работата си буквално за една нощ.
Обръща се внимание, че нетипичните схеми за наемане на въздушния екипаж се разпространяват и влошават условията на труд – почти 1 на всеки 5 пилота е на такъв тип договор, а 93% от самостоятелната заетост сред пилотите е фиктивна. Тези екипажи нямат достъп до дългосрочни отпуски, нито до друг вид публична финансова подкрепа, тъй като не са служители на авиокомпанията.
Допълнителен въпрос касае готовността на Европейската комисия да призове страните-членки да разпределят ресурси към авиолиниите, така че те да могат да се справят с кризата по социално отговорен начин и да запазят работа си.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Прерязаха лентата на ремонтираната зала Дан Колов в Севлиево

Над 700 спортисти от всички клубове в Севлиево вече ще могат да ползват обновената и енергийно ефективна зала Дан Колов. Лентата прерязаха днес, 29 юли, кметът д-р Иван Иванов и управителят на Спортни имоти Тихомир Колев.

На церемонията присъстваха зам.-кметът Невена Тодорова, екипът за управление на проекта, общински съветници и спортни деятели. Сградата освети отец Цонко, който пожела повече хора да се грижат за здравето си чрез спорт.

„Община Севлиево винаги е гледала с приоритет към развитието на спорта и е инвестирала в спортни съоръжения. В момента продължаваме да изпълняваме и проекта за новата тренировъчна спортна зала, който върви по план“, отбеляза кметът д-р Иванов.

Въпреки неудобствата, които се създадоха за част от спортуващите, всичко завършва успешно, каза той и пожела на всички деца, младежи и спортуващи да бъдат здрави, и да имат високи спортни постижения.

По проекта са изградени термопомпени системи за отопление, вентилация и топла вода, фотоволтаична електрическа централа за собствени нужди, пожароизвестителна система и мълниезащита.

Осигурена е достъпна среда за хора с увреждания. Изпълнените дейности ще намалят разходите за енергопотребление и ще удължат експлоатационните характеристики на сградата.

Проектът „Прилагане на мерки за енергийна ефективност в спортна зала „Дан Колов“, гр. Севлиево“ е изпълнен по договор BG-RRP-4.020-0010-C01 и е финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост на стойност 1 032 195,2 €, от които 9203,25 € са собствен принос.

Новини
Маркираха 101 коли в Габрово, излезли от употреба

Започна маркирането на 101 излезли от употреба моторни превозни средства на територията на община Габрово. В изпълнение на Заповед на Кмета на Община Габрово от 16.07.2026 г. и съгласно разпоредбите на Наредбата за управление на отпадъците, поддържане и опазване на чистотата, общинска комисия започна маркирането на излезлите от употреба моторни превозни средства (ИУМПС), изоставени върху общински терени.

Комисията включва инспектори от Регионалното депо за неопасни отпадъци и представител на ОДМВР – Габрово, който участва в процеса по залепване на официални стикери – предписания, съгласно чл. 63, ал. 1 от Наредбата.

Стикерът представлява връчено предписание за преместване на превозното средство. Съгласно нормативната уредба, моторно превозно средство се определя като излязло от употреба, когато няма заверен знак за технически преглед повече от три месеца след изтичане на срока му и се намира върху държавна или общинска собственост.

В този случай то се счита за отпадък по смисъла на Закона за управление на отпадъците. За всяко маркирано превозно средство се съставя констативен протокол за техническото му състояние (Приложение № 2 към Наредбата).

Срокът за доброволно преместване е три месеца, считано от деня след датата, отбелязана на поставения стикер. Акцията е част от системната контролна дейност на общината за поддържане на чиста, безопасна и подредена градска среда, както и за предотвратяване на нерегламентирано изоставяне на автомобили върху общински терени.

Култура
Световната мрежа от градове на занаятите и фолклорните изкуства се събира в Габрово

През есента на 2026 година Габрово заема подобаващо място на световната културна карта. Между 16 и 20 септември градът поема домакинството на Годишната среща на подмрежата „Занаяти и фолклорно изкуство“ – едно от най-значимите събития в календара на Мрежата от творчески градове на ЮНЕСКО.
Глобалният форум се организира от Община Габрово, съвместно с Министерството на туризма, Министерството на културата, Регионалния център на ЮНЕСКО за Югоизточна Европа и Регионалния етнографски музей на открито „Етър“.
Тази международна платформа обединява 80 града от 55 държави, превръщайки направлението за традиционни умения в една от най-бързо развиващите се общности на ЮНЕСКО.
Представители от пет континента пристигат у нас, за да потърсят съвременни решения през призмата на културата и човешкия дух. Във фокуса на тазгодишните дискусии е темата за изграждането на мирен свят чрез човешкото творчество.
В епоха, белязана от стремителни технологични скокове и социални кризи, форумът търси отговор на въпроса как традиционните занаяти, местното творчество и габровският хумор могат да бъдат реален инструмент за преодоляване на конфликти и за стабилност в градската среда.
Специален акцент в програмата е предвиден панела „Кметски диалог“, посветен на ролята на културните политики за изграждане на устойчиви общества. Кметове от различни точки на света заседават под модераторството на кмета на Габрово Таня Христова, за да обменят работещи модели от своите региони.

Ключови участници в отделните панели са: проф. Бьонг Хунг Джонг – бивш координатор на мрежата, д-р Ибрахим Алшубайт – настоящ координатор на мрежата, проф. Светла Димитрова – директор на РЕМО „Етър“, д-р Ирена Тодорова – изпълнителен директор на Регионалния комитет на ЮНЕСКО за Югоизточна Европа, проф. д-р Уития Питунгнапу, Факултет по архитектура, изкуство и дизайн, Университет „Наресуан“ (заместник-координатор на Мрежа на творческите градове на ЮНЕСКО за занаяти и народни изкуства) и др.
Присъствието на Габрово в семейството на ЮНЕСКО от 2017 година насам доказа, че градът не просто пази своите корени, а умее да ги превръща в активен международен капитал.

Приемането на форум от такъв ранг е категоричен атестат за местния капацитет и важна крачка по пътя към кандидатурата за Европейска столица на културата през 2032 година.

-
Културапреди 7 дниДарена Дечева: Искам да помагам и да бъда полезна на обществото
-
Любопитнопреди 7 дниВтори ретро парад в Трявна
-
Кримипреди 7 дниЗапочва информационна кампания срещу телефонните измами в региона
-
Новинипреди 7 дниСистемен тормоз от глъчки нарушава тишината нощем до зала Орловец
-
Икономикапреди 7 дниЛипсата на кадри е сред водещите проблеми на работодателите
-
Кримипреди 7 дниТрима задържани и над 140 грама наркотици иззе полицията
-
Кримипреди 6 дниИ в Габрово ловят нарушители чрез дрон и необозначени полицейски коли
-
Икономикапреди 6 дниЗапочва трансформацията на Централния общински пазар






