Свържи се с нас

Новини

Община Трявна с мерки срещу коронавируса

Published

on

Вчера, 16 март, кметът на Община Трявна Силвия Кръстева свика извънредно заседание на Общинския оперативен щаб за приемане на мерки за действие, с цел предотвратяване разпространението на коронавирус COVID-19.

Автобусите ще пътуват с ново разписание, което можете да видите оттук. Стана ясно, че МБАЛ „Д-р Теодосий Витанов“ има готовност да обособи отделение за лечение на заразени с коронавирус. При необходимост ще се използва бившето ортопедично отделение. Това може да се случи само след разпореждане от страна на РЗИ – Габрово.

Жителите на Община Трявна, които имат съмнение за коронавирус, трябва да се обърнат към личния си лекар по телефона. Ако пациентите са пътували в рискови страни, засегнати от вируса, или са в контакт с такива лица и развият част от симптомите, е необходимо да се свържат с РЗИ – Габрово.

На този етап МБАЛ „Д-р Теодосий Витанов“ не разполага с тестове за коронавирус. От лечебното заведение обмислят вариант за закупуването на бързи тестове.

След заседанието на Общинския оперативен щаб кметът на Община Трявна издаде заповед с мерки, които да бъдат предприети. В текста на заповедта се посочва: На основание чл. 44, ал.2 от ЗМСМ, във връзка с проведено заседание на 16.03.2020 г. на Общински оперативен щаб в Община Трявна, относно предприемане на дейности свързани с превенция и защита на населението от COVID – 19.

снимка: Община Трявна

На основание чл. 44, ал.2 от ЗМСМ, във връзка с проведено заседание на 16.03.2020 г. на  Общински оперативен щаб в Община Трявна, относно предприемане на дейности свързани с превенция и защита на населението от  COVID – 19

Н А Р Е Ж Д А М:

  1. Всеки служител на Община Трявна да следи собствената си телесна температура. При показател над 37 градуса по Целзий да бъде уведомяван прекия ръководител за организиране приключването на спешни задачи и прекратяване изпълняването на служебните задължения на работното място.
  2. Достъпа в сградата на Община Трявна да се осъществява контролирано, чрез допускане по едно лице за обслужване в Център за административно обслужване, отдел „Местни данъци и такси“ и/или отдел „ГРАО“ от служителите, дежурни по ОБСС.

Отговорно лице – Михаил Минчев – гл. спец. „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Община Трявна.

  1. Да се ограничи събиранено/струпването на хора на териториите за обществено ползване в гр. Трявна съвместно със служители на Районно управление на МВР – Трявна и Района служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Трявна.

Отговорно лице – Пламен Кралев – гл. спец. „Опазване на чистотата на териториите за обществено ползване и контрол на общинските наредби“ в Община Трявна.

  1. Обявявам кампания по набиране на доброволци за обслужване на възрастни хора и лица в неравностойно положение, живущи на територията на Община Трявна със стоки и продукти от първа необходимост. Доброволците да бъдат подсигурени от Община Трявна с лични предпазни средства и дезинфектанти. На същите да бъде извършен инструктаж за действие.

Лице за контакт и координация – Виктория Колева – ст. спец. „Връзки с обществеността“ в Община Трявна, тел. 0894 41 42 82

  1. Обявявам дежурни телефони за приемане на заявки от възрастни хора и лица в неравностойно положение, живущи на територията на Община Трявна, за приемане на заявки за обслужване по домовете с продукти и стоки от първа необходимост както следва:
  • 0677/6 20 29 – дежурен телефон всеки работен ден, в рамките на работното време от 8,00 до 17,00 часа;
  • 0677/6 24 96 – деловодство на Община Трявна, всеки работен ден, в рамките на работното време от 8,00 до 17,00 часа;
  • 0894 41 42 82 – Виктория Колева – до 22 часа всеки ден;

Всеки обслужен поема разходите за закупените продукти след представен касов бон от страна на лицето което го обслужва.

  1. Телефон с номер 0677/6 24 94 – на разположение 24 часа в денонощието за сигнали за бедствия, аварии и катастрофи. Същият е на разположение за приемане на сигнали относно нарушаване предприетите действия свързани с превенция и защита на населението от  COVID – 19.
  2. Национален телефон 112 – на разположение 24 часа в денонощието за сигнали за бедствия, аварии и катастрофи.
  3. Утвърждавам Препоръки за действия с цел превенция и ограничаване разпространението на COVID – 19 – Приложение №1 към настоящата заповед. Препоръките да се прилагат на територията на Община Трявна във всички обществени сгради, в това число търговски обекти, банки, центрове за обслужване на клиенти и др. съгласно Указания на РЗИ Габрово.

Настоящата заповед важи до 29.03.2020 г.

Като приложение към заповедта са посочени препоръки, с които следва да се запознаят всички работодатели, фирми, предприятия, търговски обекти и други, на територията на община Трявна:

Препоръки

към работодателите на територията на Община Трявна,

които имат за цел превенция и ограничаване разпространението на COVID-19

Мерките следва да се прилагат във всички обществени сгради, в това число търговски обекти, банки, центрове за обслужване на клиенти и др.

Подгответе работното място за COVID-19

С какви мерки можете да предотвратите разпространението на COVID-19 на работното място:

Създайте санитарен контрол на входа на Вашата фирма, който да включва:

  • Дезинфекционна вана, през която да преминават работниците и служителите от Вашата фирма.
  • Определете лице което да извършва термометричен контрол на Вашите служители с дистанционен термометър.
  • Служителите с температура по-висока от 370 С, да се отстраняват от работа.
  • При обслужване на клиенти организирайте контрол на достъп чрез Ваши служители – допускане до две лица едновременно в едно помещение.

Погрижете се работното място да е чисто и хигиенично:

  • Повърхностите (бюра и маси) и предметите (телефони, клавиатури) трябва да бъдат редовно избърсвани с дезинфектант.
  • Насърчете служителите, сътрудниците и клиентите да си мият ръцете редовно и добре.
  • Поставете диспенсъри с дезинфектант за ръце на видни места на работното място. Погрижете се да бъдат пълнени редовно.
  • Погрижете се служителите, сътрудниците и клиентите да имат достъп до места, където могат да измият ръцете си с вода и сапун.
  • Погрижете се на работното място да има на разположение защитни маски.
  • Осигурете кошчета с капаци, където да могат да се изхвърлят кърпичките и маските.
  • Осигурете често проветряване на помещенията във Вашата фирма.
  • Информирайте служителите си, че съществува риск от заразяване на ръцете при докосване на дръжки на врати, копчета на асансьори, перила на стълбища и други повърхности до които имат допир много хора.
  • Информирайте служителите, сътрудниците и клиентите си, че ако COVID-19 започне да се разпространява във вашето населено място, всеки, който има дори лека настинка, или много слаба висока температура, е препоръчително да си остане у дома.
  • Ако вашата фирма използва автобуси за извозване на служители е необходимо да осигурите няколкократна дезинфекция на транспортното средство в зависимост от натовареността му.
  • Избягвайте командироването на служители, които са по-силно застрашени от болестта (по-възрастни служители или служители страдащи от диабет, сърдечно-съдови заболявания или белодробни заболявания) в области, където се разпространява COVID-19.
  • Обмислете възможността да предоставите на служителите, на които предстои пътуване, малки количества (под 1000 мл) дезифектант за ръце с алкохол. Това ще улесни поддържането на хигиена на ръцете.

Когато Вие или служителите Ви се върнат от пътуване:

  • Служители, които са се върнали от зона с разпространение на COVID-19 трябва сами да се следят за симптоми в продължение на 14 дена и да си мерят температурата два пъти дневно.
  • Ако развият дори лека настинка или слаба висока температура (над 37,3 градуса), трябва да си останат у дома и да се изолират от други хора. Това означава да избягват близък контакт (един метър или по-малко) с други хора, включително членове на семейството. Трябва също да се обадят по телефона на личния си лекар или на местната здравна служба и да им предоставят информация за това къде са пътували и какви са симптомите.

Във връзка със заповедта, Община Трявна отправя апел към гражданите, в случай че станат свидетели на нарушение (например струпване на много хора на едно място, повече от двама души в търговски обект и т.н.), да подават сигнал на дежурен телефон 0677 6 24 94, за да бъдат предприети необходимите действия от отговорните органи.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Тунелът под Шипка отново е на дневен ред

Published

on

Областният управител на Габрово Кристина Сидорова постави отново във фокуса на институционалния диалог един от най-важните инфраструктурни проекти за региона и страната – този за Обхода на Габрово от км 20+124,50 до км 30+673,48, включително тунел под връх Шипка.

Темата бе повдигната по време на деветото заседание на Комитета за наблюдение на Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г., проведено във Варна, в което областният управител участва като представител на Регионалния съвет за развитие на Северен централен район.

В рамките на заседанието бе отчетен напредъкът по изпълнението на ключовите инвестиции по програмата, като бе подчертано, че през 2025 и 2026 г. не се очаква риск от загуба на европейски средства.

Във връзка с развитието на проекта за обхода на Габрово и тунела под Шипка, областният управител изпрати мотивирано писмо до министъра на транспорта и съобщенията, министъра на регионалното развитие и благоустройството, председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ и ръководителя на Управляващия орган на Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027.

С писмото тя настоя за актуална информация относно напредъка по проекта, сроковете за изпълнение и следващите конкретни стъпки.

Според предоставената от Агенция „Пътна инфраструктура“ информация, техническата разработка за участъка от км 22+700 до км 30+673,48, включително тунела под връх Шипка, се очаква да бъде завършена до края на третото тримесечие на тази година. Това е ясен знак, че по темата се работи и че проектът продължава да бъде активен приоритет в дневния ред на отговорните институции.

Съществен напредък е налице и по първия участък от трасето – от км 20+124,50 до км 22+700, за който е издадено Разрешение за строеж, влязло в сила през декември 2025 г. В момента се подготвят необходимите документи за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво, след което ще могат да започнат строително-монтажните работи в този участък.

От АПИ посочват още, че реализацията на проекта е свързана с изпълнението на редица екологични изисквания, тъй като трасето преминава през територията на Природен парк „Българка“ и защитени зони от екологичната мрежа Натура 2000. В тази връзка предстоят допълнителни анализи и процедури за гарантиране на пълно съответствие с екологичното законодателство.

„Тунелът по Шипка има съществено значение за региона, тъй като ще подобри свързаността с Южна България, ще създаде предпоставки за икономическо развитие и ще повиши инвестиционната привлекателност на региона. Реализацията му има значение не само на регионално, но и на национално ниво, като важна част от транспортната свързаност на страната“, подчерта областният управител Кристина Сидорова и в становището до МРРБ за съгласуване на проекта за Националната концепция за регионално и пространствено развитие до 2040 г.

Зареди още

Икономика

Нов офис на Изи Пей отвори в кв. „Палаузово“ в Габрово

Published

on

Жителите на квартал „Палаузово“ и близките райони вече могат да се възползват от услугите на Изи Пей в новия офис на компанията. Касата се намира на адрес бул. „Столетов“ №80, точно срещу автобусната спирка в посока центъра на Габрово.

Локацията е леснодостъпна и комуникативна. Предлага удобство както за пешеходци, така и за клиенти, които се придвижват с автомобил – в непосредствена близост има възможност за удобно паркиране.

Новият офис на Изи Пей в кв. „Палаузово“ работи от понеделник до петък, в часовия диапазон от 09.30 до 18.00 часа.

Зареди още

Крими

След сбиването в Габрово: МВР предупреждава срещу насаждане на омраза!

Published

on

Във връзка със създалото се обществено напрежение по повод възникналия конфликт на 19 юни 2026 г. между група мъже, прераснал в сбиване, старши комисар Илиян Иванов – директор на Областна дирекция на МВР- Габрово, изразява категоричната позиция, че проявите на саморазправа, агресия и нарушаване на обществения ред са недопустими.

Недопустимо е и възникнали междуличностни конфликти да бъдат използвани за насаждане на напрежение, противопоставяне или омраза между отделни групи от обществото, включително и такива на етническа основа.

Под ръководството на Районна прокуратура- Габрово, Областната дирекция на МВР продължава да извършва оперативно-издирвателни мероприятия по установяване на свидетели и разпити на очевидци с оглед изясняване на цялостната фактическа обстановка по конкретния случай.

Основен приоритет за служителите на МВР е пълното и обективно изясняване на фактите и обстоятелствата по всеки един случай на противоправни деяния, установяването на извършилите и предприемането на всички предвидени в закона мерки спрямо тях.

ОДМВР- Габрово продължава да изпълнява своите правомощия безпристрастно и в съответствие със закона, с цел гарантиране на обществения ред и сигурността на всички граждани.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица