Свържи се с нас

Новини

Протест заради затворен жп прелез в Дряново (видео)

Жители на Дряново са принудени да минават по тесен заобиколен път.

Published

on

Жители на град Дряново излизат на протест. Местните настояват да пуснат в експлоатация затворен жп прелез. Причината – да се облекчи трафикът между Дряново и Трявна. Обиколният път често се затваря, заради наноси от реката, а и не е пригоден за две коли да се разминат.

Прелезът, според местните, щял да осигури и безопасност за преминаващи майки с колички, които с риск пресичат жп линията Русе – Стара Загора.

„Този проблем е от много години. Още през 2007 година сме пуснали подписка към Общината, за да се направи гумирана пешеходна пътека за нормално преминаване на гражданите”, коментира Димитър Димитров.

„С годините сме сигнализирали нееднократно, но до ден днешен нищо не се случи. В края на миналата година имаше поредна подписка. Тогава се свика комисия, която излезе с едно абсурдно за нас предписание – да се направи мостово съоръжение (надлез), но не е ясно на какви нива и какво ще бъде направено”, каза още той.

По думите му такова съоръжение би било неизползваемо. „Затова искаме цялостно отваряне на жп прелеза. Така ще се отпуши трафикът на туристи към Трявна. Това е най-краткият път към Трявна, всички навигации водят дотук и движението е много натоварено”, смята още Димитров.

„От НКЖИ поеха ангажимент да изпратят проектант, който да помогне с изготвянето на проект. В последствие такъв не дойде. Получихме предписание да се направи пешеходен надлез на две нива. Това би било много скъпо и неизползваемо. Хората казват, че дори и да го има, пак ще минават по линиите. Никой няма да изкачва и слиза 40 стъпала”, заяви в ефира на сутрешния блок „Здравей, България“ по Нова ТВ  кметът на Дряново Трифон Панчев.

„След като се събра комисията, се изготви протокол, който беше одобрен от генералния ни директор. Съгласно действащата нормативна уредба, не може да се направи пресичане на едно ниво с железопътна линия, която е със статут на жп магистрала, каквато е четвърта жп линия”, коментира Йордан Райков – директор на жп секция – Г. Оряховица.

Източник: Нова ТВ

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Историческият музей в Дряново показва най-древните доказателства за Homo sapiens в Европа

Published

on

До края на месец октомври Исторически музей – Дряново е домакин на впечатляващата изложба „Наследство в камък и кост“. Откриването ѝ се състоя на 14 октомври, Денят на света Петка, като събра археолози и учени от цял свят, както и ценители на историята, за да ни върне към самото начало на човешкото присъствие в Европа.

Изложбата представя уникални находки от пещерата Бачо Киро – едни от най-ранните доказателства за присъствието на Homo sapiens в Европа. Експозицията включва фрагменти от човешки кости, каменни сечива и лични украшения, които разказват за живота и мисленето на първите хора на континента. С приветствени думи към гостите се обърна д-р Венелин Бараков, главен уредник в ИМ – Дряново. Той подчерта, че изложбата е своеобразен мост между миналото и настоящето, пътешествие към зората на Homo sapiens на континента. „Тя ни отвежда в дълбините на времето, в епохата, когато първите съвременни хора започват да стъпват по европейските земи. Това е знание, което дължим на революционните открития в пещера Бачо Киро“, каза той.

Между 2015 и 2021 година там бяха направени находки с глобално значение, включително най-ранните неоспорими доказателства за присъствието на Homo sapiens в Европа. Благодарение на съвременни генетични и изотопни анализи, в комбинация с класическите археологически методи, изложбата разказва за живота, технологиите и света на тези първи модерни хора, заселили югоизточна Европа. „Нашата цел е да представим не само как са изглеждали тези хора, но и как са мислели, оцелявали, препитавали и как са общували със света около тях“, сподели д-р Ценка Цанова от Института „Макс Планк“ в Лайпциг, Германия. Тя е модератор на Конференцията на Комисия 8 на Международния съюз за праисторическа и протохисторическа наука (UISPP), която се провежда от 13 до 17 октомври в Дряново и е посветена на темата „Произходи и развитие на Началния късен палеолит в Евразия“.

Сред експонатите в изложбата посетителите могат да видят автентични фосили – фрагменти от човешки кости и горна челюст, както и каменни сечива, орнаменти и лични украшения, съхранили спомена за хората, които някога са населявали тези земи. Особен интерес предизвикват едни от най-старите лични украшения в Европа, изработени от зъби на пещерни мечки – символ на зараждащото се абстрактно мислене и социална организация.

„Тези находки говорят за раждането на символичното мислене и за желанието на човека да остави следа“, посочи още д-р Цанова. „В същото време те показват и колко иновативни са били тези ранни хора . Те са обработвали и преизползвали своите инструменти с изключително майсторство.“ Чрез интердисциплинарните изследвания, представени в изложбата, научаваме повече за адаптивността, технологичните постижения и взаимодействието с природата на първите Homo sapiens. „Наследство в камък и кост“ е не просто изложба. Тя е разказ за началото на нашата история, за онези първи хора, които споделят света с неандерталците и поставят основите на бъдещия европейски свят.

По-рано през деня, участниците в Конференцията на Комисия 8 на UISPP проведоха изнесено заседание в ИМ-Дряново, където представиха свои доклади на различни теми от Праисторията.

Паралелно с откриването на изложбата, под стария чардак на Лафчиевата къща оживяха ароматите и спомените на отминали времена. Представители на читалищата от Ганчовец, Гостилица, Руня, Гвоздейка и Скалско донесоха свои домашни рецепти – пазени през поколенията и приготвени с обич. Всеки гост можеше да опита от ястията, които носят в себе си духа на българското село – на топлия хляб, на събирането край огнището, на простичкото, но истинско човешко общуване.

Отец Ивелин благослови ястията и отправи молитва за здраве и благоденствие, а заместник-кметът на Дряново Диляна Джеджева приветства участниците и подчерта колко важно е да се пазят живи традициите на родния край. Песните на фолклорната група от село Гостилица, посветени на Колю Фичето, допълниха празничната атмосфера и вплетоха кулинарното събитие в програмата на Националните чествания, по повод 225 години от рождението на майстор Колю Фичето.

Зареди още

Крими

Арестуваха млад мъж заради палеж на „Мерцедес“ в Севлиево

Published

on

22-годишен жител на село Дамяново беше задържан за срок до 24 часа, заради извършен от него палеж, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово. Престъплението е било извършено в нощта на Петковден, 14 октомври.

Около 04.45 часа, в севлиевската полиция бил получен сигнал за възникнал пожар в лек автомобил „Мерцедес”, паркиран на ул.“Стефан Пешев“ в града.

В следствие на разразилата се огнена стихия автомобилът бил частично унищожен. В хода на проведените незабавни оперативно-издирвателни мероприятия бил установен и арестуван извършителят на деянието.

Това е 22-годишен жител на село Дамяново, който бил отведен в севлиевския арест, където бил задържан по Закона за МВР.

Извършителят на палежа вече е привлечен като обвиняем за престъпление по чл.330 ал.1 от Наказателния кодекс.

Зареди още

Новини

Прерязаха лентата на хеликоптерната площадка на болницата

Published

on

Лентата прерязаха министърът на здравеопазването Силви Кирилов, областният управител Мария Башева, заместник-кметът на Габрово Деян Дончев и изпълнителният директор на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ Габрово д-р Минко Михов. Откриването се случи броени дни, след като бе изпълнена и първата успешна мисия на транспортиране на пациент със спешна медицинска помощ по въздух от новото летище.

Министър Кирилов подчерта пред медиите, че това е деветото летище, което се открива в областна болница, като се предвижда общият брой да нарасне до 18. В приветствието си той припомни, че средствата за осъществяването на този проект са на всеки един български гражданин. Министърът отбеляза и важността на подобни съоръжения, с които се създават големи възможности за мобилност, бърза реакция и ефективност.

Директорът на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ д-р Минко Михов посочи, че от началото на годината имам две осъществени мисии с хеликоптер. „Със завършването на този проект се финализиря модернизацията на спешната помощ в града“, посочи д-р Михов и припомни, че Спешно приемно отделение е изцяло реновирано и от началото на годината изпълнява своите функции, като приема над 20 хиляди пациенти годишно.

„Радвам се, че точно днес на духовния празник на Габрово ние получаваме подарък, който означава вяра и надежда. Това не е само строително съоръжение, а възможност за живот. Възможност лекарите да реагират по-бързо и да са там, където всяка минута е от значение. С реализирането на тази хеликоптерна площадка област Габрово прави сериозна крачка напред в модернизацията на спешната помощ“, каза областният управител на Габрово Мария Башева – Венкова.

Събитието уважиха още народни представители, ръководители на институции и част от екипа на болницата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица