Новини
Цените на електронните винетки за 2020 г. остават непроменени
Цените на е-винетките за всички категории пътни превозни средства остават непроменени и през 2020 г., информираха от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура“.
Собствениците или водачите на леки коли ще може да купят уикенд винетка за 10 лв., седмична – за 15 лв., месечна – за 30 лв., тримесечна – за 54 лв. или годишна – за 97 лв.
Камионите и автобусите с обща технически допустима максимална маса над 3,5 т ще продължат да ползват е-винетка до въвеждането на тол системата, не по-късно от 1 март 2020 г.
Цените на дневните, седмичните и месечните винетките за тях остават без промяна. Дневната винетка за всички превозни средства над 3,5 тона струва 23 лв.
За превозните средства с обща технически допустима максимална маса между 3,5 и 12 т, екокатегория Евро 0, I или II, седмичната е-винетка остава 53 лв., а месечната – 105 лв. За екокатегория Евро III, IV, V или EEV – седмичната е-винетка е 40 лв., а месечната – 80 лв. Седмичната винетка за тежкотоварните камиони с маса над 12 т и с екокатегория Евро 0, I или II струва 87 лв,. а месечната – 174 лв. За емисионен клас Евро III, IV, V или EEV седмичната винетка е 67 лв., а месечната – 134 лв.
Е-винетки могат да бъдат купени по няколко начина, предлагани от АПИ – чрез сайта bgtoll.bg, чрез мобилното му приложение, както и на пунктове за продажба – на гише срещу плащане в брой или чрез терминал за самотаксуване – с карта.

Гишета има на ГКПП „Калотина“, „Капитан Андреево“, „Кулата“, „Дунав мост“ – Русе и „Дунав мост“ – Видин, „Станке Лисичково“ и „Силистра“, както и в 27 Областни пътни управления в цялата страната.
Валидността на вече купена е-винетка може да се провери на сайта bgtoll.bg. От бутона „Проверка на винетка“, чрез въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран той, всеки може да получи информация за крайния срок, независимо откъде е купена – от търговски обекти на Агенция „Пътна инфраструктура“ или в търговската мрежа на партньорите на АПИ.
Статусът може да е „активен“, „с изтекъл срок“ или „неизползван“ в случаите, когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни начална дата на валидност. Собствениците на автомобили, които имат е-винетки, издадени чрез Агенцията за социално подпомагане, могат да проверят валидността им на сайта на АПИ – https://social.api.bg. Бутонът е с надпис „Проверка на е-винетка, издадена чрез Агенция за социално подпомагане“.
Информацията за срока на годишната безплатна винетка се появява след въвеждане на регистрационния номер на автомобила.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Президентът Румен Радев получи покана от президента на САЩ
Доналд Тръмп да бъде представител на България в инициирания от американския президент Съвет за мир.
Президентът Румен Радев получи писмо от президента на САЩ Доналд Тръмп, с което се отправя покана България да се присъедини към страните-основателки на инициирания от американския президент Съвет за мир, а президентът Радев да бъде представител на страната ни в бъдещата международна организация.
Създаването на Съвета за мир по инициатива на президента Тръмп има за цел да насърчи международното сътрудничество за постигане на мирно решение на военните конфликти в Газа и други региони.
В отговора си до президента на САЩ българският държавен глава подчертава значението на мирните инициативи на президента Доналд Тръмп за деескалацията на редица военни конфликти.
Румен Радев изразява надежда, че оказаната от Доналд Тръмп подкрепа за ролята на дипломацията ще доведе до постигането на устойчиви мирни решения в Газа и в глобален план.
Президентът Радев откроява и признанието за българската дипломация с назначаването на български дипломат като Върховен представител за Газа в Съвета за мир.
В отговора си българският държавен глава прави преглед и на актуалната политическа обстановка в страната ни: подадени оставки от правителството след многохилядните протести в цялата страна и от самия него от президентския пост, за да се ангажира пряко с оздравяването на държавността в България, укрепването на върховенството на правото и възстановяването на диалога между институциите и гражданите.
Румен Радев изразява очакването си, че в близко бъдеще България ще има необходимата устойчива институционална среда за продължаване на ползотворното сътрудничество със САЩ в интерес на общите усилия за запазване на мира и сигурността.

Новини
ИМ-Дряново ще проведе Петата конференция „Епохи, личности, памет“

Петата национална научна конференция „Епохи, личности, памет“ ще се проведе в Дряново в началото на октомври 2026 г. Домакин на събитието ще бъде Исторически музей – Дряново, който на 1 до 2 октомври ще събере учени, изследователи и специалисти от цялата страна.
Те ще представят свои доклади и разработки в шест области: История на Дряново и дряновския край; Културно наследство – история и опазване; Архитектура и строителство; Проблеми на българската музеология и музеография; Етноложки проучвания; Изкуство, художествени занаяти и художествени направления.
Организатор на конференцията е Исторически музей – Дряново, която се реализира в партньорство с Община Дряново, Историческия факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” и Университета по архитектура, строителство и геодезия. Научен ръководител ще бъде проф. д-р Петко Ст. Петков (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”).

„Епохи, личности, памет“ се провежда ежегодно в началото на месец октомври, като всяко издание акцентира върху важна годишнина или историческа личност, свързана с Дряново. Докладите от конференцията ще бъдат публикувани в научен сборник – пореден брой от Известия на Исторически музей – Дряново.
За участие в конференцията е необходимо докладите да бъдат предоставени в дните на форума на хартиен и електронен носител, с резюме на български и английски език. Текстовете трябва да бъдат с обем до 10 стандартни страници (1800 знака с интервали на страница, шрифт Times New Roman, Pt 12).

Заявки за участие се приемат до 30 юни 2026 г. на адрес: 5370 Дряново, ул. „Шипка” 82, Исторически музей – Дряново или на електронна поща: office@museumdryanovo.com. Заявките трябва да съдържат данни за научната степен, длъжност, институция, заглавие на темата, кратка анотация с указание към съответния тематичен кръг, електронен адрес и телефон за връзка.
За допълнителна информация и въпроси, можете да свържете се с Исторически музей – Дряново на посочения по-горе имейл или на телефон: 0895854820.


Новини
Д-р Жаклин Апиосян поема АГ-отделението в севлиевската болница

Д-р Жаклин Апиосян поема АГ-отделението в МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ – Севлиево. Тя е сред най-опитните млади акушер-гинеколози у нас. Д-р Апиосян е специалист акушер-гинеколог от Пловдив с над 15 години медицински опит и професионални интереси в областта на онкогинекология и естетичната гинекология.
Подготвена е за съвременно лечение на акушеро-гинекологични заболявания, всички видове изследвания и модерни процедури. Завършила е Медицински университет – Пловдив през 2007 г. Своята специалност „Акушерство и гинекология“ придобива през 2017 г. След своето дипломиране през 2007 г. д-р Апиосян започва работа като акушер-гинеколог в СБАЛАГ „Майчин дом“ – София. През 2017 г. работи в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив, а през 2018 г. практикува в медицински център за редки болести „РареДис“ – Пловдив. Работила е също в болница „Вита“ и в ДКЦ „Вита“ – София, МЦ „Доверие“, СБТ „София“, УМБАЛ Пловдив., клиника „Медикус Алфа“, в МЦ МНТ „Хелткеър България“ и МЦ „Тракия“ – Пловдив. Владее английски, немски и руски език.
Квалифицирана е да извършва доплерова диагностика и скрининга на рискови фактори при наблюдение на бременност, ултразвукова диагностика в акушерството и гинекологията (4D ехография), фетална медицина, колпоскопия и деструктивно лечение на преканцерозите на маточната шийка, хистероскопия с диагностична и оперативна насоченост в гинекологията, лапароскопия в гинекологията.
Член е на Български лекарски съюз (БЛС) и Българско научно дружество по акушерство и гинекология (BARAG). Автор е на 6 научни публикации в областта на акушерството и гинекологията. Участвала е в множество конгреси, семинари и обучения по специалността.


-
Новинипреди 6 дниГроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
-
Икономикапреди 7 дниНад 4 000 данъчни декларации през първите дни от началото на кампанията
-
Културапреди 5 дни„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл в Кукления театър
-
Културапреди 7 дниНАГ стана асоциирано училище към Софийския университет
-
Новинипреди 6 дниНародният представител Михаил Митов с приемни дни в област Габрово
-
Културапреди 5 дниБиблиотеката отличи най-активните си читатели за десета поредна година
-
Кримипреди 2 дни38-годишен катастрофира при опит за бягство от полицията
-
Културапреди 2 дниИсторически музей – Дряново гостува с изложба в Полски Тръмбеш





