Новини
Синята зона в Габрово ще заработи през февруари
Синята зона за престой и паркиране на автомобили в центъра на Габрово ще бъде въведена в експлоатация в края на месец февруари 2020 г. Това каза пред журналисти Рачо Илиев, управител на Общинското предприятие „Паркиране и репатриране“.
Зоната за платено паркиране в Габрово ще работи всеки делничен ден от 09.00 до 17.00 часа, а през почивните и празнични дни тя няма да функционира, съобщи управителят на ОП „Паркиране и репатриране“. Цената за час паркиране в нея ще бъде 1 лев, като няма ограничения в часовете за паркиране и престой на автомобилите, попаднали в обхвата й.
Първоначално нарушителите в зоната няма да бъдат санкционирани или вдигани от „паяка“, а само предупреждавани чрез стикер. След края обаче на този т.нар. период на адаптация или „гратисен период“ ще се взема отношение.
В момента се обучава персоналът, който ще извършва работата на терен. Общо 19 души ще работят в Общинското предприятие „Паркиране и репатриране“, като се водят преговори с ОДМВР – Габрово към екипа на „паяка“ да бъдат включени и служители на Сектор „Пътна полиция“.
Плащанията в синята зона ще стават посредством SMS, талон и паркомат. „Идеята е проверяващите да не работят с пари, което ще изнесе всички съмнения за някакъв вид влизане в уговорка“, коментира още управителят на „Паркиране и репатриране“.
Наказателният паркинг е позициониран в пространството до сградата на бившия Текстилен техникум в Габрово, в близост до Дома на хумора и сатирата. За него ще се плаща по 50 лева, а всеки час престой на него ще се таксува по 2 лева.
Паралелно с „паяка“ по улиците на Габрово ще действа и екип, поставящ скоби. Нарушителите ще бъдат принудени да платят глоба, в размер на 20 лева, за да бъдат те свалени. След разширяването на зоната екипите за скоби ще станат два.

Синята зона в Габрово ще бъде въведена на два етапа, стана ясно още по думите на Рачо Илиев.
Първоначално тя ще обхване района между Горнокрайския мост на ул.“Николаевска“ до сградата на ОДМВР – Габрово на ул.“Шипка“, след което ще попаднат ул.“Съзаклятие“, ул.“Скобелевска“ и бул.“Априлов“. След това зоната ще бъде разширена до спортна зала „Орловец“ и района на сградата на НТС. Тя е разделена на общо 8 подзони, които в рамките на 2020 година ще заработят.
Габрово е единственият град в България, който има географски базирани всички паркоместа. Специално разработен софтуер ще работи и управлява системата за паркиране и таксуване. Той ще дава възможност да се минимализира човешката грешка.
„Чрез този софтуер съответните екипи на терен ще проверяват всеки един автомобил. Ще има позиция „контрольор“, който ще снима регистрационните табели на автомобилите и чрез софтуера ще се разбира дали е заплатен престоя. Автоматично ще се подава сигнал към „заскобяващ“ патрул, ако не е платен престоят, а в края на работното време – към репатриращия автомобил, за да бъде отстранен принудително нарушителят“, коментира още Илиев.

Чрез ГИС-приложение ще са известни паркоместата в града, кои са тези, предназначени за хора неравностойно положение, както и кои са местата за паркиране с платен абонамент. Живущите, попадащи в зоната на платено паркиране, ще имат право да платят абонамент на цена от 10 лева на месец.
Общият брой на паркоместата, стартирайки първият етап, е 640. Предвидени са различни видове абонаменти, с отстъпки, за физически и юридически лица.
На по-късен етап ще бъде въведено и мобилно приложение, през което гражданите ще могат да разбират дали са на територията на синя зона и да заплащат престоя и таксите за нея през SMS, дебитна или кредитна карта.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
До 4 841 евро подкрепа за пострадалите от наводненията в Габрово

Жителите на община Габрово, чието имущество пострада след обилните валежи, могат да се възползват от три форми на финансова подкрепа. Две от тях се отпускат чрез Агенцията за социално подпомагане (АСП), а третата — чрез самата Община.
Първата мярка е еднократна помощ за инцидентно възникнали жизненоважни потребности, която може да достигне до трикратния размер на линията на бедност, или около 1 171 евро.
Втората помощ е насочена към възстановяване на нанесените щети и е в размер до 1 550 евро.
В допълнение, чрез Община Габрово гражданите могат да кандидатстват и за средства от фонд „Социална закрила“ към Министерството на труда и социалната политика – до 1 300 евро, предназначени за закупуване на унищожени домакински уреди и обзавеждане.
Важно условие за получаване на подкрепа е пострадалият имот да представлява основното жилище на домакинството и да е законно построен.
За повече информация гражданите могат да се обърнат към Дирекция „Социално подпомагане“ — Габрово на телефон 066 807 247, както и към Община Габрово на телефони 066 818 390 и 818 399.

Култура
Габровски захарни декоратори представят България чрез ядливо изкуство

Габровските захарни декоратори шеф Мария Озтюрк, Албена Божидарова, Ваня Гавазова-Митева, Диана Петракиева и Надежда Аврамова представят своя талант и майсторство в националната захарна асамблея „Моята България“ – изложба, която обединява български творци от страната и чужбина в общ културен разказ за България.
Тяхното участие поставя Габрово сред активните центрове на съвременното захарно и арт декораторско изкуство у нас. Чрез изцяло ръчно изработени композиции от ядливи материали габровските автори показват, че сладкарството може да надхвърли познатите си граници и да се превърне в изящна форма на скулптура, живопис и културно послание.
Произведенията на габровските захарни декоратори са създадени с висока прецизност, художествен усет и сложни техники за моделиране. Всеки детайл е изработен на ръка, а всяка композиция носи емоционален разказ, вдъхновен от българската история, традиции, духовност и национална памет.
„За нас това участие е не само професионално признание, но и възможност да покажем, че захарното изкуство може да разказва истории, да съхранява памет и да носи силно българско послание. Вярваме, че когато едно произведение е създадено с вдъхновение и майсторство, то говори на универсален език“, споделят габровските захарни декоратори.
Особено значимо е, че всички експонати са изработени изцяло от ядливи материали, но не са предназначени за консумация. Те представляват висок клас захарно и арт декораторско изкуство, в което захарта се превръща в материал за създаване на скулптурни произведения с културна и емоционална стойност.

Захарната асамблея „Моята България“ е създадена от шеф Мария Озтюрк – утвърден захарен артист, международен съдия и многократно отличаван творец в престижни международни конкурси. Началото на проекта е поставено през 2017 година, а през годините асамблеята се превръща в едно от най- разпознаваемите български събития в света на захарното изкуство.

Юбилейното издание през 2026 година е под надслов „Разкажи България“ и събира творби на 44 участници: българи, живеещи както в България, така и в Англия, Уелс, Ирландия, Белгия, Италия и Турция. Участниците са представители на 19 български града и населени места, което подчертава националния и международния обхват на проекта. Изложбата представя теми от българската история, духовност, фолклор, архитектура и култура.
Сред сюжетите оживяват образи и символи, свързани с българската държавност, православна традиция, народни обичаи, емблематични личности и културни забележителности. Тазгодишното издание ще се проведе в рамките на третия Фестивал на захарните изкуства в България – събитие, което все по-уверено се утвърждава като една от най-значимите сцени за захарно и арт декораторско изкуство у нас.
С участието си габровските захарни декоратори доказват, че България има творци, способни да създават произведения, които впечатляват не само със своята красота, но и със сложността на изпълнението, силата на посланието и уважението към културното наследство.

Любопитно
Габрово с мащабен празник за Деня на детето (Програма)

Община Габрово организира мащабен празник по повод Международния ден на детето – 1 юни, който ще събере най-малките жители на града и техните семейства в следобедните часове на площад „Възраждане“ и в парк „Градинката с мечето“. Събитието ще предложи музика, игри, артателиета, спортни занимания, танци и още много активности на открито, информира Миглена Въгленова,“Протокол и връзки с обществеността“.
Началото ще бъде поставено в 16.30 часа на сцената на площад „Възраждане“ със спектакъла на детските градини „Градът на мечтите“. От 18.00 часа отново там публиката ще може да се наслади и на концерт на Фолклорен ансамбъл „Габровче“, а при лошо време той ще се проведе в Дома на културата „Емануил Манолов“.

Паралелно с концертите в любимия на габровци парк „Градинката с мечето“ от 17.30 часа ще започне артистична програма с игри и забавления. Предвидени са творчески дейности, изработване на хвърчила, рисуване, игри за памет и координация, както и различни спортни предизвикателства, сред които крикет, футболен слалом, баскетбол, мини щафети и семейни игри.
Специални гости на празника ще бъдат любими приказни герои, които ще посрещат децата за снимки и весело настроение. За всички участници са подготвени изненади, награди, 360- градусова атракция и положителни емоции.
В организацията и провеждането на събитието се включват Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, детският отдел на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, аниматори от център „Весели патиланци“, денс клуб „Олимпея“, вокални и фолклорни формации, социални услуги и детски градини.

-
Кримипреди 2 дниСгащиха непълнолетен, посегнал на кутия с дарения в Габрово
-
Новинипреди един денВодата под контрол: РЗИ – Габрово следи качеството ѝ след наводненията!
-
Новинипреди 2 дниДнес ще излязат резултатите на водата от засегнатите при наводненията райони
-
Новинипреди 2 дни„Янтра“ излиза за исторически шанс срещу „Септември“
-
Любопитнопреди 14 часаГаброво с мащабен празник за Деня на детето (Програма)
-
Кримипреди 2 дниПроверяват пръчка на Държавната психиатрична болница в Севлиево
-
Любопитнопреди 2 дниКакви обувки ще бъдат модерни този сезон?
-
Кримипреди един денЗадържаха рецидивист на място, намъкнал се в апартамент да краде










