Новини
Хвана ли паякът в Габрово паяжина?
Отговорът на този въпрос за „Габрово Нюз“ даде кметът на Габрово Таня Христова по време на първия си редовен за новия мандат брифинг за журналисти. „Повярвайте ми паякът не е хванал паяжина, пък и да е хванал паякът паяжина той бързо ще се отърси от ненужните инсекти“, заяви габровският кмет.
Таня Христова изрази надежда, че репатраторът ще се използва само и единствено, когато някой е направил нарушение, но понякога и при други ситуации.
„Целта ни е отново и аз вярвам в това, че презумпцията на нашето поведение е да спазваме правилата. Наличието на паяк не е обвързано единствено и само с прилагането на зоната за платено паркиране. Може да се наложи след няколко седмици да ни посети тежка зима и във възникнала ситуация да се наложи да се преместват автомобили, които са препятствия“, коментира кметът.
Таня Христова информира, че се работи усилено и са във финална фаза на дейността, която ще бъде свързана с платеното паркиране. Разработва се софтуерът и съобщи, че на следващ брифинг за медии ще бъде представено приложение, базирано на ГИС-системата, в което всеки гражданин ще може да се ориентира кои са местата за платено паркиране в Габрово.
„Ще се представи как ще работи софтуерът за потребителите и всички други действия, които ще започнат макар и доста закъсняло. Признавам си, тук имам основание да бъда критикувана за въвеждането на тази дейност. Да, можете да ме критикувате за това, че паякът може би вероятно е престоял по-дълго време от планираното“, каза още за „Габрово Нюз“ кметът Христова.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
ОУ „Неофит Рилски“ спечели „Ваканция, здравей! Да играем безопасно“

Отборът на ОУ „Неофит Рилски“ спечели първото място в традиционното ученическо състезание „Ваканция, здравей! Да играем безопасно“, проведено в парк „Маркотея“ в Габрово. Събитието бе заключителен етап на Националната програма „Работата на полицията в училищата“ и събра ученици от девет учебни заведения от областта.

Второто място зае ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, а третото – отборът на СУ „Райчо Каролев“. В надпреварата взеха участие и ученици от ОУ „Ран Босилек“, ОУ „Христо Ботев“, ОУ „Иван Вазов“, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, ОУ „Васил Левски“ – с. Шумата и ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Душево.

Участниците демонстрираха знания и умения в осем тематични зони, обхващащи безопасността на движението, превенцията на рисковото поведение и правилната реакция при извънредни ситуации. На събитието присъстваха комисар Андрей Хайтов – началник на сектор „Охранителна полиция“ при ОДМВР – Габрово, и заместник областният управител Андрей Николов, които подчертаха важността на знанията за безопасно поведение в ежедневието и по време на ваканцията. Наградите на победителите бяха връчени лично от кмета на Габрово Таня Христова.
След края на състезанието децата имаха възможност да разгледат специализирана техника и оборудване на полицията и пожарната. Организатори на инициативата бяха ОДМВР – Габрово и Превантивно-информационният център по зависимости, с подкрепата на Община Габрово и редица регионални институции.

Крими
Полицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба

Полицай Станимир Братов – командир на отделение в група „Патрулно-постова дейност“ към сектор „Охранителна полиция“ при Районно управление – Габрово, навършва пределна възраст за работа в МВР и след 39 години безупречна служба се оттегля в заслужен отдих.

Професионалният му път в системата на МВР започва на 23 април 1987 година. Длъжността командир на отделение в група „Патрулно-постова дейност“ изпълнява от 1 април 1999 година.

През годините многократно е награждаван за постигнати високи професионални резултати и за съществен принос при изпълнението на служебните си задължения. Със своята отговорност, професионализъм и всеотдайност към службата той се утвърди като пример за подражание и заслужи уважението на поколения служители в Районно управление-Габрово.

За своя дългогодишен принос и достойно изпълнение на професионалните задължени, със заповед на министъра на вътрешните работи е удостоен с отличие „Почетен знак на МВР“ – III степен.

Днес, 5 юни, Станимир Братов беше изпратен с признателност и уважение от своите колеги. Те му благодариха за годините отдаденост, за професионалната подкрепа и за примера, който оставя след себе си.

Ръководството и служителите на ОДМВР-Габрово му пожелават крепко здраве, спокойни и щастливи дни, удовлетворение от постигнатото и много лични поводи за радост. Нека новият етап от живота му бъде изпълнен с обичта на близките, заслужено спокойствие и сбъднати мечти.

Култура
Футболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на ДХС

В навечерието на Мондиал 2026: футболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на Музея на хумора и сатирата. Фонд „Карикатура“ на Веселата къща се обогати с 22 оригинални творби на карикатуриста Илия Липавцов (1926-2007). Дарението е направено от неговата внучка Габриела Липавцова и представлява ценен принос към съхраняването и популяризирането на творческото наследство на автора.
До този момент в музейната колекция се съхраняваха седем карикатури на Илия Липавцов, създадени през 1973 и 1975 година. Новопостъпилите произведения значително разширяват представянето на художника във фонда и дават по-пълна представа за неговото творчество.
„Моят любим дядо беше невероятен човек – винаги готов да развесели всички с уникална история или страхотен майтап. Чрез това дарение бих искала да споделя част от неговия хумор с Вас и Вашите посетители. Вярвам, че така ще почета паметта му и това наследство няма да остане само мое, а ще бъде достъпно за всички“, споделя Габриела Липавцова.

Особен интерес представлява фактът, че в дарението преобладават карикатури на спортна тематика, голяма част от които са посветени на футбола. Символично те постъпват в музейната колекция в навечерието на Световното първенство по футбол през 2026 г., което ще се проведе в САЩ, Мексико и Канада.
Илия Липавцов е сред утвърдените български карикатуристи на XX век. Първата му карикатура е публикувана през 1945 г. във вестник „Народен спорт“. През следващите десетилетия той създава хиляди карикатури, предимно на спортна тематика, публикувани в множество периодични издания, сред които и вестник „Стършел“.

Негови творби са публикувани и извън България, включително в Чехословакия, Франция, Швеция и Съветския съюз. Музеят на хумора и сатирата благодари на наследниците на Илия Липавцов за направеното дарение и за възможността творбите на автора да станат част от музейния фонд.
Благодарение на подобни дарения колекцията на музея продължава да се развива и да съхранява паметта за значими български художници и карикатуристи.

-
Кримипреди 2 дниДвама 15-годишни на тротинетка бягаха от полицията и не успяха
-
Икономикапреди 5 дниPolaris Lighting откри нов шоурум във Велико Търново
-
Кримипреди 15 часаПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Културапреди 4 дниЛятото идва с ритъма на суинга
-
Новинипреди 4 дниДнес е 2 юни – Денят на Ботев и на загиналите за Свободата и Независимостта на България
-
Новинипреди 5 дниПаднали, но безсмъртни! Габрово чества 2 юни с изложба
-
Културапреди 4 дниРекорден интерес към конкурса „Преминал майстор през земята“
-
Новинипреди 4 дниНяма инженери, строители, заварчици и архитекти!






