

Новини
Габрово може да бъде модел за успешна социална политика
Таня Христова: „Габрово може да бъде модел за успешна социална политика“

Таня Христова полива вода за здраве и късмет. Снимка: Община Габрово
„Днес можем да си пожелаем да бъдем активни партньори в развитието на грижите за деца, за да се развиват те по най-добрия начин, родителите да са подкрепени, а специалистите да чувстват удовлетворение от постигнатите резултати. Вярвам, че Габрово може да бъде част от успешните модели в социалната политика.“
Това каза кметът на Габрово Таня Христова по време на представянето на реализираните дейности по проекта за подобряване на социалната инфраструктура за деца, информира Миглена Въгленова, гл. експерт „Публичност и визуализация“ в Община Габрово. Инвестицията е за близо 300 хил. лв. по Оперативна програма „Региони в растеж“.

Приветствени думи. Снимка: Община Габрово
Според кметът проектът е важен с това, че създава физическите условия за предоставяне на съвременни и качествени социални услуги. „Социалната политика не е лесна, но има много висока ценност – нито едно дете, нито един човек, да не бъде изолиран, за да може да получи подкрепата, която ще му позволи да е част от едно достойно общество“, заяви Христова.
На Еньовден в присъствието на представители на институции и неправителствени организации от социалната сфера, строители, проектанти и потребители на социални услуги бяха показани ремонтираните помещения на неизползваем етаж в бившата детска градина на ул. „Ивайло“ № 13. Там се предоставят социални услуги за деца и възрастни.

Гостите на откриването. Снимка: Община Габрово
По думите на ръководителя на проекта инж. Мария Стоева в сградата са създадени различни по функционалност зали – за индивидуални и семейни консултации, за логопедични и педагогични занимания, за трудотерапия и за масови мероприятия. Обособена е първата за Габрово „синя стая“, която ще осигури щадящо изслушване на деца, участващи в съдебни процедури, има и видеоконферентна връзка.

Ремонтираните общи помещения. Снимка: Община Габрово
В ремонтираните помещения ще се нанесе Центърът за обществена покрепа, който сега работи в зала „Възраждане“. Услугата се управлява от Сдружение „SOS Детски селища България“.

снимка: Община Габрово
Директорът на програмата за регион Габрово-Велико Търново-Трявна Иван Христофоров обяви, че Държавната агенция за закрила на детето е поздравила Община Габрово, че е избрала SOS сдружението за партньор.
„В момента към Габрово пътуват автомобили, които ще доставят обзавеждане за Центъра за обществена подкрепа и четири климатика за Звено майка и бебе. Лесно се прави добро, когато мнозина помагат! Надявам се, че заедно ще продължим да творим добри дела, защото това е ключът към успеха.“, каза Христофоров.

Кметът Таня Христова подарява картина на директора на програма „SOS Детско селище Габрово-Велико Търново-Трявна“ Иван Христофоров. Снимка: Община Габрово
Той допълни, че „SOS Детски селища България“ има историческа привързаност към Габровска област още от 1991 г., когато в Трявна се реализира първият проект за страната.
На площ от 215 кв. м в двора на сградата на ул. „Ивайло“ № 13 е изградена сензорна градина, която ще стимулира сетивността на деца и младежи със специфични нужди. Те ще ползват билкова градина, пътеки с настилки от пясък, дървен чипс, трошен камък и хумус, класна стая на открито, музикална игра и др.

Изградената сензорна градина
Тя ще се ползва от потребителите на центъра за деца от аутистичния спектър „Келер“ и от дневния център в кв. „Велчевци“. Двете заведения ще се обединят в обща услуга – „Дневен център за подкрепа на деца с увреждания и техните семейства“. Изпълнител на вътрешните ремонтни дейности и изграждането на сензорната градина е габровското обединение ДЗЗД „Проектстрой – Арк“.

Шестокласникът Марин Иванов, възпитаник на музикална школа „Звезди в аванс“, поздравява присъстващите. Снимка: Община Габрово
Кметът Таня Христова увери присъстващите, че за тази година е планирано благоустрояване на подхода към ул. „Ивайло“ № 13 – пространството ще бъде асфалтирано, като преди това „ВиК“ ООД ще извършат необходимите ремонтни работи.
„Оттук насетне усилията ни ще бъдат насочени към най-важното – качеството. Без него няма как да очакваме нещата да се получават по такъв добър начин. Трябва да приемем новите придобивки за наши и да се грижим за тях като добри стопани“, добави още кметът.

Момент от представянето. Снимка: Община Габрово
По проекта е доставено и специализирано оборудване за деца с увреждания – фитнес уреди, апарат за електростимулация, водна кула за деца с хиперактивност, интерактивна електромагнитна бяла дъска, боя за писане и други.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Икономика
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.
Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.
За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.
Култура
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси


Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.
Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.
Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.
Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.









Новини
Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина


Община Габрово ще реализира амбициозен проект, на стойност 16 910 828 лева, свързан със създаването на иновационна долина. Това става ясно от информация на Миглена Въгленова, главен експерт в администрацията на кмета.
Средствата се отпускат по линия на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г., в рамките на процедурата за подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини. Одобреният проект носи заглавието „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“ и е част от интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).
Едно от ключовите начинания в проекта е трансформацията на емблематичната сграда на бившето училище „Радион Умников“ – културен паметник от края на XIX век – в модерен Център за дигитални умения и иновации. Новият образователен хъб ще включва: зали за обучение по роботика, автоматизация, виртуална реалност, 3D прототипиране и други високотехнологични дейности.
Община Габрово вече е обявила обществена поръчка за строително-монтажните работи, като крайният срок за подаване на оферти е 28 юли 2025 г.

Съществен партньор по проекта е и Технически университет – Габрово, който ще изгради зона за иновации на собствен терен. Планирани са съоръжения като „Къща на бъдещето“ с технологични помещения, семинарна зала и офиси, както и производствено хале за стартиращи компании. В него ще се извършва тестване на иновативни продукти, обучения за млади предприемачи и иновационни лагери.

Допълнително, в квартал „Шести участък“ ще бъде реновирана бившата сграда на ресторант „Форум“, която ще се превърне в креативно общностно пространство. Обектът ще предлага ателиета, изложбена зала и открита сцена за културни прояви. Сградата е собственост на Техническия университет, а дворът е предоставен от Общината.
Максималният срок за изпълнение на всички дейности е 36 месеца. Предстои подписване на договор за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ.


-
Новинипреди 7 дни
Продължават проектите по акредитацията на ПГТ – Габрово
-
Икономикапреди 6 дни
Габровска фирма ще реализира фотоволтаична електроцентрала
-
Новинипреди 6 дни
Държава ще отпусне средства за нова многофункционална зала
-
Новинипреди 6 дни
Министър Пешев инспектира стадионите „Христо Ботев“ и „Априлов“ в Габрово
-
Кримипреди 5 дни
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица
-
Новинипреди 6 дни
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено
-
Новинипреди 5 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона
-
Икономикапреди 5 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници