Новини
Ден на отворените врати за седмокласниците от училищата

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Ден на отворените врати за всички седмокласници и техните родители ще се проведе на 11 май, събота, от 9.30 до 14.00 часа в профилираните, професионалните гимназии и средните училища в Габрово.
Целта е учениците, които завършват седми клас и техните родители, да се запознаят с условията за обучение в учебните заведения, предлаганите профили, професии и специалности, съобразени с нуждите на бизнеса в региона и ще придобият лични впечатления за атмосферата в учебното заведение.

снимка: Община Габрово
Образованието е приоритет, но също така важен е и изборът на средно училище, където детето да се чувства добре, спокойно и уверено, за да бъде и самият образователен процес пълноценен.
От голямо значение е придобитите знания, умения и компетентности, да осигуряват осъществяване на желанията и интересите, както и възможност за професионална реализация на пазара на труда.
В инициативата се включват Национална Априловска гимназия, ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, ПТГ „Д-р Никола Василиади“, ПГТ „Пенчо Семов“, СУ „Райчо Каролев“ и СУ „Отец Паисий“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Умишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за смъртта на две лица след запалване на имот, в който те са пребивавали.
Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл. 115 от НК за това, че на 12.01.2026 г. около 04.00 часа в къща в Габрово, чрез запалване, умишлено са умъртвени живущия в имота С.С., на 53 години, както и жена на около 60 години с неустановена самоличност, която му била на гости.
Неотложните следствени действия са извършени от екип на габровската полиция.
Предстои провеждане на разпити на свидетели и назначаване на съдебно-медицинска експертиза за установяване на механизма на настъпване на смъртта на пострадалите.
За изясняване на причините за възникналия пожар предстои назначаването на пожаро-техническа експертиза.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Крими
Двама души загинаха при пожар в Габрово

Двама души загинаха при пожар в Габрово, станал тази сутрин, съобщи БТА – Габрово. Огънят е пламнал около 04.00 ч. в къща на ул. „Капитан дядо Никола“.
За инцидента са потвърдили от Окръжна прокуратура – Габрово. Загиналите са мъж и жена, на възраст около 60 години. Имотът е собственост на единия загинал, той е живял там на законно основание.
На гости на едната жертва са били мъж и жена, жената е загинала, оцелял е мъжът, който е гостувал.
Цялата новина можете да прочетете оттук.

Култура
Теодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“

Севлиево ще посрещне първото си голямо художествено събитие за 2026 година с откриването на изложбата „Преведена реалност /индивидът и множеството/“ на младата художничка Теодора Георгиева.
Експозицията ще бъде открита на 16 януари (петък) от 18.00 часа в галерия „Видима“. Изложбата е третата самостоятелна изява на авторката и включва 20 живописни платна и една видеоинсталация, създадени специално за пространството на галерията.

С проекта си Георгиева продължава да развива своите търсения, свързани с темата за взаимодействието между индивида и колектива, като използва образа на мравката като метафора на трудолюбието, сплотеността и оцеляването.
В творбите си художничката противопоставя антонимите голямо и малко, единство и множество, хаос и хармония, търсейки паралели между природните модели и социалните структури. Колоритната палитра, пастьозната мазка и динамичните композиции доближават живописта ѝ до абстрактното, но без да губят връзката с реалността.

Видеоинсталацията, включена в изложбата, документира движението и адаптацията на мравките в естествена среда, като превръща тяхното поведение в метафора за човешкото съществуване и постоянния стремеж към равновесие между личната свобода и колективната отговорност.

С „Преведена реалност“ галерия „Видима“ продължава своята мисия да подкрепя българското визуално изкуство, предоставяйки поле за изява както на утвърдени, така и на млади творци.
Теодора Георгиева е родена през 2003 г. в Плевен. Завършва НУИ „Панайот Пипков“ и в момента е студентка в четвърти курс по специалност „Изящни изкуства – живопис“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Носител е на награда за живопис от Националната изложба „Младата българска живопис“ (2025) и награда за самостоятелна изложба от „Следващите 25“ (2024).


-
Кримипреди 15 часаДвама души загинаха при пожар в Габрово
-
Новинипреди 7 дниУченик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово
-
Кримипреди 13 часаУмишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама
-
Новинипреди 6 дниЧестит Ивановден!
-
Новинипреди 5 дниПътищата в региона са проходими при зимни условия
-
Кримипреди 19 часаМъж с девет присъди подкара кола с фалшиви номера, бягайки от полицаи
-
Културапреди 20 часаОбявено е 12-то издание на конкурса за събитие на годината в областта на културата
-
Културапреди 16 часаТеодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“







