Свържи се с нас

Култура

Донка Ботева дари ценен сборник от 1930 г. на НМО – Габрово

Published

on

Донка Ботева, снимка: НМО – Габрово

В Националния музей на образованието постъпи изключително ценно издание – том първи на сборника „България 1000 години: 927-1927“.

Дарителският жест е на специалиста по архивистика Донка Ботева от София. Г-жа Ботева е работила дълги години в Габровския архив, после – в Държавна агенция „Архиви“. Като автор на „История на СДС: 7.12.1989 – 7.12.2009 (Дати, събития, личности)“ тя направи принос в изследването на най-новата политическа история на България.

Обемистият том I „България 1000 години: 927-1927“, формат 29 х 23.5, 1023 страници

Том първи на „България 1000 години: 927-1927“ е издаден през 1930 година в тираж 3000. Според предговора, написан от министъра на народното просвещение Никола Найденов, „юбилейната книга е първи крупен опит да се проследи и обобщи в достъпна форма духовната и материална култура на Симеоновата епоха, Възраждането и петдесетте години свободен живот.“

Идеята на правителството на Андрей Ляпчев е сборникът да излезе в средата на май 1928 година, когато се организират общонародни тържества за отбелязване на „две от най-значителните исторически събития – 1000 г. от царуването на Симеон Велики и и 50 г. от освобождението на България – с 20-годишнината от възкачването на престола на Цар Борис III“.

На стр. 536 е отпечатан малко известен портрет на момиче, рисуван от Христо Цокев.

За участие в сборника са поканени най-видните историци и изследователи – проф. Васил Златарски, проф. Стефан Бобчев, проф. Иван Шишманов, проф. Петър Ников, д-р Димитър Страшимиров, д-р Иван Сакъзов, Карел Шкорпил, Кръстю Миятев, Андрей Протич и други.
Обширността на материята (том първи е над 1000 страници с репродукции, архитертурни схеми, карти) и трудностите по съставяне на подобен род научни сборници, които да бъдат в научно-популярна форма, забавя отпечатването с две години, обяснява още министър Найденов. Хронологично том първи завършва с Руско-турската война от 1877-78 година.

Националният музей на образованието изказва сърдечна благодарност на г-жа Донка Ботева за ценното дарение.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица