Свържи се с нас

Новини

Кметът на Севлиево даде старт на Седмицата на четенето с разказ на Чудомир

Известни личности четоха на децата днес своите любими произведения

Published

on

снимка: Община Севлиево

Под мотото “Четенето е модерно” стартира „Седмицата на четенето“ в актовата зала на СУ „Васил Левски“ в Севлиево. Събитието се провежда във връзка с Националната стратегия за насърчаване и повишаване на грамотността и е организирано се от Министерството на образованието и науката (МОН).

снимка: Община Севлиево

Кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов официално откри “Седмицата на четенето” с откъс от разказа “Не съм от тях” на Чудомир – заради богатството и колорита на българския език, който авторът използва.

снимка: Община Севлиево

“Искам да чуете неповторимите български думи в разказите на Чудомир, за да ги заобичате, тъй като напоследък в ежедневието си все по-рядко ги използваме и ги заменяме с чуждици”, сподели кметът към децата от севлиевските училища и ги прикани да обърнат особено внимание на прекрасно пресъздадените бит и народопсихология в късите разкази на този автор.

Още много публични личности прочетоха откъси от своите любими книги или цитираха свои творби в днешния ден. Председателят на Училищно настоятелство – Севлиево Светла Георгиева чете откъс от “Под игото”, главният редактор на най-дълго издавания у нас вестник “Росица” Минка Минчева запозна децата с авторката Иванела Самуилова и нейната книга “Бабо, разкажи ми спомен”, а “Как да печелим приятели и да влияем на другите”, младите читатели научиха от творбата на Дейл Карнеги, прочетена от Мариана Тодорова – председател на Училищно настоятелство при СУ „Васил Левски“.

Стихотворението “Вечерен тромпет” от едноименната стихосбирка на Борис Христов бе рецитирано от Добринка Минкова – директор на Градска библиотека, Мирослав Марков прочете стихотворението “Ако” от Ръдиар Киплинг, а своя авторски стих “Дон Кихот” чете поетесата Даниела Йорданова.

На свой ред учениците представиха драматизации на свои любими приказки, стихове и песни. Млади автори четоха свои стихове.

снимка: Община Севлиево

Началникът на Регионалното управление на образованието Георги Маринов подари книги на съорганизаторите на събитието. “Един археолог пътешества по света“ на Николай Овчаров получиха възпитаниците на СУ “Васил Левски” и ОУ “Стефан Пешев”, а “Приказки на Андерсен” и “Приказки на братя Грим” ще четат с наслада децата от детските градини “Радост” и “Щастливо детство”.

снимка: Община Севлиево

До края на седмицата в пет тематични дни се предвиждат десетки инициативи за децата и учениците от севлиевските детски градини, училища и библиотеки, свързани с книгите, четенето и образованието.

Състезания за най-добър четец и за най-добър разказвач, състезание по правопис, организирани посещения на библиотеки, срещи с писатели и поети, са малка част от събитията, които предстоят.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Старши комисар Пламен Иванов е новият директор на ОДМВР – Габрово

Published

on

Със заповед на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов старши комисар Пламен Иванов е временно преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР- Габрово.

Днес новият ръководител на областната дирекция бе представен пред състава от изпълняващия длъжността главен секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР – Габрово.

Старши комисар Пламен Иванов е роден на 01.12.1967 г. в Добрич. Завършил е висше образование в Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ и Великотърновски университет “Св. Св. Кирил и Методий”.

В системата на МВР постъпва през 1987 г. От 2020 г. изпълнява длъжността началник на Районно управление Трявна. Досегашният директор старши комисар Илиян Иванов е преназначен на друга длъжност в МВР.

Зареди още

Любопитно

Засяха първите дръвчета от гората на тамплиерите край Дебел дял

Published

on

23 април е Денят на българския светец Лазар Български Дебелдялски. Рицарите и Дамите от Командерията, носеща името на мъченика от село Дебел дял, посетиха селото и поднесоха цветя на паметната плоча пред родната къща на светеца.

Тя бе поставена през 2022 г от тамплиерите на Габровска област, по случай 220 години от смъртта му.

По данни на архимандрит Нестор от Великотърновската митрополия, още като малко момче, Лазар напуска родното място и отива в Анадола (Мала Азия). Там в Сома, Турция, става овчар. Той е силно вярващ християнин и скоро си навлича гнева на турците. По нареждане на турски големец го хвърлят в тъмница. След дълги изтезания, които Лазар покорно понесъл, изпълнен с любов към Христос, бил убит на 23 април 1802 г. на 28-годишна възраст.

Образът му е изписан в цял ръст в параклиса „Свети Архангели“ в Рилския манастир. Там е означено и родното му място Дебел дял. В него е построен храм, за който Богомил Петков и съмишлениците му тамплиери са едни от основните дарители.

По случай 250 години от рождението на Светеца, тамплиерите засадиха 25 дръвчета медоносна липа. С това поставиха началото на тамплиерска гора край село Дебел дял.

Зареди още

Новини

Междинна конференция за напредъка на проекта за Младежки център

Published

on

Междинна конференция по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“ се проведе на 22 април 2024 г. На нея присъстваха Таня Христова – кмет на Община Габрово, Иван Любомиров – зам. областен управител, доц. д-р инж. Христо Недев – зам. ректор на Технически университет – Габрово, представители на други младежки центрове от страната, културни институции в града, училища, образователни организации, партньори в провеждането на различни събития, фирми-изпълнители по проекта, медии.

Проектът се финансира чрез ФМ на ЕИП 2014-2021 г. по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, като размерът на безвъзмездната финансова помощ е 4 286 850 лв. , а собственият принос на Община Габрово – 2 267 129 лв. Той е с продължителност от 20.10.2020 до 31.08.2024 година. Партньори в неговата реализация са Технически университет – Габрово и Университетът за зелено развитие в гр. Брюне, Норвегия.

Екипът за управление на проекта представи пред присъстващите всички етапи по неговото изпълнение – проведени обществени поръчки, сключени договори, изпълнени дейности. Специално внимание бе отделено на съвместните инициативи с норвежкия партньор – посещения, обучения и споделяне на добри практики с екипа на проекта, Младежкия център и младежи от Габрово.

Представен бе екипът на Младежки център – Габрово и инициативи на Центъра, които имат за цел да развиват капацитета на младите хора, да насърчават участието им във вземането на решения за града и тяхната общност, лидерството, професионалната ориентация, доброволчеството и медийната грамотност. Представени бяха и организирани събития и инициативи в областта на културата, спорта, екологията, творчеството, здравословния начин на живот и психичното здраве. Събитието бе съпътствано от изложба с проекти на младежите от различни работилници – рисунки, фотографии, глинени маски, къщички за птици, светещи фигури.

Отправена бе покана за следващото събитие, организирано от младите хората – „Фестивал на цветята“, който ще се проведе на 27 април 2024 г. в парк „Маркотея“ в Габрово.

Дейностите на Младежки център – Габрово се изпълняват по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“, финансиран по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, финансиран от ФМ на ЕИП 2014-2021.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица