Свържи се с нас

Новини

Петър Курумбашев: Брекзит е като торнадо – всички го очакват, а част от хората дори се радват да видят съседите си във въздуха

Българският евродепутат бе един от организаторите на семинар в кметството на Лондон

Published

on


„Вече започнах да се обърквам какъв Брекзит иска Великобритания покрай всички обсъждани варианти – „твърд“, „мек“ и т.н. Мисля си обаче, че може да се последва примера на америкаците, които кръщават торнадата с женски имена. При Брекзит е горе-долу като при торнадо – всички го очакват, надяват се да пощади домовете им, а част от хората дори се радват, като виждат къщите на съседите си във въздуха.“

Това заяви Петър Курумбашев, член на Делегацията на българските социалисти в ЕП, по време на семинара „Подкрепа за лондончаните от Източна Европа в контекста на Брекзит“, който се проведе в Кметството на Лондон в петък. Събитието бе организирано от българския евродепутат и колегите му Люси Андерсън и Себ Данс от Великобритания.


Домакин на семинара бе заместник-кметът на Лондон по социална интеграция Матю Райдър. Откривайки събитието, той заяви, че гражданите на ЕС продължават да са добре дошли да останат в Лондон, както и че Кметството ще продължи да прави всичко възможно, за да им съдейства.


Петър Курумбашев коментира още: „Лично за мен не представлява интерес продължаването на преговорите в областта на търговията, например, ако не видя напредък в договарянето на детайлите по статута на уседналост, здравните права и студентските такси. „Неприемлив е вариантът, в който таксите за нашите студенти (граждани на ЕС) в университетите във Великобритания се повишават до нивата за другите държави“, добави евродепутатът. В момента гражданите на Великобритания и ЕС плащат по-евтини такси от тези на чуждестранните студенти от държави извън ЕС.

Петър Курумбашев изрази съжаление, че лейбъристката партия не защитава ясно и на висок глас позицията за оставане на Великобритания в ЕС и не е инициирала референдум по въпроса. „Защо просто Лондон не кандидатства за това да бъде първият град – индивидуален член на ЕС?“, попита на шега българският евродепутат.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Николай Василев и Стоян Ацаров застават начело на БФС – Габрово

Published

on

Българският футболен съюз (БФС) обяви промени в ръководствата на областните си съвети, като основен акцент бе представянето на новото ръководство на БФС – Габрово. Николай Василев поема поста председател на Областния съвет, а негов заместник ще бъде Стоян Ацаров.

По време на срещата във Велико Търново дългогодишният председател Георги Трендафилов бе отличен с почетен плакет за своя принос към развитието на футбола в региона.

*На снимката: Стоян Ацаров и Николай Василев

Промените станаха ясни в рамките на обиколките на БФС в страната, които целят изграждане на открит и устойчив диалог с футболната общност във всички региони. В срещата в Старата столица участваха представители на над 80 клуба, президентът на БФС Георги Иванов и представители на местната власт.

„Радва ни интересът към този отворен диалог, който започнахме още миналата година. Подобни инициативи са ключови за развитието на българския футбол и доказват, че имаме обща кауза, която ни обединява“, подчерта президентът на БФС Георги Иванов.

Зареди още

Крими

38-годишен катастрофира при опит за бягство от полицията

Published

on

38-годишен мъж от село Ряховците се озова в габровския арест, след като си спретна гонка с полицията. Екшънът се разиграл вечерта на 15 януари.

Малко след 20.00 часа, в село Драгановци автопатрулен екип на габровската полиция предприел действия за спирането на лек автомобил „Мерцедес“.

Вместо да отбие, водачът не се подчинил на полицейското разпореждане и ускорявайки продължил движението си, в опит да осуети проверката.

В района на село Новаковци същият реализирал пътнотранспортно произшествие. Догонилите го полицаи на място установили самоличността му на водача. Това бил 38-годишният от село Ряховците.

Мъжът не могъл да представи свидетелство за управление на МПС, като при извършената справка в информационните масиви на МВР органите на реда установили, че е неправоспособен.

Беглецът отказал да бъде тестван за употребата на алкохол и наркотични вещества. Установено било още, че регистрационните табели, поставени на автомобила, били издадени за друго МПС.

При последвалото претърсване в автомобила била намерена суха зелена листна маса, реагирала при полевия наркотест на марихуана.

Лицето било отведено в габровския арест, където било задържано по реда на Закона за МВР за срок до 24 часа, като срещу него е образувано бързо производство.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново гостува с изложба в Полски Тръмбеш

Published

on

В началото на 2026 година Исторически музей – Дряново поставя начало на поредица от гостуващи събития, чрез които ще представя пред широка публика богатството от творби, съхранени във фонда на своя художествен отдел. Първото от тези събития е изложбата „Тогава и сега“, която ще бъде открита на 20 януари 2026 г. в музея в Полски Тръмбеш. Експозицията събира произведения на автори от различни поколения, стилове и епохи.

Историческият музей в Дряново от началото на своето създаване във втората половина на XX в. е събирал творби на тогавашни художници, предимно тематично и сюжетно обвързани с характера на музея, с името на Колю Фичето и неговото наследство. Създадената Художествена галерия е стартирала своята дейност през 1990 г. с творби от фонд „1300 години България“ с произведения на художници от втората половина на XX в. и дарение с творби на Иван Койчев. Когато години по-късно, двата института се сливат и когато преди няколко години се обособи художествен отдел в музейната структура, масивите на двата фонда образуваха една интересна и тематично богата колекция.

Ценно допълнение към нея са произведенията, създадени по време на традиционния национален пленер по живопис „Памет и настояще“, който ежегодно обогатява фонда с нови, съвременни пластични търсения и артистични интерпретации.

„Тогава и сега“ поставя акцент върху диалога между миналото и настоящето в изкуството – срещата на авторите от XX век и съвременните творци, които споделят различни гледни точки, но и общо вдъхновение.

Изложбата показва как произведенията, независимо от времето на своето създаване, остават мост между поколенията и носят усещане за непреходна красота и духовност.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица