Свържи се с нас

Новини

Габрово вече е в Асоциацията на областните управители

Присъединихме се към Асоциацията на областните управители на страните от Централна и Източна Европа и Китай

Published

on

снимка: Областна администрация – Габрово

Областният управител на Габрово Невена Петкова подписа споразумение за присъединяване към Асоциацията на областните управители на страните от Централна и Източна Европа и Китай.

В рамките на работната среща на Асоциацията тя представи габровския регион и заяви желание за сътрудничество на областно ниво с китайска провинция в сферата на туризма, бизнеса и иновациите.

Това се случи в рамките на Четвъртата среща на местните лидери на страните от Инициативата „16+1“, която премина под мотото „Глобално мислене, действия на местно ниво“ и се организира от Министерството на Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 и областния управител на област София.

снимка: Областна администрация – Габрово

Партньори на форума бяха Столична община, Националното сдружение на общините в Република България, Националният дворец на културата, както и Секретариата за сътрудничество между Китай и страните от ЦИЕ, Асоциацията на областните управители на страните от ЦИЕ и Китай, и Китайска народна асоциация за приятелство с чужбина.

Четвъртата среща на местните лидери на страните от ЦИЕ и Китай се проведе само три месеца след Седмата среща на правителствените ръководители на държавите от формата „16+1“, състояла се в София на 7 юли.

Целта на форума е да надгради постигнатите резултати и договорености от Срещата на върха, на която бяха очертани и „Насоките от София“. Дискусиите този път бяха съсредоточени върху развитието на сътрудничеството в областта на туризма, селското стопанство, индустриалните зони и паркове, малките и средните предприятия. В програмата бяха включени презентации и речи на говорители от България, Китай и страните от ЦИЕ.

снимка: Областна администрация – Габрово

Инициативата „16+1“ за сътрудничество между Китай и 16-те страни от ЦИЕ е важен механизъм за стимулиране на политическия диалог, инвестициите, търговските и икономическите отношения и сътрудничеството в широк кръг от области.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Благотворителният базар и концерт в подкрепа на малкия Ники събра над 6 000 евро

Published

on

Над 6 000 евро събра благотворителният концерт с базар „Дъга от доброта“, организиран от ДГ „Слънце“.

Събраните средства са в подкрепа на малкия Ники от Габрово, който се бори с тежката диагноза лимфобластна Т- клетъчна анемия.

На сцената се изявиха всички малчугани от градината, както и гостуващи изпълнители.

Зареди още

Култура

Главният редактор на най-голямата информационна агенция в Индия посети „Етър“-а

Published

on

Музей „Етър“ е пример как културното наследство може да бъде съхранено за бъдещите поколения. След 400-500 години това, което правим днес, ще има много по- голямо значение, отколкото ни се струва сега. Това заяви при посещението си в музей „Етър“ Виджай Джоши, главен редактор на най-голямата индийска информационна агенция Прес Тръст ъф Индия (PTI).

Той е в България по покана на директора на БТА. Посещението на един от водещите индийски медийни ръководители в етнографски музей „Етър“ край Габрово се превърна в разговор за културното наследство, свободата на словото, фалшивите новини и ролята на журналистиката в съвременния свят.

„Мисля, че това е невероятно. Никога не съм виждал нещо подобно. Индийската цивилизация знаем колко е стара. И може би това е урок за нас – как да запазим историята“, коментира Джоши. По думите му, съхраняването на традиции, занаяти и памет е инвестиция, чието истинско значение ще бъде оценено след векове.

„Нека се огледаме и да си дадем сметка – след 2000 години какво значение ще има сътвореното от нас“, допълни той. По време на визитата в музея бяха обсъдени и теми като свободата на словото в Индия, условията за работа на журналистите и състоянието на медиите по света. „И в Индия има свободна преса и пресата може да пише за всичко, което иска. Но както и в останалия свят, има финансов натиск и натиск от социалните медии“, заяви Виджай Джоши.

Според него социалните мрежи променят изцяло начина, по който се създава и разпространява информация. Главният редактор на PTI подчерта, че днес много хора вярват, че могат да правят журналистика само с мобилен телефон или камера, но това не гарантира достоверност.

„Има много фалшиви новини. Значението на традиционната журналистика е още по- голямо сега“, посочи той. По думите му потребителите все по-трудно различават проверената информация от манипулацията, а обществото често предпочита да чете това, в което вече вярва.

Въпреки натиска на дигиталната среда, Виджай Джоши е убеден, че традиционните медии ще оцелеят, защото тяхната сила е в проверката на фактите. „Журналистът не може просто да каже това, което другите искат. Той казва истината, когато е проверена“, заяви той.

Според него ще дойде момент, когато обществото ще оцени истинската журналистика именно заради лавината от дезинформация. Музей „Етър“ – мост между миналото и бъдещето Посещението на Виджай Джоши затвърждава международния интерес към музей „Етър“, който продължава да бъде едно от най-разпознаваемите места за български занаяти, традиции и културен туризъм.

За госта от Индия музеят е не просто туристически обект, а пример как една нация пази паметта си за идните поколения.

Зареди още

Новини

Сребро за Йоан Велчев от шахматния фестивал „Питагор Елит”

Published

on

14-годишният състезател на Шахматен клуб „Орловец 1997”-Габрово Йоан Велчев завоюва сребърен медал във Втория международен шахматен фестивал „Питагор Елит”, който се проведе в София в Частното средно училище „Питагор”.

Йоан постигна 6 от 7 възможни точки и се нареди втори в генералното класиране сред 50 деца.

Благодарение на организаторите на турнира Детски образователен център Елит-София и домакините от ЧСУ „Питагор” участниците се запознаха с първия български хуманоиден робот Робърт, който поздрави шахматистите и отговаря на техни въпроси.

За състезателите, класирали се на престижните места бяха осигурени и парични награди, а партиите на водещите състезатели бяха предавани в реално време онлайн.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица