Свържи се с нас

Новини

Най-пренебрегваният и „неуважаван“ пътен знак в Габрово!

Published

on

© Copyright 2018 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Масово шофьори в Габрово не се съобразяват с пътен знак номер Б2, поставен на кръстовището между ул.“Орловска“ с бул.“Христо Смирненски“, нито с поставената хоризонтална маркировка.

© Copyright 2018 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Изключително често, вместо водачите на автомобили да спрат и пропуснат движещите се по пътя с предимство превозни средства по бул.“Христо Смирненски“ в посока Велико Търново, шофьори нарушават Закона и правилата за движение, подминавайки и напълно неглижирайки пътния знак, относно предимството.

© Copyright 2018 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Безспорно това би отредило челна позиция на „стоп-а“, намиращ се на възловото кръстовище, в класацията на най-пренебрегваните и „неуважавани“ пътни знаци в Габрово, ако тя съществуваше.

Изводът може да се направи от извършена от наш екип репортерска проверка, след получен от читател сигнал до редакцията на „Габрово Нюз“, по отношение на безопасността по родните пътища.

© Copyright 2018 — Gabrovo News. All Rights Reserved

От 20-минутното ни журналистическо наблюдение се натъкнахме на над 50 случая на шофьори, които изобщо не взеха под внимание пътния знак, имащ определеното значение и основна цел – да регулира движението.

За щастие при проверката ни пътни инциденти не се случиха, но предпоставки за възникване на произшествия, поради неспазването на знака, не липсваха. Често пъти, за да избегнат конфликтна ситуация и евентуален сблъсък, шофьорите навлизат в уширението на пътя, обособено като автобусна спирка.

© Copyright 2018 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Според Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата, уреждащ прилагането на Закона, пътните знаци относно предимството определят реда за преминаване на пътните превозни средства през кръстовища и стеснени участъци от пътя.

© Copyright 2018 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Ще припомним, че значението на пътен знак Б2 е: „Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство!“. Той има формата на правилен осмоъгълник. Фонът на знака е червен, а символът „STOP“ и граничната линия са бели.

© Copyright 2018 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„Габрово Нюз“ апелира към всички водачи на моторни превозни средства да спазват Закона за движение по пътищата, да проявяват необходимата толерантност и отговорност към спазване на правилата за пътна безопасност, за да бъдат гарантирани здравето и живота на всички!

© Copyright 2018 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Ако и Вие желаете да ни покажете Вашия поглед към събитията от деня или сте станали свидетел на нещо, което Ви е направило впечатление, не се колебайте да ни сигнализирайте на редакционния телефон +359 878 993 779 или на адрес: info@gabrovonews.vxpknrygwd-58e609mpx6d7.p.runcloud.link, както и на страницата ни във фейсбук. Изпращайте ни снимки, видео, сигнали, коментари и мнения, а ние ще ги предоставяме на вниманието на широката общественост. 

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Апология на сетивността“ от Калоян Христов с представяне в Габрово

Published

on

На 4 април, четвъртък, от 17.30 часа в изложбената зала на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще бъде представена новата стихосбирка на поета Калоян Христов „Апология на сетивността“, издание на издателство „Знаци”.

Модератор и водещ на поетичната среща ще бъде Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново.

В представянето ще вземат участие Музикантите Цветомир Цанков и Огнян Тюлюмбаков. Ще участват също актьорите Виктория Василева и Павел Кинчев.

За книгата ще говори Елвира Христова, директор на Националната Априловска гимназия.

Калоян Христов завършва средното си образование в Националната Априловска гимназия (Габрово). Завършва и специалност „Българска филология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, както и магистратура към Факултета по педагогика на СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Образователен мениджмънт“. Той е един от създателите и редакторите на литературния сайт Tetradkata.com, както и на издателство „Тетрадката“. Преподвател е по български език и литература в гимназиален етап в Частна немска езикова гимназия „Ерих Кестнер“, гр. София. Води ежегоден курс по творческо писане за ученици.

Литературни изследвания на Калоян Христов са публикувани в сп. „Литературата“ и др. Негови научни разработки са: „Геометрия на пространствата в декоративния роман на Чавдар Мутафов „Дилетант“; „Мегданът и кабинетът като топоси на селото и града“; “Културна биография на Васил Априлов и Габровското училище през погледа на Петко Славейков и Светослав Миларов” и др. През 2018 г. излиза първата му книга с поезия – „Съвпадения“. Негови стихове са публикувани във в. „Литературен вестник“, сп. „Нова асоциална поезия“, сп. „Литературен свят“, сп. „Пламък“, алм. „Зорница“, LiterNet, антологията „Поезия срещу войната“ и др. Участва в международния поетичен пленер „Софийските метафори“ през 2020, 2021, 2022, 2023 г.

По покана на музикантите от група „SoulBmoll“ пише текста на песента „Нова посока“, която става част от първия албум на групата. През 2020 г. се появява втората му стихосбирка – „Солени молекули“ (изд. „Знаци“). Носител е на: Първа награда за поезия в Националния конкурс „Никола Вапцаров“ (2019), Голямата награда за поезия на Националния литературен конкурс „Море“ (2020), Априловска награда за книга на годината в категория „Млад автор“ (2021), два пъти е финалист в международния поетичен конкурс „Мили Дуели“ (2019, 2021), номинация в разширения списък за Националната литературна награда „Перото“ (2021), почетна грамота от Националния литературен конкурс „Владимир Башев“ (2021). Негови стихове са преведени на английски, арабски, сръбски и испански.

Зареди още

Икономика

Ново изследване открои колко е работната сила в региона

Published

on

Заетите лица, на възраст от 15 до 64 навършени години в област Габрово, са 39 хиляди. Това сочат резултатите от проведено наблюдение на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“ по отношение на работната сила през миналата година.

Коефициентът на заетост на населението, в същата възрастова група, е 70.5процентни пункта. 65.4% от тях са мъжете, а 75.7% жените. В сравнение с 2022 г. коефициентът намалява с 0.7%, отчитат още от Статистиката.

През 2023 г. икономически активните лица на възраст между 15 и 64 навършени години в област Габрово са 43.0 хиляди или 77.6% от населението на същата възраст. В сравнение с 2022 година коефициентът на икономическа активност се увеличава с 0.5 процентни пункта.

Общият брой на заетите лица е 40.1 хил., от които 19.1 хил. или 47.6% са мъже, а 21.0 хил. или 52.4% са жени. Коефициентът на заетост на населението на възраст 15 и повече навършени години в областта е 47.8% (48.5% за мъжете и 47.2% за жените).

Наблюдението на работната сила във всички държави – членки на ЕС, включително и в България, се провежда в съответствие с изискванията на Регламент (EС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки, и свързаните с него прилагащи регламенти на Европейската комисия в областта на статистиката на работната сила.

Зареди още

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица