Свържи се с нас

Новини

Какво свършиха габровските депутати за избирателите си?

Published

on

снимка: www.parliament.bg

Новият политически сезон дойде. С него съвпадна и официалното начало на европредседателството на България. За съжаление, съвпадна и със задълбочаващата се политическа нестабилност у нас.

Но нека оставим настрана за момент правителството и обстановката в страната, а видим какво се случи тук, на местна почва – в Габрово и региона. Какво направиха народните представители, които всички ние излъчихме с гласа си? Зад какви идеи застанаха те и каква политика проведоха, защитиха ли интересите ни като техни избиратели?

На първо място обаче да кажем кои са те. Двама депутати са от управляващата партия ГЕРБ – Николай Сираков и Иглика Събева, един от БСП – Кристина Сидорова и един от коалиционните партньори на кабинета „Борисов“ от Обединени патриоти – Борис Вангелов.

Първите трима са познати лица, предвид политическата и партийната им ангажираност в региона през последните години, но Вангелов така и не го видяхме нито един път. Освен че не е родом от Габровска област, той не се ангажирал с нито един местен проблем до момента, поне по официална информация.

Парламентарната дейност на депутатите е в пряка връзка с поставените към тях питания по време на отворените приемни за граждани, които се предполага да бъдат организирани ежеседмично. Затова и тя е от особено значение за работата им.

Правейки обобщение обаче, ясно се вижда, че народните представители от управляващата коалиция рядко питат министрите или пък го правят извън пленарна зала.

Иглика Събева

Кристина Сидорова

Кратката справка в сайта на Народното събрание, в секция Парламентарна дейност – Въпроси, показва, че Николай Сираков е задал 4 въпроса, Иглика Събева – 1, съвместно със Сираков, Борис Вангелов – няма отправени питания.

Най – активна по отношение на писмени и устни въпроси към министрите на правителството е била Кристина Сидорова, с рекордните 20.

На сайта на Народното събрание са публикувани всички отговори в писмен вид, а устните са качени в световен сайт за видеосподеляне, установи проверка на „Габрово Нюз“.

Борис Вангелов

Николай Сираков

Какво друго са свършили габровските народни представители в Парламента?

Депутатът от ГЕРБ Николай Сираков е положил подписа си под 3 законопроекта и 1 проект на решение, съпартиецът му Иглика Събева – под 3 законопроекта, а патриотът Борис Вангелов – под 5 законопроекта и 1 проект на решение. Депутатът от левицата Кристина Сидорова е внесла цели 9 законопроекта, 3 предложения и 8 проекта за решение.

Интересно е да се проследи и в какви сфери са насочили вниманието си габровските народни избраници. Сираков се е заел с културата и медиите, член е и на Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление. Събева участва също в работата на две комисии – Комисия по правни въпроси и Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата. Вангелов, явно предвид предишната си работа и афинитета на патриотите към отбраната, е насочил усилията си към Комисия по политиките за българите в чужбина и Комисия по отбраната. Кристина Сидорова се е ангажирала с корупцията и е зам. председател на Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика.

След обстойния преглед на цялата парламентарна дейност на депутатите ни, следва да видим зад какви политики застанаха те. Според информация, публикувана от пресцентъра на ГЕРБ и БСП, отворени приемни за граждани са правени, макар и да не е уточнен точният им брой. За Сираков и Събева в медиите са излизали статии за няколко такива срещи с граждани.

За Вангелов липсва информация, а за Сидорова пресцентърът на социалистите в Габрово съобщава, че отворени приемни е правила всеки понеделник в областния град от 14 до 16 ч. в офиса на партията и е посещавала всяка седмица по една община от област Габрово за среща с хората, както и е провеждала приемни в малките населени места – Здравковец, Влайчовци, Яворец, Ганчовец, Стоките, Сенник и др.

По информация, оповестена отново в медиите, народният представител от левицата се е заела активно с културни дела, по-конкретно с проблемите на читалищата в областта. Тя е провеждала срещи с читалищните дейци в почти целия Габровски регион, дори преди месец инициира и национална кръгла маса в сградата на Народното събрание, по повод промени в Закона за народните читалища.

От друга страна, депутатът от ГЕРБ Сираков подкрепя построяването на нова камерна зала в Габрово. Заради близостта обаче на предвижданата сграда до жилищни блокове в централната градска част, до момента проектът среща неодобрението на 200 семейства, по информация на живущи там, дадена на организираната среща на 8-ми януари между недоволните граждани и подкрепящите проекта.

Относно двата важни проблема за областта – водоснабдяването в Севлиево и казуса „Емко” в Трявна, активност и позиция се вижда неколкократно от Сидорова. Тя присъства и на организирания протест в Севлиево и подкрепи исканията на стотиците семейства в Трявна, които бяха на прага да изгубят прехраната си. Зададе и няколко въпроса до министъра на регионалното развитие и благоустройството, и до икономическия министър.

От друга страна, Сираков и Събева отправиха 1 писмено питане до министър Нанков през юни, във връзка с водния проблем на Севлиево и не са присъствали на протестите на хората, но пък излязоха с коментари в публичното пространство след гражданското недоволство.

Очакваме новия политически сезон да открие хоризонт за още действия на народните избраници, които ние ще направим публично достъпни до широката аудитория на нашата медия.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Апология на сетивността“ от Калоян Христов с представяне в Габрово

Published

on

На 4 април, четвъртък, от 17.30 часа в изложбената зала на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще бъде представена новата стихосбирка на поета Калоян Христов „Апология на сетивността“, издание на издателство „Знаци”.

Модератор и водещ на поетичната среща ще бъде Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново.

В представянето ще вземат участие Музикантите Цветомир Цанков и Огнян Тюлюмбаков. Ще участват също актьорите Виктория Василева и Павел Кинчев.

За книгата ще говори Елвира Христова, директор на Националната Априловска гимназия.

Калоян Христов завършва средното си образование в Националната Априловска гимназия (Габрово). Завършва и специалност „Българска филология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, както и магистратура към Факултета по педагогика на СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Образователен мениджмънт“. Той е един от създателите и редакторите на литературния сайт Tetradkata.com, както и на издателство „Тетрадката“. Преподвател е по български език и литература в гимназиален етап в Частна немска езикова гимназия „Ерих Кестнер“, гр. София. Води ежегоден курс по творческо писане за ученици.

Литературни изследвания на Калоян Христов са публикувани в сп. „Литературата“ и др. Негови научни разработки са: „Геометрия на пространствата в декоративния роман на Чавдар Мутафов „Дилетант“; „Мегданът и кабинетът като топоси на селото и града“; “Културна биография на Васил Априлов и Габровското училище през погледа на Петко Славейков и Светослав Миларов” и др. През 2018 г. излиза първата му книга с поезия – „Съвпадения“. Негови стихове са публикувани във в. „Литературен вестник“, сп. „Нова асоциална поезия“, сп. „Литературен свят“, сп. „Пламък“, алм. „Зорница“, LiterNet, антологията „Поезия срещу войната“ и др. Участва в международния поетичен пленер „Софийските метафори“ през 2020, 2021, 2022, 2023 г.

По покана на музикантите от група „SoulBmoll“ пише текста на песента „Нова посока“, която става част от първия албум на групата. През 2020 г. се появява втората му стихосбирка – „Солени молекули“ (изд. „Знаци“). Носител е на: Първа награда за поезия в Националния конкурс „Никола Вапцаров“ (2019), Голямата награда за поезия на Националния литературен конкурс „Море“ (2020), Априловска награда за книга на годината в категория „Млад автор“ (2021), два пъти е финалист в международния поетичен конкурс „Мили Дуели“ (2019, 2021), номинация в разширения списък за Националната литературна награда „Перото“ (2021), почетна грамота от Националния литературен конкурс „Владимир Башев“ (2021). Негови стихове са преведени на английски, арабски, сръбски и испански.

Зареди още

Икономика

Ново изследване открои колко е работната сила в региона

Published

on

Заетите лица, на възраст от 15 до 64 навършени години в област Габрово, са 39 хиляди. Това сочат резултатите от проведено наблюдение на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“ по отношение на работната сила през миналата година.

Коефициентът на заетост на населението, в същата възрастова група, е 70.5процентни пункта. 65.4% от тях са мъжете, а 75.7% жените. В сравнение с 2022 г. коефициентът намалява с 0.7%, отчитат още от Статистиката.

През 2023 г. икономически активните лица на възраст между 15 и 64 навършени години в област Габрово са 43.0 хиляди или 77.6% от населението на същата възраст. В сравнение с 2022 година коефициентът на икономическа активност се увеличава с 0.5 процентни пункта.

Общият брой на заетите лица е 40.1 хил., от които 19.1 хил. или 47.6% са мъже, а 21.0 хил. или 52.4% са жени. Коефициентът на заетост на населението на възраст 15 и повече навършени години в областта е 47.8% (48.5% за мъжете и 47.2% за жените).

Наблюдението на работната сила във всички държави – членки на ЕС, включително и в България, се провежда в съответствие с изискванията на Регламент (EС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки, и свързаните с него прилагащи регламенти на Европейската комисия в областта на статистиката на работната сила.

Зареди още

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица