Свържи се с нас

Новини

Служители на Горското подкрепиха свои колеги и разкриха „дървената мафия“

Published

on


Във връзка с излъчен репортаж за незаконна сеч и роднински връзки в горското стопанство в Габрово
в ефира на една от националните медии, служители на ТПДГС – Габрово разпространиха до местните медии отворено писмо, в подкрепа на своите колеги, попаднали в сутрешния блок на телевизията. Освен това беше разкрито кой покровителства така нар. „дървена мафия“ и чии интереси се обслужват.

В едно от двете разпространени до габровските медии писма, което публикуваме без редакторска намеса, пише:

„Във връзка с излъчения репортаж на 08.12.2017 г. по Нова телевизия искаме да изразим своята твърда и решителна подкрепа на нашите колеги и ръководители инж. Иваничка Иванова и инж. Николай Русев – достойни и доказани професионалисти.

Потвърденото решение на Върховен Административен Съд за липса на конфликт на интереси между т.нар. „баща и син” явно няма никакво значение за Нова ТВ. В репортажа беше отбелязано, че името на инж. Иванова фигурира в Търговския регистър като управител на фирма „Узана 99“ ЕАД.

Противно на всяка журналистическа етика беше умишлено пропуснат фактът, че има Заличаване на обстоятелства от 2012-та година, според които тя вече не фигурира като управител.

Медията изопачи фактите като извади от контекста думите и кадрите, насочвайки всички срещу нас и нашите ръководители.

Тенденциозните атаки на медията, породени от „анонимни“ сигнали от „достойни лесовъди“, които продължават вече втора година, уронват престижа не само на стопанството, но и на цялата гилдия.

Принудени сме да вземем крайни мерки като обявим готовност за стачни действия или оставка на целия колектив. Злословията, насочени срещу нас, са продиктувани от лични интереси и са в ущърб на стопанството, респективно и на Държавата.

Недопустимо е мнението на бивш ръководител, отговорен за финансовия срив на стопанството и редица административни нарушения, да бъде взето под внимание и да е меродавно за формиране на общественото мнение.

Претендираме, че излъченият репортаж е безкрайно манипулативен и тенденциозен, в нарушение на журналистическата етика, с ясната цел, че под предлог отразяване на „обективната истина“ се обслужват лични и корпоративни интереси.

Дълбоко трябва да се подчертае, че самоволно мнението на заинтересовани страни не е отразено в пълнота и смисъл, с което отново е постигната поредната крайна цел – отстраняване на кадърни и съвестни колеги.“

Във второто отворено писмо, разпространено до местните медии, служителите на ТПДГС – Габрово твърдят, че от няколко години насам са подложени на сериозен тормоз от така нар. „дървената мафия“ и някои нейни „слуги“, работещи в държавното стопанство, които вместо да удовлетворяват обществените потребности от дървесина, да опазват гората и да се грижат за нея, се интересуват само от частния интерес.

По думите на служителите на ТПДГС – Габрово по времето на бившия директор на стопанството и негов личен приятел Красимир Илиев (попаднал в излъчените кадри) е имало сериозни репресии към служители, масови уволнения или към подтикване за напускане. Тогава ДГС – Габрово е било поставено в ситуация на финансов колапс и нетърпима работна среда, изпълнена със страх и нерви.

Един от най-отявлените противници на обществения интерес и защитник на личните изгоди непрестанно спекулирал със синдикална защита, от която се ползва, бидейки председател на СО на ФСОГСДП към КНСБ. Този техен „колега“ Станимир Колев упражнявал ежедневен тормоз над всеки един от служителите в дните, когато е на работа.

От няколко месеца той е осъден, с влязла в сила присъда – заради закана за убийство, отправяна с насочено огнестрелно оръжие. Вината на Колев е била доказана на две съдебни инстанции, със самочувствието на несменяем като председател на синдикатите от КНСБ и получаващ тяхната подкрепа като такъв.

Въпреки осъдителната присъда той не променил поведението си към служителите, нито спазвал трудовата дисциплина, като продължителните болнични, неплатени и платени отпуски били негово виждане за служител на трудов договор.

Пасивната агресия на Колев не просто увреждала психоклимата в работния колектив, но и буквално ограничавала възможностите служителите да работят ефективно, поради непрестанните и неоснователни доноси и сигнали, изпращани от „достойни“ лесовъди до различни инстанции и медии.

Според служителите на ТПДГС – Габрово многобройните сигнали и проверки, които се правят в стопанството, отнемат време и разпиляват енергия, които иначе се влагат в текущи задължения. През последните месеци, откакто ДГС – Габрово има ново ръководство, работата се оптимизира, с подобрени резултати и за първи път се осъществяват реални търгове за продажба на дървесина, твърдят още горските.

Служителите на ТПДГС – Габрово са на мнение, че това не е изгодно на някои фирми, които явно желаят да се върне старото положение и ръководство, а напрежението, породено от поредните „зрителски сигнали“, прави атмосферата повече от нетърпима. Хората, работещи в горското в Габрово, искат техните права – лична сигурност и работа в нормална среда, да бъдат защитени.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Апология на сетивността“ от Калоян Христов с представяне в Габрово

Published

on

На 4 април, четвъртък, от 17.30 часа в изложбената зала на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще бъде представена новата стихосбирка на поета Калоян Христов „Апология на сетивността“, издание на издателство „Знаци”.

Модератор и водещ на поетичната среща ще бъде Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново.

В представянето ще вземат участие Музикантите Цветомир Цанков и Огнян Тюлюмбаков. Ще участват също актьорите Виктория Василева и Павел Кинчев.

За книгата ще говори Елвира Христова, директор на Националната Априловска гимназия.

Калоян Христов завършва средното си образование в Националната Априловска гимназия (Габрово). Завършва и специалност „Българска филология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, както и магистратура към Факултета по педагогика на СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Образователен мениджмънт“. Той е един от създателите и редакторите на литературния сайт Tetradkata.com, както и на издателство „Тетрадката“. Преподвател е по български език и литература в гимназиален етап в Частна немска езикова гимназия „Ерих Кестнер“, гр. София. Води ежегоден курс по творческо писане за ученици.

Литературни изследвания на Калоян Христов са публикувани в сп. „Литературата“ и др. Негови научни разработки са: „Геометрия на пространствата в декоративния роман на Чавдар Мутафов „Дилетант“; „Мегданът и кабинетът като топоси на селото и града“; “Културна биография на Васил Априлов и Габровското училище през погледа на Петко Славейков и Светослав Миларов” и др. През 2018 г. излиза първата му книга с поезия – „Съвпадения“. Негови стихове са публикувани във в. „Литературен вестник“, сп. „Нова асоциална поезия“, сп. „Литературен свят“, сп. „Пламък“, алм. „Зорница“, LiterNet, антологията „Поезия срещу войната“ и др. Участва в международния поетичен пленер „Софийските метафори“ през 2020, 2021, 2022, 2023 г.

По покана на музикантите от група „SoulBmoll“ пише текста на песента „Нова посока“, която става част от първия албум на групата. През 2020 г. се появява втората му стихосбирка – „Солени молекули“ (изд. „Знаци“). Носител е на: Първа награда за поезия в Националния конкурс „Никола Вапцаров“ (2019), Голямата награда за поезия на Националния литературен конкурс „Море“ (2020), Априловска награда за книга на годината в категория „Млад автор“ (2021), два пъти е финалист в международния поетичен конкурс „Мили Дуели“ (2019, 2021), номинация в разширения списък за Националната литературна награда „Перото“ (2021), почетна грамота от Националния литературен конкурс „Владимир Башев“ (2021). Негови стихове са преведени на английски, арабски, сръбски и испански.

Зареди още

Икономика

Ново изследване открои колко е работната сила в региона

Published

on

Заетите лица, на възраст от 15 до 64 навършени години в област Габрово, са 39 хиляди. Това сочат резултатите от проведено наблюдение на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“ по отношение на работната сила през миналата година.

Коефициентът на заетост на населението, в същата възрастова група, е 70.5процентни пункта. 65.4% от тях са мъжете, а 75.7% жените. В сравнение с 2022 г. коефициентът намалява с 0.7%, отчитат още от Статистиката.

През 2023 г. икономически активните лица на възраст между 15 и 64 навършени години в област Габрово са 43.0 хиляди или 77.6% от населението на същата възраст. В сравнение с 2022 година коефициентът на икономическа активност се увеличава с 0.5 процентни пункта.

Общият брой на заетите лица е 40.1 хил., от които 19.1 хил. или 47.6% са мъже, а 21.0 хил. или 52.4% са жени. Коефициентът на заетост на населението на възраст 15 и повече навършени години в областта е 47.8% (48.5% за мъжете и 47.2% за жените).

Наблюдението на работната сила във всички държави – членки на ЕС, включително и в България, се провежда в съответствие с изискванията на Регламент (EС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки, и свързаните с него прилагащи регламенти на Европейската комисия в областта на статистиката на работната сила.

Зареди още

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица