Новини
Между 40 и 60 % по-ниски сметки за отопление в санираните сгради

снимка: Община Габрово
Между 40 и 60 % са намалели сметките за отопление на санираните сгради, споделят живеещите в седемте блока, които в събота бяха открити в Габрово след обновяването им по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради.

снимка: Община Габрово
Сградите символично откриха кметът на Габрово Таня Христова и зам.министърът на регионалното развитие и благоустройството Малина Крумова. Събитието уважи и областният управител на Габрово Невена Петкова.

снимка: Община Габрово
„Пожелавам Ви да бъдете щастливи в обновения си дом и можете да разчитате на моята подкрепа“, каза Малина Крумова при официалното откриване на блока на ул. „Антим I” № 3 и 5. Тя подчерта, че сградата е изпълнена по най-добрия начин и има отлични технологични характеристики.

снимка: Община Габрово
От своя страна Таня Христова поздрави живеещите в сградата с обновяването й и благодари за съпричастността към дейностите, които Община Габрово в момента изпълнява за облагородяване на квартала.

снимка: Община Габрово
Общо 10 са санираните сгради в Габрово до момента. Това са блоковете на улиците „Спортна“ 3, „Йосиф Соколски“ 37 и „Варовник“ 11, „Антим I“ № 3 и 5; „Осми март“ №24; „Орловска“ №139; „Св. Св. Кирил и Методий“ №7 и 9; „Петър Падалски“ №6; бул. „Могильов“ №83, 85, 87; бул. „Могильов“ №84
Сключените договори за целево финансиране са 37, а сградите в процес на обновяване – 19, за останалите 8 строителството предстои.
Интересът към Програмата в Габрово се увеличава. Към средата на края на месец юни 2017 г. в града са регистрирани 254 сдружения на собствениците, подадени са 223 заявления за интерес и финансова помощ и са сключени 195 договора между Община Габрово и Сдружения на собствениците /СС/.
Желаещите са много, след разширяването на допустимостта по програмата, новите сгради, подали документи са над 180, поради това Община Габрово продължава провеждането на обществени поръчки за избор на изпълнители на енергийно и техническо обследване. Процедурите се провеждат под условие и договори ще се изпълняват само в случай, че е налично финансиране и бъдат сключени тристранни договори за целево финансиране с Българска банка за развитие.

снимка: Община Габрово
В подкрепа и улесняване на проследяването на целия процес, за гражданите Община Габрово създаде ГИС приложение за Програмата, чрез което те могат да проследяват промяната в статуса на сградите, включени в програмата – от създаване на СС до изпълнение на строителни дейности и въвеждане в експлоатация на сградите.

снимка: Община Габрово
Община Габрово беше първата в страната с подобно приложение. От момента на неговото публикуване, то привлече изключително голям интерес. Още в първата седмица приложението бе посетено от над 1000 души.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
До 4 841 евро подкрепа за пострадалите от наводненията в Габрово

Жителите на община Габрово, чието имущество пострада след обилните валежи, могат да се възползват от три форми на финансова подкрепа. Две от тях се отпускат чрез Агенцията за социално подпомагане (АСП), а третата — чрез самата Община.
Първата мярка е еднократна помощ за инцидентно възникнали жизненоважни потребности, която може да достигне до трикратния размер на линията на бедност, или около 1 171 евро.
Втората помощ е насочена към възстановяване на нанесените щети и е в размер до 1 550 евро.
В допълнение, чрез Община Габрово гражданите могат да кандидатстват и за средства от фонд „Социална закрила“ към Министерството на труда и социалната политика – до 1 300 евро, предназначени за закупуване на унищожени домакински уреди и обзавеждане.
Важно условие за получаване на подкрепа е пострадалият имот да представлява основното жилище на домакинството и да е законно построен.
За повече информация гражданите могат да се обърнат към Дирекция „Социално подпомагане“ — Габрово на телефон 066 807 247, както и към Община Габрово на телефони 066 818 390 и 818 399.

Култура
Габровски захарни декоратори представят България чрез ядливо изкуство

Габровските захарни декоратори шеф Мария Озтюрк, Албена Божидарова, Ваня Гавазова-Митева, Диана Петракиева и Надежда Аврамова представят своя талант и майсторство в националната захарна асамблея „Моята България“ – изложба, която обединява български творци от страната и чужбина в общ културен разказ за България.
Тяхното участие поставя Габрово сред активните центрове на съвременното захарно и арт декораторско изкуство у нас. Чрез изцяло ръчно изработени композиции от ядливи материали габровските автори показват, че сладкарството може да надхвърли познатите си граници и да се превърне в изящна форма на скулптура, живопис и културно послание.
Произведенията на габровските захарни декоратори са създадени с висока прецизност, художествен усет и сложни техники за моделиране. Всеки детайл е изработен на ръка, а всяка композиция носи емоционален разказ, вдъхновен от българската история, традиции, духовност и национална памет.
„За нас това участие е не само професионално признание, но и възможност да покажем, че захарното изкуство може да разказва истории, да съхранява памет и да носи силно българско послание. Вярваме, че когато едно произведение е създадено с вдъхновение и майсторство, то говори на универсален език“, споделят габровските захарни декоратори.
Особено значимо е, че всички експонати са изработени изцяло от ядливи материали, но не са предназначени за консумация. Те представляват висок клас захарно и арт декораторско изкуство, в което захарта се превръща в материал за създаване на скулптурни произведения с културна и емоционална стойност.

Захарната асамблея „Моята България“ е създадена от шеф Мария Озтюрк – утвърден захарен артист, международен съдия и многократно отличаван творец в престижни международни конкурси. Началото на проекта е поставено през 2017 година, а през годините асамблеята се превръща в едно от най- разпознаваемите български събития в света на захарното изкуство.

Юбилейното издание през 2026 година е под надслов „Разкажи България“ и събира творби на 44 участници: българи, живеещи както в България, така и в Англия, Уелс, Ирландия, Белгия, Италия и Турция. Участниците са представители на 19 български града и населени места, което подчертава националния и международния обхват на проекта. Изложбата представя теми от българската история, духовност, фолклор, архитектура и култура.
Сред сюжетите оживяват образи и символи, свързани с българската държавност, православна традиция, народни обичаи, емблематични личности и културни забележителности. Тазгодишното издание ще се проведе в рамките на третия Фестивал на захарните изкуства в България – събитие, което все по-уверено се утвърждава като една от най-значимите сцени за захарно и арт декораторско изкуство у нас.
С участието си габровските захарни декоратори доказват, че България има творци, способни да създават произведения, които впечатляват не само със своята красота, но и със сложността на изпълнението, силата на посланието и уважението към културното наследство.

Любопитно
Габрово с мащабен празник за Деня на детето (Програма)

Община Габрово организира мащабен празник по повод Международния ден на детето – 1 юни, който ще събере най-малките жители на града и техните семейства в следобедните часове на площад „Възраждане“ и в парк „Градинката с мечето“. Събитието ще предложи музика, игри, артателиета, спортни занимания, танци и още много активности на открито, информира Миглена Въгленова,“Протокол и връзки с обществеността“.
Началото ще бъде поставено в 16.30 часа на сцената на площад „Възраждане“ със спектакъла на детските градини „Градът на мечтите“. От 18.00 часа отново там публиката ще може да се наслади и на концерт на Фолклорен ансамбъл „Габровче“, а при лошо време той ще се проведе в Дома на културата „Емануил Манолов“.

Паралелно с концертите в любимия на габровци парк „Градинката с мечето“ от 17.30 часа ще започне артистична програма с игри и забавления. Предвидени са творчески дейности, изработване на хвърчила, рисуване, игри за памет и координация, както и различни спортни предизвикателства, сред които крикет, футболен слалом, баскетбол, мини щафети и семейни игри.
Специални гости на празника ще бъдат любими приказни герои, които ще посрещат децата за снимки и весело настроение. За всички участници са подготвени изненади, награди, 360- градусова атракция и положителни емоции.
В организацията и провеждането на събитието се включват Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, детският отдел на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, аниматори от център „Весели патиланци“, денс клуб „Олимпея“, вокални и фолклорни формации, социални услуги и детски градини.

-
Кримипреди един денСгащиха непълнолетен, посегнал на кутия с дарения в Габрово
-
Новинипреди един денВодата под контрол: РЗИ – Габрово следи качеството ѝ след наводненията!
-
Новинипреди един денДнес ще излязат резултатите на водата от засегнатите при наводненията райони
-
Новинипреди един ден„Янтра“ излиза за исторически шанс срещу „Септември“
-
Кримипреди един денЗадържаха рецидивист на място, намъкнал се в апартамент да краде
-
Кримипреди един денПроверяват пръчка на Държавната психиатрична болница в Севлиево
-
Любопитнопреди един денКакви обувки ще бъдат модерни този сезон?
-
Любопитнопреди 9 часаГаброво с мащабен празник за Деня на детето (Програма)










