Свържи се с нас

Култура

Смях за здраве на четиринадесетия благолаж

Published

on

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

На 22 май 2011 година за четиринадесети път в Музея „Дом на хумора и сатирата” в Габрово ще се наддумват най-сладкоречивите българи. Ще рече – ще се съберат разказвачи, които не могат без комичното устно слово, и ще започне едно необикновено състезание. Този път то ще ни убеди, че СМЕХЪТ Е ЗДРАВЕ!
В него пожелаха да участват повече от 80 сладкодумци на възраст от 7 до над 80 г. От България и българи от чужбина, които изпращаха веселите си истории, вицове и анекдоти по интернет.

Организатори са Музеят Дом на хумора и сатирата – Габрово и Регионалният експертно-консултантски и информационeн център (РЕКИЦ) „Читалища” – Габрово. Ще бъде издаден сборник с най-доброто от „Благолаж-2011”, като книжка 7 от едноименната поредица ще стане факт благодарение на спечелен проект от Музея „Дом на хумора и сатирата” в Министерството на културата за подкрепа на любителското творчество. На конкурс като на конкурс: наддумването ще протече в два кръга.

Най-напред всеки участник ще се представи и ще разкаже по свой избор приказки, вицове и весели случки по темата на състезанието. Сигурно няма да е пощадена и здравната реформа, и взаимоотношенията болни-здрави-медицина-медици-медицински персонал. Накъде без хумористични приказки на „Благолаж”! Разбира се – ще чуем приказки за Хитър Петър, Настрадин Ходжа и техните побратими. Очакваме да научим весели истории с известни личности (наши съвременници или исторически лица; политически вицове и анекдоти, пословици и поговорки) и дори нови габровски вицове. Във втория кръг ще се наддумват тримата най-добре представили се от първия кръг. И така – до излъчване на “Благолаж-2011”.

Четвърт век след първата Национална среща-наддумване ще бъде интересно не само да слушаме комични фолклорни сюжети, но и да видим кои са днес носителите на тази народна памет, какво от народното богатство продължава да вълнува най-младото поколение. В неделя, в зала 8 на Дома на хумора ще седнат заедно тридесет и четирима разказвачи, почти половината от тях – деца и ученици. Може пък „Благолаж” да се превърне в конкурс за разказвачи на хумористични приказки, нали с приказката децата заспиват, растат и набират мъдрост за живота? ДХС вече организира два детски конкурса за разказвачи на хумористични приказки, нови габровски вицове и анекдоти и дори цяла „Весела разказвачница” на 1 април тази година! Защо един следващ „Благолаж” не бъде само „детски”, или студентски, или просто младежки? Сигурна съм, че подобен експеримент си заслужава усилието!

Засега обаче участниците са само от две габровски училища (СОУ „Райчо Каролев” и ОУ „Ран Босилек”), от Детския комплекс „Йовко Йовков” в Севлиево и малката Камелия от с. Разделна, Варненско. Другите сладкодумци идват от Велико Търново и региона, Търговищко, Варненско, Троянско, от Русе и Габрово.

На доц.д-р. Ангел Гоев, когото познаваме като етнолог и директор на АЕК “Етъра”, н. с.Татяна Цанков, етнолог и фолклорист, директор на М ДХС и психотерапевтката и писателка Мадлен Алгафари се пада да определят Благолаж-2011. И както винаги, публиката също ще избере своя любим разказвач.Според Статута, ще има специална награда за най-млад участник в срещата, за най-атрактивно участие по темата (която ще даде РЕКИЦ „Читалища” – Габрово) и, разбира се, за ярко представяне по Интернет на българи от чужбина.

Четиринадесетата национална среща-наддумване „Благолаж” в Дома на хумора в Габрово ще бъде нещо като малък сеанс по смехотерапия. Повече – в залите на Веселата къща, която вече експонира творбите на Двадесетото международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата.

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица