Новини
Момичетата на „Бъки“ и момчетата на „Раховец“ спечелиха „Купата на президента“
Момичетата на ХК „Бъки“ и момчетата на ХК „Раховец“ спечелиха „Купата на президента“

снимка: sport-gabrovo.com
Отборите на домакина „Бъки“ и „Раховец“ (Горна Оряховица) станаха първите победители в турнира за „Купата на президента“. Хандбалната надпревара в памет на дългогодишния президент на ХК „Бъки“ Иван Кашавелов се проведе на 15 декември в зала „Орловец“, с участието на близо 120 деца на възраст до 12 години, които изиграха общо 12 срещи.

снимка: sport-gabrovo.com
Гости на откриването бяха Донка Кашавелова, съпруга на Иван Кашавелов, Йоана Кашавелова и изпълнителният секретар на Зонален хандбален съюз „Мизия”- Симеон Съев.

снимка: sport-gabrovo.com
При момчетата първенец стана отборът на „Раховец“. Възпитаниците на треньора Пламен Панев постигнаха три категорични победи – 15:8 (6:2) срещу „Осъм“ (Ловеч), 11:2 (6:0) срещу „Етър 64“ (Велико Търново) и 9:2 (7:0) срещу габровския отбор „Чардафон“. Второто място, с две победи и загуба, зае тимът на „Осъм“, воден от треньора Виктор Симеонов. Малките хандбалисти от Ловеч надиграха „Чардафон“ с 13:5 (7:2) и „Етър 64“ с 19:6 (8:3).

снимка: sport-gabrovo.com
Габровският тим, с треньор Слав Колев, се пребори за третото място, след успех срещу възпитаниците на Даниела Коцева от „Етър 64“. Лидерът на „Чардафон“, Даниел Анков, заслужи място в златната седмица на турнира на поста ляв гард, а съотборникът му Павел Минев взе отличието за най-добър защитник.

снимка: sport-gabrovo.com
При момичетата домакините от „Бъки“ участваха с два отбора и първият тим триумфира с „Купата на президента“. Воденият от Симеон Коев състав на „Бъки 1“ се наложи с 12:2 (9:1) над „Бъки 2“, след което надигра с 13:0 (10:0) „Етър 64“. „Дунав“ (Белене) също записа убедителни победи срещу тези два съперника и последният мач „Бъки 1“ – „Дунав“ се превърна в своеобразен финал за първото място. Момичетата от Белене поведоха с 0:3, но домакините успяха да възстановят равенството до почивката – 3:3. В началните минути на втората част „Бъки 1“ излезе напред, след серия от 3:1, и това беше решаващият момент от срещата. 20-те минути изтекоха при резултат 8:7 и малките габровски хандбалистки ликуваха с купата.

снимка: sport-gabrovo.com
Преслава Иванова реализира три гола за успеха. По два пъти се разписаха Славомира Христова и Илияна Борисова, а едно попадение добави Ники Иванова. „Дунав“ зае второто място, а момичетата на треньорката Деси Лебедева от „Бъки 2“ се пребориха за третото, след победа над възпитаничките на Деница Иванова от „Етър 64“ със 7:5 (3:1).

снимка: sport-gabrovo.com
Четири състезателки на ХК „Бъки” попаднаха в идеалната седмица на турнира. Анна Йонкова взе отличието за най-добър вратар, Преслава Иванова беше определена за най-добро ляво крило, Тереза Върбанова – за най-добър ляв гард, а Илияна Борисова – за най-добър пивот. Индивидуалната награда за най-добър защитник стана притежание на друг играч от отбора на победителките – Славомира Христова.

снимка: sport-gabrovo.com
Златна седмица момчета
Вратар – Стефан Янчев (ХК „Раховец“)
Ляво крило – Мирослав Василев (ХК „Осъм“)
Ляв гард – Даниел Анков (ХК „Чардафон“)
Разпределител – Александър Атанасов (ХК „Раховец“)
Десен гард – Калоян Янков (ХК „Раховец“)
Дясно крило – Веселин Кенаров (ХК „Етър 64“)
Пивот – Валентин Михайлов (ХК „Осъм“)
Най-добър вратар – Стефан Янчев (ХК „Раховец“)
Най-добър защитник – Павел Минев (ХК „Чардафон“)
Голмайстор – Мирослав Василев – 17 гола (ХК „Осъм“)

снимка: sport-gabrovo.com
Златна седмица момичета
Вратар – Анна Йонкова (ХК „Бъки 1“)
Ляво крило – Преслава Иванова (ХК „Бъки 1“)
Ляв гард – Тереза Върбанова (ХК „Бъки 2“)
Разпределител – Ива Ивайлова (ХК „Дунав“)
Десен гард – Ева Николаева (ХК „Дунав“)
Дясно крило – Михаела Николова (ХК „Етър 64“)
Пивот – Илияна Борисова (ХК „Бъки 1“)
Най-добър вратар – Анна Йонкова (ХК „Бъки 1“)
Най-добър защитник – Славомира Христова (ХК „Бъки 1“)
Голмайстор – Ива Ивайлова – 12 гола (ХК „Дунав“)

снимка: sport-gabrovo.com
Новини
„Янтра“ гостува на Севлиево, феновете от Габрово готвят силна подкрепа

Футболните страсти в региона се нажежават тази събота. От 15.30 часа на стадион „Раковски“ в Севлиево един срещу друг излизат отборите на Севлиево и Янтра (Габрово) в двубой от 24-ия кръг на Втора лига.
Мачът обещава емоции, защото противопоставя два съседни града и два отбора, които винаги излизат пределно мотивирани в подобни срещи. Регионалните дербита рядко се решават само с футболни аргументи. Атмосферата по трибуните, емоцията и желанието за надмощие често превръщат подобни двубои в истинско зрелище.
Очаква се и този път стадион „Раковски“ да бъде арена на напрегната битка, в която нито един от съперниците няма да отстъпи без бой. Феновете на „Янтра“ вече се мобилизират, за да подкрепят отбора си в Севлиево.
Общински пътнически транспорт – Габрово ще предостави автобус за привържениците, които искат да бъдат част от атмосферата на трибуните. Автобусът ще потегли в 14.00 часа от паркинга срещу Дома на хумора и сатирата в Габрово. Той е с капацитет от 50 места и ще изчака до края на мача, за да върне феновете обратно.
Желаещите да се включат в организираното пътуване могат да се запишат на телефон +359 88 342 1152 – Георги Григоров.
Всички предпоставки за истинско регионално дерби са налице – близостта между двата града, гордостта на феновете и желанието за победа. В съботния следобед Севлиево и Габрово отново ще премерят сили, а отговорът на въпроса кой ще има последната дума ще дойде на терена на стадион „Раковски“.

Икономика
НАП пусна предварително попълнените данъчни декларации

Предварително попълнените декларации за облагане на доходите на физически лица вече са достъпни в Портала за е-услуги на НАП. Потребителите, които имат персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП), могат да се възползват от автоматично въведената информация за получени от тях доходи от трудови правоотношения, граждански договори (хонорари), от наем и други доходи, облагаеми с данък върху общата годишна данъчна основа, платците на които са юридически лица, доходи за получени субсидии от Държавен фонд „Земеделие“, данни за направените лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране, получени суми от наложени платежи от продажби в Интернет и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца, както и данни за ползваните чрез работодател данъчни облекчения. Информация за получените доходи е отразена в левове в съответните приложения на декларацията, която се намира в рубрика „Подоходни данъци“ в Портала за електронни услуги на приходната агенция.
Преди да потвърдят предварително попълнената декларация е важно потребителите да я прегледат внимателно, да я допълнят и/или коригират, ако това е необходимо, след което да я подадат. Обръщаме внимание, че при задължение за подаване на данъчна декларация, например за деклариране на получени хонорари, доходи от наем, при заявяване на данъчни облекчения и други, е необходимо да се обявяват и доходите от трудови правоотношения, ако има такива. Те се вписват в Приложение №1 „Доходи от трудови правоотношения“. Данъчната кампания за деклариране на доходите на физически лица, получени през 2025 г., приключва на 30 април.
На 30 юни изтича и срокът за подаване на годишните данъчни декларации (по чл. 50 ЗДДФЛ) от физическите лица, извършващи дейност като търговци, регистрираните еднолични търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане. Подалите годишните си декларации по електронен път до 31 март ползват отстъпка до 255,65 евро/500 лева от данъка за довнасяне, ако нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията и внесат целия размер на данъка за довнасяне до края на март.
Дължимият данък за довнасяне или надвнесения данък се заплаща, съответно възстановява в евро. Информация за доходи от трудови и/или нетрудови правоотношения, от наем, от награди и други доходи, които са платени от юридически лица, е достъпна и в електронната услуга „Предоставяне на справка за изплатени доходи на физически лица №2687“с КЕП или ПИК.
Допълнителна информация за декларирането на доходите може да видите в подкаста по темата в YouTube канала на приходната агенция или да получите на телефоните на Информационния център на НАП: 0700 18 700 или 02/ 9859 6801, на цена, според тарифите на съответния оператор.

Любопитно
Исторически музей – Дряново стартира подкаст в собствено студио

Историческият музей в Дряново поставя началото на нова инициатива – музеен видео подкаст. За целите ѝ е обособено собствено студио, оборудвано с професионална аудио и видео техника. Името на подкаста е „Музеят говори“.
Идеята е чрез него музеят да достигне до нова аудитория, да задълбочи ангажираността на посетителите, да предлага образователно и любопитно съдържание, да представя интересни истории за движимите културни ценности и богатството в музейните фондове.

„Музеят говори“ ще бъде едно достъпно, дигитално разширение на реалните музейни обекти и експозиции, ще бъде възможност за по-задълбочени разговори, ще търси връзки между историческия опит и днешните предизвикателства.
Наред с досегашните социални канали, подкастът ще информира за предстоящи събития и инициативи от културния календар на институцията.

Предвид бързата консумация на изобилието от повърхностна информация в днешно време, съдържанието на подкаста ще бъде и ценен извор за бъдещи изследователи относно личностите и процесите в нашето съвремие.
Постоянен фокус на новия формат ще бъде темата за ролята на музеите в един динамичен и бързо променящ се свят. В „Музеят говори“ ще участват специалисти от ИМ – Дряново, както и гости – личности от обществения и културен живот, представители на национални институции, учени, изследователи и др.

Амбицията на екипа е да бъдат излъчвани по един епизод седмично. Съдържанието ще бъде публикувано в YouTube канала на Исторически музей – Дряново, както и в официалните профили в социалните мрежи.
Студиото на ИМ – Дряново е оборудвано с професионална техника от Динафос – българска компания с дългогодишен опит в областта на фотографската, видео и осветителната техника.

Фирмата е официален партньор и дистрибутор на водещи световни марки и активно подкрепя развитието на визуалните изкуства и създаването на качествено дигитално съдържание.

-
Новинипреди 6 дниВтора вицешампионска титла за Йоан Велчев и габровския шахматен клуб
-
Любопитнопреди 6 дниГрешки при носенето на мокасини – 3 начина, по които ги носите погрешно
-
Новинипреди 3 дниТрета поредна победа за „Янтра“
-
Новинипреди 3 дниПротест на служителите на Български пощи и в област Габрово
-
Новинипреди 3 дниТъжна вест: Почина Анна Маринова!
-
Любопитнопреди един денИсторически музей – Дряново стартира подкаст в собствено студио
-
Новинипреди 2 дниТомислав Дончев се срещна с кметовете в област Габрово
-
Новинипреди 10 часа„Янтра“ гостува на Севлиево, феновете от Габрово готвят силна подкрепа





