Свържи се с нас

Култура

Летни изложби в Дома на хумора и сатирата

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

В разгара на летния сезон екипът на Дома на хумора и сатирата предлага на всички габровци и гости на града нова доза усмивки и добро настроение с две атрактивни изложби от музейния художествен фонд „Хумор на народите“. Тематичните колекции са специално подбрани за сезона на отпуските и съобразени с профила на туристите – семейства с деца, младежки компании, лагеруващи ученици.

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

Изложбата „Детство мое, реално и вълшебно“ включва 82 черно-бели и цветни фотографии на автори от 24 държави. В колекцията са представени европейски майстори на фотографията от Австрия, Белгия, България, Германия, Гърция, Ирландия, Румъния, Русия, Франция, Турция, Унгария, Чехия, Швейцария и др., както и творци от по-далечни страни – Аржентина, Виетнам, Индия, Иран, Корея, Малайзия.

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

Във фокуса на обектива са децата и техните реакции при опознаването на света – спонтанни, забавни, затрогващи, смешни, а понякога и поучителни.

Майсторските фотографии вълнуват зрителя и го правят съучастник в приключенията на палавниците, неусетно въвличайки го в чудната атмосфера на безгрижни игри, непринудени срещи, приказни истории и споделени мечти.

Втората тематична изложба е под надслов „Ябълката“ и включва 68 творби от няколко жанра. С карикатури по темата са представени 17 художници от България, Русия, Германия, Унгария, Япония и др. Сред 38-те графики и рисунки на 20 автори от 7 държави изпъкват творбите на безспорните майстори в жанра от Япония и България. Живописта е представена с платната Любен Зидаров и Георги Найденов (България) и Петер Йедличка (Чехия). В тематичната колекция са показани и 7 пластики от дърво, бронз, керамика и шамот, а сред авторите изпъкват имената на известните скулптори Георги Чапкънов и Александър Иванов.

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

От древността, през митовете и легендите, та до наши дни ябълката е сред най-любимите плодове, както и символ на здраве, красота, благодат, съблазън, та дори и лого на една от най-големите технологични компании в света.

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

Тя е забраненият плод от дървото на познанието в райската градина, който Адам и Ева изяждат. В християнския свят именно ябълката е онова изкушение, което накарало човеците да прогледнат и за злото под слънцето. В българската фолклорна символика ябълката означава плодородие, любов, младост, хубост, знание, мъдрост, здраве и дълголетие, но заедно с това съблазън, грехопадение, измамност, вражда, раздор и смърт.

Тематичната изложба „Ябълката“ предлага своеобразните тълкувания на този символ на художници от различни страни. Творбите са разнообразни, впечатляващи, интригуващи, предизвикващи усмивки, но и водещи до размисъл. Обща е обаче вълнуващата тема, пресъздадена неизменно с голяма находчивост и брилянтно чувство за хумор.

Изложбите вече са на разположение на почитателите на хумора и могат да се видят в зала 5 на габровската Весела къща до края на м. септември.

Автор: Дарина Маринчевска
Музей „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица