

Любопитно
Предвестниците на пролетта долетяха в Трявна (снимки)

Днес, 11 март, в Трявна пристигнаха и двата щъркела. Радостната вест разсея мрачните мисли на тревненци покрай опасността от коронавируса.

Долитането на щъркелите е истински празник за жителите и гостите на Трявна, които нямат търпение да отидат до гнездото, за да се порадват на дългоочакваните гости и да свалят своите мартеници, както повелява традицията.

Сравнително рано щъркелите дойдоха в своето гнездо, намиращо се върху комина на Музея за азиатско и африканско изкуство в град Трявна.

Рядко се случва семейството да дойде едновременно. Обикновено мъжкият долита няколко дни по-рано, за да подготви гнездото. Този път обаче за още по-голяма радост на тревненци, двете птици долетяха заедно.

Едно от преданията за щъркела гласи, че някога той бил много набожен човек. Всяка година ходел на Божи гроб да се поклони. Господ обаче решил да го изпита и да провери дали е наистина толкова голяма вярата му. Явил се пред него и му заръчал да изкачи една висока планина с голям сандък, завързан на гърба му, но му забранил да отваря капака и да поглежда какво има в сандъка. Тръгнал да се изкачва човекът, а по едно време спрял да си почине и любопитството му надделяло. Отворил сандъка, а отвътре наизлезли змии, гущери, жаби и се разпръснали по широкия свят. Разгневил се Господ, превърнал човека в щъркел и му казал, че ще си стане пак човек, едва когато събере обратно в сандъка всичките избягали твари. Оттогава щъркелът цяло лято ходи по реките и блатата, за да лови жаби, змии и гущери, а на есен все така заминава да се поклони на Божия гроб и да измоли прошка за греха си.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Когато пътуването зове, а колата ти отказва – не губи време!


Лято е. Стягаш багажа, планирал си всичко… но автомобилът ти решава да си „вземе почивка“ точно сега. Или току-що си се прибрал от чужбина и няма с какво да се придвижваш в България?
ВАИКАР е тук за точно такива моменти! Компанията, ползваща се с отлична репутация, предлага коли под наем в Габрово.
Фирмата осигурява надеждни, изцяло проверени автомобили, които ще ти върнат контрола и свободата да пътуваш, накъдето пожелаеш.
ВАКАР работи без почивен ден, с национално покритие и цени, които наистина си заслужават.
Резервирай своя автомобил още сега на +359 999 009 008 или посети офиса на ул. „Емануил Манолов“ №28 в Габрово.
Не оставяй лятото да мине без пътуване. Вземи кола от ВАИКАР и тръгни!
Култура
Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор


Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.
С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.
Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.



Любопитно
Младежки център Габрово отвори врати в обновения Летен театър


С тържествена и вълнуваща програма Габрово официално откри Младежкия си център – съвременно и вдъхновяващо пространство, посветено на развитието на младите хора. Новото средище се помещава в напълно обновената сграда на емблематичния Летен театър – място, което носи дълбока емоционална стойност за поколения габровци.
Летният театър дълги години е бил културният пулс на града – сцена на концерти, фестивали, музикални и артистични изяви. След повече от десетилетие тишина, той отново оживява – този път като модерен младежки център с обучителни зали, хотелска част и най-голямата открита сцена в България.

„Вие сте първите гости на това пространство и се надявам да се чувствате добре и да се насладите на една прекрасна вечер тук. Младите хора в Габрово вече имат своето невероятно пространство“, каза при откриването заместник-кметът Мария Йозова.
Тя призова младите да запазят в себе си духа на младостта – оптимизма, бунтарството, свободата и стремежа към промяна. „Пожелавам ни много прохладни вечери тук, сред зеленината и песните на птиците, с любими изпълнители и спектакли, които ни правят по-добри, по-човечни и още по-горди, че сме габровци и българи“, добави тя.
Кулминацията на вечерта бе вдъхновяващият спектакъл „Паисий“ на Национален фолклорен ансамбъл „БЪЛГАРЕ“, който напълни сцената с енергия, история и национална гордост.


-
Новинипреди 7 дни
Габрово ще отбележи националния ден на безопасност на движението на 29 юни
-
Културапреди 6 дни
История и изкуство се преплитат в Националния пленер по живопис на Дряново
-
Новинипреди 3 дни
Габрово излезе в подкрепа на българския лев
-
Икономикапреди 7 дни
Над 4 млрд. лева ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност
-
Културапреди 6 дни
Литовският оркестър „Garsas“ ще омагьоса публиката на Биг Бенд парада в Габрово
-
Новинипреди 7 дни
District R Auto-Moto Fest стартира на летище „Алфа-Метал“ край Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Жителите на кв. „Шенини“ в Габрово започват изграждането на нов параклис
-
Новинипреди 2 дни
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград