Свържи се с нас

Любопитно

Крепостта „Хоталич“ устоя на варварите и тази година

Кметът д-р Иван Иванов благодари на древните народи, че отново избраха севлиевската крепост за свой дом на фестивала

Published

on

Средновековният град и крепост „Хоталич“ отново стана арена на варварски битки. За трета поредна година тук оживяха древни занаяти и традиции, разразиха се епични битки, последвани от нечувано веселие. Трите фестивални дни се изнизаха като миг, който беше запечатан в дигиталната летопис на нашия свят за бъдните поколения от любопитни журналистически камери и фотоапарати.

снимка: Община Севлиево

Фестивалът започна с рев на варвари и римски бой, който огласи Севлиево на петък 13-ти. Орда на прабългари огласяше улиците на Севлиево, траки възпяваха славата на крепостта „Хоталич“, а след тях римски войници показваха отлична строева подготовка и готовност за битка.

снимка: Община Севлиево

Всичко това се случи на старта на Третия фестивал на историческото наследство и Варварския събор в града, а началото бе поставено с шествие на участниците по основни улици в града.

снимка: Община Севлиево

Кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов запали фестивалния огън на Третия събор на историческото наследство. Пламъкът даде своеобразен старт на фестивала и бе запален заедно с предводителят от сдружение „Дукс Антика“ Димитър Спасов.

снимка: Община Севлиево

„Благодаря на г-н Спасов, че нашите приятели от „Дукс Антика“ отново дойдоха в Севлиево за Третия фестивал на историческото наследство. Празникът ще се проведе на най-прекрасното място в България – край крепостните стени на средновековния град “Хоталич”, припомни д-р Иванов.

снимка: Община Севлиево

„Изключително съм благодарен на д-р Иванов, който се показа за пореден път като приятел на българската история и историческото ни наследство. Ние страшно много ценим такива хора, защото те се броят на пръстите на едната ми ръка“, заяви Димитър Спасов в приветствието си.

снимка: Община Севлиево

След обявеното примирие между враждуващите страни фестивалът продължи с концерт на двете мистични групи Freija и KsANа, които завладяха Севлиево с магнетичните си гласове.

снимка: Община Севлиево

Вторият фестивален ден продължи под крепостните стени на средновековния град „Хоталич“. Там оживяха древни занаяти, битки и начина на живот, който са водели древните племена.

снимка: Община Севлиево

Кметът д-р Иван Иванов и директорът на Историческия музей в Севлиево Найден Петров поздравиха участниците като им пожелаха успех и много положителни емоции през празничните дни.

снимка: Община Севлиево

„Стана традиция за трета поредна година тук да провеждаме фестивала и със сигурност това няма да е последното му издание. Виждам, че се събират все повече участници. Хубавото е, че редица деца и семейства се събират тук и желаят да научат много за нашата древна история. През двата дни ще има много забавления за младежите. Нека всички да се веселят и да се чувстват на „Хоталич“ като у дома си“, завърши речта си д-р Иван Иванов.

снимка: Община Севлиево

На провелата се Варварска олимпиада племената се съревноваваха в битката на Одисей да се прибере обратно при своята съпруга в град Итака. Омировият герой трябваше да преодолее редица препятствия, за да достигне до своята благоверна Пенелопа. Тя пък вместо с целувка го очакваше ядосана с меч в ръка и пране за простиране.

снимка: Община Севлиево

Последното премеждие на разярена съпруга, очаквала десет години завръщането на мъжа си, всъщност се оказа и най-трудното препятствие за наследниците на Одисей. Те успяха да омилостивят любимата, макар и с няколко синини по главата. Специален римски центурион пък обучаваше малчуганите в тънкостите на бойното изкуство и работата в екип.

снимка: Община Севлиево

Учениците се оказаха доста ловки и набързо приложиха научените техники в схватка с истинските легионери. Тракийски бог благослови новата гроздова реколта със специален ритуал, включващ танци на вакханки, хвърляне на грозде в огъня и отпиване на вино за здраве и благодат.

снимка: Община Севлиево

За любознателните младежи и девойки през третия ден на фестивала бе направена специална викторина с исторически въпроси по повод старта на учебната година. Децата с още по-голям хъс отговаряха на сложните въпроси, след като видяха с очите си как историята може да бъде вдъхновяваща и интересна.

снимка: Община Севлиево

По време на фестивала бе представен и юбилейният сборник по повод 40-годишнината от археологическите разкопки на крепостта „Хоталич“. Екипът на Историческия музей в Севлиево бе създал специален кът, в който посетителите можеха да се запознаят с историята и археологията на средновековната крепост.

снимка: Община Севлиево

Представянето на сборника бе направено в специално аранжиран кът за разкопките, извършвани на крепостта през тези четири десетилетия. Посетителите успяха да разгледат и изложба с детски рисунки, посветена на крепостта.

Третото издание на Фестивала на историческото наследство събра стотици хора край стените на крепостта „Хоталич“, които вече нямат търпение да разберат какво ще подготвят организаторите следващата година.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Горски срещи на Градище отново се превръща в базар за употребявани вещи

Published

on

За трета поредна година традиционният базар „Продай непотребното“ продължава и това лято на поляната на Горски срещи на Градище, защото ненужното за един, е необходимо на друг!

А всички имаме по някоя вещ вкъщи, с която не знаем какво да правим и вече само ни заема място. Така че – ето начин да /си/ помогнем. Да намерим нови приятели, да споделим, да допълним семейния бюджет, да освободим място за новото в живота си, да прекараме време сред природата, да срещнем нови хора и да създадем нова подкрепяща се общност.

Участието в базара става с предварително записване на телефон 0889 965 020.

В „Продай непотребното“ можете да намерите всичко, без части за коли, които не се допускат за продажба. За участие в базара се допускат дрехи, бижута, малки електроуреди, играчки, книги, игри, съдове и стъклария, украса за дома и още, и още неща, които са изгубили стойност за вас, омръзнали са ви, вече не ви стават или просто искате да се освободите от тях, но са запазени и използваеми.

Ако искате да продавате – заповядайте в 10.30, а ако искате да купувате, в 11.00 часа участници в базара ще Ви очакват.

Елате в неделя, 13 юли, на поляната на Градище, където да направим заедно разнообразна и усмихната „гаражна разпродажба“!

За да разберете кога ще бъде следващия базар за употребявани вещи през август, следете фейсбук страницата на Горски срещи на Градище, където качваме информация за всички предстоящи събития, а през август и септември сме Ви подготвили много предизвикателства.

Зареди още

Любопитно

Исторически фестивал на „Градище“ тази събота (Програма)

Published

on

Тази събота, 5 юли, местността „Градище“ над Габрово ще оживее със сцени от миналото по време на Историческия фестивал „Градище“, организиран от Регионалния исторически музей – Габрово.

Събитието отбелязва значими годишнини, сред които 165 години от обявяването на Габрово за град и 142 години от създаването на историческия музей. Програмата ще предложи на посетителите исторически възстановки, включително изграждане на походен лагер, антични ритуали и демонстрации на римската армия.

Любителите на древната култура ще могат да се включат в кулинарни и винени презентации, стрелба с лък, монетосечене и занаяти като свещолеене и дърворезба.

Един от акцентите в програмата е концертът на Теодосий Спасов и Иван Шопов от 20.00 ч., последван от светлинно шоу с дронове, което ще озари небето над Габрово.

Събитието е с вход свободен, а организаторите обещават незабравимо преживяване за всички, които искат да се докоснат до духа на миналото.

ПРОГРАМА
от 10.00 часа до 22.00 часа

Туристически пешеходен поход:
По Римския път с Travel Plus История и природа – интерпретиран пешеходен преход по Римския път Начало: Габрово (с автобус до Боженци) – в 8:30 ч.
Край: м. Градище (Габрово)
Подходящ за възрастни и за семейства с деца над 8-годишна възраст
Записването се осъществява на адрес travel.plus@abv.bg
Повече информация на: https://travel-plus.net/tours/po-rimskiya-pat-bozhenci-gabrovo/

10.00 часа – Откриване,
Исторически възстановки на живота в крепостта, с продължителност през целия ден

20.00 часа – Концерт на Теодосий Спасов и Иван Шопов, продължителност 60 минути

21.00 часа – СВЕТЛИННО ШОУ С ДРОНОВЕ, с 204 дрона

Участници:
Асоциация „Виа Претория“; Asociatia Culturala Tomis – Констанца, Румъния, свободни реконструктори и занаятчии. Общ брой на участниците – 32 души. Сдружение Via Praetoria е оборудвано с екипировка за късна античност, IV–VI век, каквато е датировката на обект Ранновизантийска крепост „Градище“.

Всеки може да се запише за участие в томбола с награди. Ще получи номер, който трябва да пази и още един, който да пусне в кутията.

В програмата на фестивала ще може да видите:
10.00 ч. Представяне на участниците и екипировката, характерна за периода IV-VI век. Изграждане на походен лагер, отряд с прилежащото цивилно селище на търговци и занаятчии, заведение за храна и напитки (по антични рецепти) и религиозни ритуали.

10.30 ч. Антични ритуали – раждане, припознаване на новороденото.

12.00 ч. Кулинарна презентация – същност и развитие на кулинарията през античността, ритуал за убиване на животно за пир, дегустация на блюда по рецепти на Апиций, Катон и Плиний Стари. Ще се приготвят дегустационни порции за минимум 70 човека.

Винена презентация – виното през късната античност, култове, начин на отглеждане на лозята, начин на приготвяне на виното, дегустация на подправени вина, приготвени по запазени рецепти.

13.30 ч. Представяне на занаяти, практикувани през Античността.

– Керамична презентация – възникване, развитие и значение на керамичния занаят, техники за изработка на керамични съдове, демонстрация на работа с крачно керамично колело;
– Свещолеене, дърворезба, монетосечене и бижутерия;
– Пазар, представяне и продажба на ръчно изработени занаятчийски продукти;
– Стрелбище и стрелба с лък. 15.00 ч. Строй и порядки в римската армия – късният римски легион.

17.00 ч. Трансформация на армията, готите в римската империя, визиготи и остроготи – от битката при Адрианопол до Теодорих Велики.

18.00 ч. Томбола с награди.

Зареди още

Любопитно

Детски летен лагер събира в Габрово български деца от Румъния и страната с

Published

on

Детски летен лагер събира в Габрово български деца от Румъния с деца от село, от града и страната.

Инициативата е посветена на 165-тата годишнина на Габрово, като град срокът за записване на желаещите е 6 юли, неделя!

  • Разкрийте своите таланти и освободете въображението си за творчество в това, което Ви е интересно. Забавлявайте се и изявявайте себе си!
  • Преоткрийте възможностите на своя град за обогатяване на личността и бъдещото Ви развитие! Докоснете се до непознатото минало и се потопете в неподозираните възможности на настоящето, което може да се окаже по-интересно, отколкото сте си мислили.
  • Открийте очарованието в ежедневните грижи на възрастните – изпечете си хляб, пригответе си храна, насладете се на умората от труда, който създава.
  • Скрийте телефона и таблета и отворете очи за природата, за зкътаните в листата причудливи форми на дървото, за цветовете на листата и формите на камъните. Създайте картина, или форма, която да радва окото и поражда емоция. Танцувайте, пейте или станете артисти! Направете първите си стъпки в науката и развитието на технологиите!

Детски лагер за открития, организиран от Народно читалище „Христо Ботев 2008” с. Гарван , съфинансиран по Програма „Култура” но Община Габрово за подкрепа на утвърдени творчески инициативи, предизвиква децата и младежите на Габрово на възраст от 12 до 16 години, да участват в преживявания в градска среда, свързани с емблематични за Габрово места, заредени с културни традиции и бъдещ потенциал – Дом на хумора и сатирата, Център „Кристо и Жан Клод“, Шести участък, Технологичен парк.

Двудневният лагер започва на 7 юли, понеделник, в автентична битова среда в селата Гарван и Гергини, където младите хора да намерят нови приятели в лицето на младежите от инициативата „Приеми ме на село” и деца от Българското неделно училище в Букурещ „Йордан Йовков”.

Заедно с всички участници в лагера, с помощта на ментори и домакини, ще месят хляб, ще готвят на открито, ще разучават хора и песни, ще творят с природни материали, ще разказват габровски анекдоти и ще пресъздават образите на габровските индустриалци от миналото.

На третия ден вечерта ще бъдат зрители и участници в концерт „Сцена под звездите“ заедно с талантливи габровски деца деца и юноши, които се обучават в школи по изкуствата и вече имат своите успешни сценични изяви.

По време на приятелската вечеря ще разрежат традиционната торта „Приеми ме на село”, после ще седнат в тревата с чаша домашна лимоната в ръка, за да отговарят на въпроси-предизвикателства и и да се наслаждават на изпълненията- фолклор, акордеон, гайда, цигулка, пиано и огнено шоу на финала!

С предварително записване: 0878825642, ел. поща: hristo.botev2008@gmail.com.

Концертът е с вход свободен за всички гости, деца и възрастни, които скат да споделят вечерта и преживяванията под звездите на площада в с. Гергини. Очакваме ви!

Публикацията е по проект „ГАБРОВО – град на традиции и иновации: ДЕТСКИ ЛАГЕР ЗА ОТКРИТИЯ” на Народно читалище „Христо Ботев 2008” с. Гарван, съфинансиран по Програма „Култура” на Община Габрово, Приоритет 1: УТВЪРДЕНИ ФЕСТИВАЛИ И ТВОРЧЕСКИ ИНИЦИАТИВИ

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица