Свържи се с нас

Култура

Нонумент с награда Икар за Съвременен танц и пърформанс

Published

on

На специална церемония в Народния театър “Иван Вазов” бяха раздадени тазгодишните театралните награди “Икар” 2020. За първи път те не се състояха през март месец в Деня на театъра, а заради извънредната пандемична обстановка бяха преместени с нова дата.

Вечерта премина под строги противоепидемични мерки и в залата присъстваха само номинираните и връчващите отличия, които бяха с маски, а публика не присъстваше.

Голямо признание за целия екип, който работи по проекта „Нонумент“ е наградата за Съвременен танц и пърформанс, излъчена от Гилдията за съвременни изпълнителски изкуства, за Стефан А. Щерев и Лигна (Германия) за „Нонумент“, продукция на Информбюро и Музея на хумора и сатирата в Габрово.

Как се заражда идеята за пърформанса пред Дом-паметника на БКП, разказва Стефан А. Щерев в интервю за seen.bg:

„Идеята дойде през 2018 г., съвсем спонтанно, на обяд с Маргарита Доровска – директор на Музея на хумора и сатирата, Габрово. Говорихме надълго и нашироко за идеите, които имаме и тя сподели, че музеят ще участва в голям проект, посветен на Нонументите. С нея се познаваме отдавна и не ми трябваше много време, за да помисля – исках да направя нещо на Бузлуджа и съвсем естествено дойде и идеята да включим и ЛИГНА. Общите ни проекти досега са показали, че намираме общ език и стратегия да създаваме представления, които отзвучават дълго. Една година активна подготовка и навлизане в темата. Представяте си, нали? Трябваше доста предистории да разкажа на моите колеги от Германия, да се преведат, подберат. Тъкмо и тук беше предизвикателството – как да отсеем цялото това богато на информация съдържание и да го сведем до интересен и подреден драматургичен материал, който да превърнем в текст. Прегледахме лични и музейни архиви, купища снимки, архивни радио и телевизионни предавания, писма, картички, вестници, публикации. Струват ми се безкрайно много страници сега. Много хора помогнаха и искаме да им благодарим. Възможността да прекараме няколко часа вътре, в самата сграда пък беше едно друго преживяване. Усещането бе, че сме попаднали в изоставено съоръжение или изоставен храм – с пробит на места покрив, призрачна тишина, плашещо свистене на вятъра и скърцане на висящите парчета ламарина от покрива. Имаме и записани часове звуков материал от вътрешността на сградата, които включихме в представлението.“

След първото представление „Нонумент“ на 14 септември 2019 година, радиобалетът бе проведен още два пъти на 19 септември 2020. След броени дни, на 7 ноември, публиката ще има възможността за първи път да гледа и филма „Нонумент“ в рамките на 13-тото издание на фестивала за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“ на Българска танцова платформа. Филмът показва мащаба на целия проект и разкрива още повече неговата многопластовост, благодарение на богатия видео материал, заснет от Васил Къркеланов и неговия екип на първото разиграване миналата година.

Представлението бе част от проекта M.A.P.S. и проект „ПаметНО”, финансиран от Национален Фонд Култура и се реализира в партньорство между Музея на хумора и сатирата, Асоциация Информбюро, MoTA (Словения), WHMEDIA (Австрия), Tačka komunikacije (Сърбия), Centre for Central European Architecture (Чехия), ArtOS Foundation (Кипър) с подкрепата на Програма „Творческа Европа“ на Европейската комисия, Национален фонд „Култура“ и със съдействието на Областна управа Стара Загора.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица