Нова придобивка за читателите и служителите получи Регионална библиотека „Априлов – Палаузов”. Институцията вече разполага с модерна машина за ултравиолетово обезпрашаване, дезинфекция и стерилизация на библиотечни материали, за да могат читателите на библиотеката да се чувстват спокойни, когато ползват фондовете и колекциите.
Стерилизаторът „UV sterilizer Book Self Klean SK-8000” действа чрез ултравиолетова стерилизация – един от новите и модерни начини за дезинфекция. Едновременно могат да бъдат дезинфекцирани 6 книги.
Книгите се почистват, обезпрашават и дезинфекцират в рамките на 30 секунди, неутрализират се микроби, вируси, бактерии и др., като в същото време не се уврежда книжното тяло.
Ултравиолетовата стерилизация е не само един от най-ефективните методи за стерилизация в момента, но също така е безвредна за човешкото тяло и околната среда.
Машината е лесна за използване и ще бъде полезна за всички, които искат да дезинфекцират книгата, преди да я вземат вкъщи.
Екипът на библиотеката се старае да отговаря на нуждите на читателите и вярва, че стерилизаторът ще помогне на потребителите на библиотеката да се чувстват по-сигурни и спокойни в условията на противоепидемична обстановка.
Един различен март ще ни предложи тази година Държавен куклен театър – Габрово. Театрален калейдоскоп, иницииран по повод световния месец на кукления театър, ще предложи на публиката за първи път три гостуващи спектакъла и още четири на местната трупа в третия месец от годината, в който традиционно на 21-ви се отбелязва Международният ден на театъра.
На 7 март може да гледате „Ян Бибиян“ на режисьора Дарко Ковачовски, със сценография на Надя Василева и музика на Георги Гарчов. Началото е 11.00 часа, мястото – салона на театъра.
Следващата дата е 9 март. На сцената излиза „Снежанка“ на режисьора Теменужка Коларова, сценография – Наталия Гочева и музика на Георги Гарчов, от 18.00 часа.
Първата гостуваща постановка е насрочена за 14 март. Нейното заглавие е „Супер д-р Димитров“ – представление на ДКТ Търговище. Режисьори са Мая и Митко Димитрови, сценографията е Валентина Германова, а музиката е Петко Манчев. Две представления в 11.00 и 12.30 часа в салона на театъра ще посрещнат всички желаещи за среща с кукленото изкуство.
На 17 март ще гостува ДКТ Плевен с постановката „Безценното камъче“. Режисьор е Ива Николова, сценографията е Юлия Лачева, музика: Владимир Джамбазов. Представленията отново са две – в 17.30 и 18.30 часа.
На 21 март следва „Мечо Пух“ на режисьора Съби Събев, сценография на Томиана Томова и музика Георги Гарчов. Началото е в 11.00 часа, в салона на театъра.
Програмата продължава с още гости, на 28 март може да гледате „Историите на мистър Хепи“ – представление на ДКТ Шумен, режисьор: Съби Събев, сценография: Галина Абаджимаринова, музика: Красен Иванов, а часовете са 11.00 и 12.30.
Месецът ще завърши така, както започна, с „Ян Бибиян“ в 18.00 часа на 31 март – сряда. Екипът на Държавен куклен театър ви очаква с нетърпение и ви обещава още много изненади в следващите месеци на юбилейната 2021 година!
Най-новото представление на Габровския драматичен театър предизвика интереса на публиката напълно заслужено. Премиерата на „Любовни истории“ се състоя на 28 февруари, а втората премиерна дата е насрочена за 4 март, от 19.00 часа на голяма сцена.
Създаден по едноименната пиеса на Иво Сиромахов, спектакълът е комедия от шест малки истории. В тях на преден план изпъкват любовта, разбирателството между двойките или липсата на такова и националните особености на шест народности. Режисьор и актьор в постановката е Златомир Молдовански, който получава академично актьорско образование в САЩ. Той има зад гърба си завиден опит от работата си в театри в Ню Йорк, Колорадо, Чикаго, Онтарио, Флорида и Мичиган. Основава и ръководи театър „Розова Долина“ в Чикаго (Rose Valley Theatre Group).
Различната школа и прагматичният американски поглед му помагат да изведе темата за любовта като отражение на различни социални отношения. Чрез похватите на комедията и гротеската, като във фотоувеличение изпъкват личностни черти, проблематични взаимоотношения, обществени възприятия и нагласи. Героите са различни в любовта и идентични в нещастието си. Това, което ги разделя и изправя пред непреодолими колизийни ситуации, е и това, което ги събира, пречистени, разпознали себе си в любовта.
Противоречията им служат като моментна снимка за състоянието на обществото – какво ни вълнува и какво считаме за важно в живота, къде преувеличаваме и какво отричаме. Зрителите се срещат с италианска, американска, френска, руска, арменска и българска двойка. Освен с тях, се сблъскват и с харакетрните им национални особености, комично хиперболизирани. Това, което ни разсмива у другия, неговата различност или общоприета наложена типичност, ни помага да разберем себе си и собствените ни страхове, стремежи и емоции.
Свежо поднесените образи са изиграни от младите актьори от габровската трупа Поля Йорданова, Таня Йоргова, Найден Банчевски и Анатолий Ставрев. Към тях се присъединява и Златомир Молдовански като гост-актьор. Майсторската им игра, енергия и неподправена отдаденост на актьорската професия правят превъплъщенията им истинни и близки до зрителя.
Няма да се сблъскате с излишно преиграване, нито с опити за поучаване какви сме и какви искаме да бъдем. Ще гледате театър, в който случващото се на сцената е част от самия живот – пъстро, комично, остроумно и забавно.
В постановъчния екип влизат помощник-режисьорите Гинка Дичева и Валери Радев, Сам Клап – звуков дизайнер, Джулия Тони Стоянова – художник и автор на мултимедията, Гергана Змийчарова – автор на плаката. Специално участие има и оперната певица Гергана Николаева като музикален педагог. Под нейното майсторско ръководство актьорите Поля Йорданова и Анатолий Ставрев изненадват публиката с вокални заложби, ключови за една от историите. Фотограф на спектакъла е Росина Пенчева.
Спектакълът „Любовни истории“ е осъществен в партньорство между ДТ „Рачо Стоянов“ и театър „Розова Долина“ в Чикаго (Rose Valley Theatre Group).
Револверът от прочутата снимка на Райна Княгиня и жезълът на граф Игнатиев предизвикаха интереса на посетителите в музей „Етър“ на 3 март.
Само в деня, обявен за национален празник на България се представят предмети, свързани със свободата.
Оръжието на Райна Княгиня е предоставено от Историческия музей в Панагюрище, а жезълът от Националния исторически музей.
Тяхното гостуване в „Етър“ на 3 март е свързано с традиционната вече инициатива „Така извоювахме свободата…“.
На 3 март в музей „Етър“ Даниел Стоянов, представител на Национално дружество „Традиция“, привлече погледите на туристите по чаршията.
Младежът, който дълго живее в Испания, започва да се интересува от родната история и осъзнава колко важно е това знание за личностното му изграждане.
Даниел активно подпомага инициативата за изграждане на паметник на революционера Христо Патрев, вдигнал въстание на 2 километра от мястото, където по-късно е изграден музей „Етър“.